Sosyal Medya

Ekonomi

Sıkı tutunun İtalyan fırtınası yaklaşıyor!

İtalyan bankacılık sisteminde 'sistemik' sıkıntı devam ediyor

Sıkı tutunun İtalyan fırtınası yaklaşıyor!

Piyasalar merkez bankaları kararlarına kilitlenmişken bir süredir unutulan konu, İtalyan bankacılık krizi yeniden alevleniyor.

Salı günü dünyanın en eski ve şu anda en sorunlu bankası Monte dei Paschi di Siena hisseleri yüzde 6 oranında geriledi. 190 milyar dolar aktif büyüklüğü ile İtalya’nın en büyük üçüncü bankası olan Monte dei Paschi di Siena, sermaye eksikliği çekiyor. Bankayı kurtarmak için devreye sokulan plana yatırımcılardan talep gelmeyince banka hisselerindeki satışlar arttı.

Bankanın 50 milyar euro başka bir ifadeyle sermayesinin yüzde 30’u kadar büyüklüğünde batık kredisi var. İtalyan bankalarındaki sorunlu kredileri satın alması ve böylece sistemi temizlemesi için kurulan Atlante Fonu, Monte dei Paschi di Siena’nın da sorun kredilerini alacak. Ancak mesele Atlante’nin de buna yetecek fonu olmaması!

İLGİLİ HABERİtalyan bankaları kurtarılacak mı?İtalyan bankaları kurtarılacak mı?

UniCredit ve Intesa Sanpaolo da sorunlu krediler ile başı dertte olan iki büyük banka. Bütün bankacılık sistemindeki sorunlu kredilerin oranı ise yüzde 17 düzeyine ulaştı.

Bu endişeler nedeniyle İtalyan banka hisseleri küresel krizden bu yana en düşük seviyeye indi.

BusinessInsider’ın konuştuğu BMI Resarch analistlerine göre durum daha da kötüleşecek. Brexit kararının faizler üzerinde baskı oluşturduğunu, bunun da zaten bıçak sırtındaki net faiz marjlarını iyice daralttığını kaydetti. Bir başka ifadeyle karlılıklar üzerinde de sıkıntı artıyor.

Siyasi cephede de belirsizlik sürüyor. İtalyan Başbakanı Matteo Renzi, ülkeyi yakında anayasa referandumuna götürecek. Değişiklik için yeterli oy çıkmazsa Renzi’nin istifa etmesi gündeme gelebilir. Bu durumda yeniden seçimlere gitme kararı alınırsa, İtalyan siyasetinin milliyetçi ve AB karşıtı yükselen gücü Beş Yıldız Hareketi galibiyetle çıkabilir. İşte size Yunanistan’daki Syriza benzeri siyasi bir risk!

BMI uyarılarını şöyle sonuçlandırıyor: “İtalyan bankacılık sektörü Euro Bölgesi ve ülke için anahtar sistematik risk olmaya devam edecek.

 

Yakın zamanda “Italexit” konuşma ihtimalimiz artıyor!

İLGİLİ HABEREyvah, bankacılık krizi geliyorEyvah, bankacılık krizi geliyor

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler