Sosyal Medya

Forex

Merkez Bankası faiz koridorunu indirdi

Banka, faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası faiz koridorunu indirdi

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, faiz kararını açıkladı. Banka, faiz koridorunun üst bandını 25 baz puan indirerek yüzde 8,75’e çekti. Politika faizi sabit tutuldu.

Yapılan açıklamada, darbe girişimine de vurgu yapıldı:  “Yakın dönemde yurt içi gelişmelere bağlı olarak piyasalarda dalgalanmalar yaşanmıştır. Kurul, alınan likidite tedbirlerinin piyasalardaki oynaklığı sınırladığı değerlendirmesinde bulunmuştur. Ayrıca, sıkı para politikası duruşu, temkinli makroihtiyati politika çerçevesi ve 2015 yılı Ağustos ayında yayımlanan yol haritasında belirtilen politika araçlarının etkili bir şekilde kullanılması ekonominin şoklara karşı dayanıklılığını artırmıştır. Bu doğrultuda Kurul, para politikası etkinliğine sağladığı katkı da dikkate alınarak, sadeleşme yönünde ölçülü ve temkinli bir adım atılmasına karar vermiştir”

Merkez Bankası, bundan sonraki gelişmelerin çekirdek enflasyondaki gelişmelere bağlı olacağını kaydetti. Ayrıca kısa vadede enflasyonun yükselebileceğini şu sözlerle açıkladı: “Kurul, işlenmemiş gıda ve tütün fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak kısa vadede enflasyonda belirgin bir artış gözlenebileceğine dikkat çekmiştir. Çekirdek enflasyonun ise kademeli düşüşünü sürdürmesi beklenmektedir. Bununla birlikte, enflasyon görünümüne dair gelişmeler likidite politikasındaki sıkı duruşun korunmasını gerektirmektedir”.

PİYASA ETKİSİ

Karar sonrasında dövizde artış görülüyor. Karar öncesi 2,98 seviyesinin altında olan dolar kuru 2,9860’a çıktı. Ancak kur ardından yeniden gevşedi ve 2,98’in altına indi. Borsa ise yüzde 1,5 primle 78 bin seviyesinin üzerine çıktı.

ANALİST YORUMLARI

Alnus Yatırım Stratejisti Dr. Dağhan Gökçe, “Oynaklığın kontrol altına alınması açısından 50 baz puanlık indirimlere devam etmek faydalı olurdu” dedi ve Dolar/TL’de 3.00 uyarısı yaptı:

“Güncel durumda, Pazar günü açıklanan likidite önlemleri sayesinde bankacılığın fonlaması tarafında kısmi fayda görmüş olmalılar ki böyle bir karar aldılar. USD/TRL tepkisini piyasa hafif negatif gözlemledim. Verim eğrisi fiyatlamalarında da spread açılmaları başladı yeniden başladı, özellikle 3aylık-2yıllık ve 2yıllık-10yıllık arası. Bu da TL adına pek de olumlu bir faiz fiyatlaması değil. Bugün USD/TRL tarafında 2.95 altına fiyatlama oluşmazsa, USD/TRL 3.00 seviyesini zorlamaya başlayacaktır zira global piyasalarda da hava risk-off’a dönmek üzere.”

Anadolu Yatırım’a göre TCMB’nin bu kararla piyasaya vermek istediği mesaj, “her şeyin yolunda gittiği”:

“TCMB, 25 baz puanlık indirimin gerekçesini darbe girişimi sonrasında piyasalarda yaşanan dalgalanmalara karşılık alınan likidite tedbirlerinin piyasalardaki oynaklığı sınırlamasına bağlamış görünüyor. TCMB’nin bu kararla piyasalarda her şeyin yolunda gittiği mesajını vermek istediğini, normalleşme yönünde sinyal vermek istediğini düşünüyoruz. Mevcut durumda TCMB’nin günlük ağırlıklı fonlama maliyeti %8,20 seviyesinde. Bu açıdan siyasi tarafta normalleşme durumunda TCMB’nin ölçülü faiz indirimi için alanı daralmış olmakla birlikte önümüzdeki aylarda devam etmesi mümkün görünüyor. Yeni bir olumsuz gelişme olmazsa bir sonraki ay 25 baz puanlık indirim yapmasını ihtimaller dahilinde görüyoruz. ”

Finans Yatırım Baş Ekonomisti Burak Kanlı “TCMB önümüzdeki dönemde bugün yapamadığı 25 baz puanlık indirimi de yapacaktır” diyor. Kanlı’ya göre enflasyon bir yandan yükselirken, TCMB faiz indirme eğiliminde olacak:

“Önümüzdeki dönemde enflasyon bir yandan yükselirken, TCMB’nin faiz indirme eğiliminde olacağının altını çizen Burak Kanlı, “Biz, “aşırı gevşeme ve ardından da faiz artırmak zorunda kalma” konulu filmi sürekli izliyoruz Türkiye’de. Konusu aynı Yeşilçam filmlerini izler gibi… bir defa daha izleme riskimiz bulunuyor. Türkiye kendine özgü riskleri olan ve dış finansman ihtiyacındaki bir ülke ve bu sebeple pozitif reel faize ihtiyacı var. Enflasyon yüksek kalırken, ek faiz indirimleri TCMB’nin verdiği reel faiz miktarını düşürecektir. Bu da piyasada işler iyi, portföy girişleri güçlüyken değil belki ama ilerleyen dönemlerde risk algılaması bozulduğunda TL’yi kırılgan hale getirecektir. TCMB’nin bu riskin farkında olduğunu umuyorum”

Reel Kapital FX Araştırma Uzmanı Enver Erkan da Merkez Bankası’nın Ağustos ayındaki Para Politikası Kurulu’nda 25 baz puan faiz indirme olasılığını, bütün diğer şartları sabit tutarak baz senaryo olarak belirlemiş durumda bulunduklarını kaydetti. Erkan, sözlerine şu ifadelerle devam etti:

“…hafta sonu yurtiçinde gerçekleşen olayların ciddi anlamda yabancı yatırımcıda kaygıya neden olması ve oluşan iç piyasa volatilitesi Merkez Bankası’nı daha temkinli adım atmaya itti. Ancak yine de iki günde bu derecede değişen yatırımcı algısı ve bozulan hikayeye karşın cesur bir adım olarak değerlendirmek de gereklidir

 

İLGİLİ HABERSıcak para yön arıyorSıcak para yön arıyor

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler