Sosyal Medya

Ekonomi

JP Morgan: Türkiye % 2.8 büyür, dolar/TL 3.5 olur

JP Morgan, Türkiye için ekonomik büyüme tahminlerini düşürdü. Yılsonu dolar kuru için 3.35 TL öngörüsünde bulundu

JP Morgan: Türkiye % 2.8 büyür, dolar/TL 3.5 olur

Küresel finansal sistemin en etkin kuruluşu olarak gösterilen uluslararası yatırım bankası JP Morgan, Türkiye’de hisse senedi ve TL için tavsiyesini “Ağırlık azalt”a indirdikten sonra, Türkiye’ye dair ekonomik tahminlerini de değiştirdi. Kuruluş, 2017 ve 2018 için büyüme tahmini yüzde 2.8’e düşürdü. Dolar için yılsonunda 3.5 lira beklentisini sundu.

İLGİLİ HABERJP Morgan'dan flaş Türkiye tavsiyesi: Ağırlığı azaltınJP Morgan’dan flaş Türkiye tavsiyesi: Ağırlığı azaltın

DOLAR İÇİN 3.5 TAHMİNİ

JP Morgan, Gelişmekte Olan Piyasalar 2017 raporunu yayınladı.

Ayrıntılı raporda, Türkiye ekonomisiyle ilgili tahminler revize edildi.

Raporda, büyüme için bu yıl ve gelecek yıl yüzde 2.8 tahmini sunuldu. JP Morgan’ın 2017 yılı beklentisi daha önce yüzde 3.1’di. Raporda 2018 için ise büyümenin yüzde 3.2’ye çıkması öngörülüyor.

JP Morgan, dolar/TL için 2016 sonunda 3.5, 2017 sonunda 3.17, 2018 sonunda 3.5 tahmininde bulundu.

CARİ AÇIKTA ARTIŞ BEKLİYOR

Bu yıl için cari açığın GSYH’ye oranı yüzde 4.9 olarak tahmin edildi. Şu anda bu oran yüzde 4.5’te bulunuyor.

Banka, bu yılki gerilemede Türkiye’nin turizm gelirlerindeki düşüşün başat etken olduğunu belirtti. Hükümetin makro ihtiyati sınırlamaları kaldırmasının ve banka kredilerindeki iyileşmenin büyümeye gelecek yıl destek sağlayacağı öngörüsünde bulundu.

jp-morgan-turkiye

EN ETKİN KURULUŞ

ABD Finansal İstikrar Komitesi salı günü açıkladığı listede JP Morgan ve Citibank’ı küresel finansal sistemde büyüklükleri itibariyle en etkin karar verici kuruluşlar olarak gösterdi.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler