Sosyal Medya

Para politikasında yolun sonuna geldik

18 Ekim 2016

TL yılın en zor günlerini yaşıyor.  Dışarıda Gelişmekte Olan Piyasalar’a (GOP, Ülkeler = GOÜ)  talebin zayıflaması, içeride ise  cari açığın yeniden artışa geçmesinden ufukta bir sandık daha gözükmesine kadar bir dizi neden TL’nin kez daha dolar ve Euro’ya karşı değer kaybetmesine neden oluyor.  TCMB’nin Perşembe günü O/N borç verme faizinde indirime devam etmesi, döviz pazarında çalkantıyı artırabilir, enflasyonu körükleyebilir. Öte yanda, Türkiye ekonomisi büyüme yönünden de son yılların en kötü dönemini geçiriyor. Büyümenin 3Ç’de Ç/Ç sıfırlanması, yıllık bazda ise %3’e gerilemesi en olası senaryo. TCMB hükümet tarafından büyümeye destek vermeye de zorlanacak. Çelişkili hedefler arasında sıkışan Merkez Perşembe günü PPK’da ne yapacak?

Fed yöneticilerinden gelen açıklamalar ve başkanlık yarışında Wall Street ve işdünyasının dostu olarak bilinen Clinton’un arayı açması; Aralık’ta faiz artırım beklentisini güçlendirdi. Fed faiz artırırken, TCMB’nin faizleri indirmesi, TL’nin cazibesini azaltarak yeni değer kayıplarına neden olabilir.

İçeride ise yatırımcıların canını sıkacak bir referandum olasılığı var.  MHP muhtemelen AKP’nin anayasa teklifi TBMM’nde okunmadan destek verip vermeyeceğini açıklamayacak. Eğer TBMM’nden referandum kararı çıkarsa,Türkiye en az 2 ay sürecek bir siyasi belirsizliğe gömülecek ve daralan sıcak para girişleri TL üstünde baskıyı artıracak.

İLGİLİ HABERGoldman'a göre TCMB bundan sonra nasıl gevşeyecek?Goldman’a göre TCMB bundan sonra nasıl gevşeyecek?

Bu durumda, devaluasyon  enflasyona da sıçrayarak, bir kısır döngüyü tetikleyebilir. Geçmişte TCMB koridoru geniş tutarak, döviz üstünde baskı başladığında efektif fonlama faizini yükselterek bu şoklarla mücadele ediyordu. Eğer Perşembe  O/N borç verme faizi 25 baz puan daha kesilirse, koridorun boyutu yukarıda 50 baz puana inecek ve TCMB’nin efektif fonlama ile oynayarak TL’yi koruma marjı çok daralacak.

Öte yanda, faiz TCMB indirimlerinin kredi faizlerine yansıdığına dair fazla kanıt da yok, çünkü bankalar mevduat faizlerini eşit oranda kesemiyor. Ne de olsa enflasyon veri ve beklentileri güçlü, vatandaş negatif reel faizde bankada para tutmak istemiyor. Ayrıca, bankaların F/X borçlanmadaki isteksizliği de kredi hacmini yavaşlatıyor. Bir başka deyişle, TCMB’nin faiz keserek büyümeyi teşvik etmesi zor.

Merkez büyümeyi teşvik etmek için çok daha etkin bir yöntem olan munzam karşılıkları düşürme yoluna gidebilir.Faiz indirimlerine en azından referandum ve Fed’in 2017 yol haritası belirginleşinceye kadar paydos etmek, yatırımcıların TL’ye güvenini artırarak, dövizde istikrarı sağlayabileceği gibi enflasyonist baskıları da zayıflatır.

Ancak, Reuters anketine göre TCMB bir kez daha 25 baz puan O/N borç faizi indirimine gidecek. Biz de bu görüşe katılıyoruz. Darbe ardından dahi parasal gevşemeye ara vermeyen TCMB’nin yukarıda zikrettiğimiz riskleri göz önüne alarak oyun planını değiştirmesi zor. Görebildiğimiz kadarı ile, TCMB bir an önce koridoru terk edip tek faize geçmek, sonra döviz piyasasında istikrar problemi ile uğraşmak istiyor.

Eğer tezimizde haklıysak, döviz pazarında çalkantı daha uzun süre devam edecek demektir.

İLGİLİ HABERRabobank: Dolar/TL'de kritik seviyedeyiz, bir sonraki hedef 3.15 olabilirRabobank: Dolar/TL’de kritik seviyedeyiz, bir sonraki hedef 3.15 olabilir

FÖŞ

Facebook sayfalarımı ziyaret edin

https://www.facebook.com/ayesilada

Twitter: @AtillaYesilada1

 

https://twitter.com/AtillaYesilada1

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları