Sosyal Medya

Ekonomi

JP Morgan’dan flaş Türkiye tavsiyesi: Ağırlığı azaltın

JP Morgan 2017 için Türkiye hisse senetlerinde tavsiyesini "nötr"den "ağırlık azalt"a indirdi. Kuruluş, borsadaki ucuz fiyatlamanın avantajına rağmen, yeni anayasa görüşmelerine ilişkin belirsizliklere ve faiz kırılganlığına vurgu yaptı

JP Morgan’dan flaş Türkiye tavsiyesi: Ağırlığı azaltın

JP Morgan, 2017 yılı için Orta Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesi hisse senedi piyasaları raporunu yayımladı. David Aserkoff imzasıyla yayınlanan raporda, kuruluş, Türkiye hisseleri için tavsiyesini “Nötr”den “Ağırlık azalt”a indirdi.

“TEK POZİTİF DURUM…”

Raporda, Borsa İstanbul’da hisse fiyatlarının tarihi düşük seviyelerde olduğuna dikkat çekilirken, “Fakat bu görebildiğimiz tek pozitif durum” denildi.

TL’DE DE ‘AĞIRLIK AZALT’ POZİSYONU

Raporda “olumsuzluk olarak şu noktalar dile getirildi:

“Tahvil faizleri yükselmeye devam ediyor. Bu, banka kârlarını etkileyeceğe benziyor. TL’de ‘ağırlık azaltma’ pozisyonundayız, zayıflamanın sürmesini bekliyoruz. Siyasi durum yatırımcıların kafasında soru işareti yaratmaya devam ediyor. Ve Türkiye gelişmekte olan piyasalar içinde tahvil faizine en duyarlı ülke konumunda.”

YENİ ANAYASA TARTIŞMALARI VURGUSU

Raporda, siyasi belirsizlikle ilgili olarak yeni anayasa tartışmalarına işaret edildi. JP Morgan, bahardaki olası referamduma dek belirsizliklerin süreceğini öngörerek, şu değerlendirmede bulundu:

“AKP yeni anayasa için MHP ile görüşüyor. Yeni anayasa taslağı için baharda bir referandum yapılmasını ve piyasada o tarihe kadar belirsizliğin devamını bekliyoruz. AKP yeni anayasada daha güçlü, yönetimsel bir başkanlık tanımını zorlasa da, yeni anayasa paketinin içeriğiyle ilgili bilgiye sahip değiliz. Yatırımcı eğilimi, az sayıda değişiklikten ve daha zayıf bir cumhurbaşkanlığından yana… Referandumun başarısız olması halinde, siyasetin yatırımcı kaygılarının merkezinde yer alacağı endişesine sahibiz. AKP’nin genel seçimlerde hiçbir zaman yüzde 50’nin üstünde oy almadığını da not düşüyoruz.”

GÜNEY AFRİKA “NÖTR”E YÜKSELDİ

Raporda bir başka dikkat çekici gelişme ise Güney Afrika’nın daha önce “Ağırlık azalt” olan tavsiyesinin “Nötr”e yükseltilmesi oldu. Kuruluş, Güney Afrika’da Kamu Denetçisi’nin raporunun yayınlanmasına izin verilmesi ve Maliye Bakanı Gordhan’ın yargılanmasından vazgeçilmesi, kurumların işlerliğini koruduğu ve şeffaflık yönünde adımlar atıldığının göstergesi kabul edildi.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler