Sosyal Medya

Ekonomi

Morgan Stanley: Türkiye sorunun kökenine değil semptomlarına bakıyor

Morgan Stanley EKK'dan açıklanacak olası önlemlere dikkat çekerek, "Sorunun kökenine değil semptomlarına dönük çözümler 'oyun değiştirici' etkide bulunmayacaktır" dedi. Sorunun kökenini ise "6 yıllık para politikası duruşu nedeniyle oluşan fasit döngü"ye bağladı

Morgan Stanley: Türkiye sorunun kökenine değil semptomlarına bakıyor

Morgan Stanley, Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun (EKK) Cuma günü yaptığı toplantı sonrasında kararlarını Perşembe günü açıklayacağını, ekonomik aktörlerin de bu açıklamalara kilitlendiğini belirterek, olası önlemler ve etkileriyle ilgili bir rapor yayınladı.

“DÖRT GRUPTA ÖNLEM BEKLENİYOR”

Basında çıkan haberler doğrultusunda önlemlerin dört ana grupta toplanmasını beklemek gerektiğini ifade eden kuruluş, bu grupları “Bankacılık sistemi bağlantılı önlemler, emek piyasası bağlantılı önlemler, yapısal önlemler ve diğer önlemler” olarak sıraladı.

“Büyümeye dönük riskler artarken, mali disiplinde olası bozulma ve büyümenin geleceği pahasına, ekonomik aktiviteyi canlandıracak önlemler duyacağız gibi görünüyor” diyen Morgan Stanley, dövizdeki volatiliteyi sınırlayacak bazı önlemlerin de beklenebileceğini kaydetti.

“FASİT DÖNGÜNÜN NEDENİ 6 YILLIK POLİTİKA”

Raporda, olası önlemler için, “Sorunun kökeni yerine semptomlarla ilgilenilirken, cesur adımlar atılması büyük sürpriz olur” denildi.

Döviz piyasasındaki volatilitenin kökeninin “fasit döngü” olduğu vurgulanan raporda, “Bu fasit döngüye son 6 yılda Türkiye’nin takip ettiği aşırı gevşek para politikası duruşu neden oldu” denildi.

Morgan Stanley, Perşembe günü açıklanacak önlemlerin sorunun kökenine değil semptomlarına eğilen önlemler olması halinde, “oyun değiştirici” bir etkide bulunmayacağını, yatırımcılarla yapılan görüşmelerde de Türkiye’ye karşı hissin negatif olduğunu gördüğünü vurguladı.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler