Sosyal Medya

Ekonomi

JP Morgan: Hükümetin tedbir paketi tatmin etmedi

JP Morgan, açıklanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) kararlarının piyasaları tatmin etmediği, TL'nin baskı altında kalmaya devam edeceği yorumunda bulundu

JP Morgan: Hükümetin tedbir paketi tatmin etmedi

JP Morgan, hükümetin açıkladığı tedbir ve teşvik paketinin piyasaları tatmin etmediği; TL’nin baskı altında kalmaya devam edeceği yorumunda bulundu.

“HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI”

Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun (EKK) geçen haftaki toplantısında ele alınan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın dün açıkladığı kararları değerlendiren JP Morgan, paketin, TL’de istikrarı sağlayacak tedbirlere ilişkin yatırımcı beklentisini karşılamadığını ve hayal kırıklığı yarattığını yazdı.

JP Morgan yayınladığı raporda, “Uzun süredir beklenen ekonomik pakette hükümet kurda istikrarı sağlayacak çok az tedbire yer verdi, ekonomiyi büyütmeye vurgu yaptı. Bu nedenle paket yatırımcıları hayal kırıklğına uğrattı” dedi.

SORUNLU KREDİLERE YARAYACAK

JP Morgan, açıklanan tedbirlerin “genişlemeci” olduğunu vurgularken, devlet garantili krediler için de bir yorumda bulundu: “Devlet garantisinin yeni kredilerde kuvvetli ivmelenme yerine, mevcut sorunlu kredilerin çevrilmesinde kullanılması muhtemel.”

“KISA POZİSYONA DEVAM”

Kurda istikrarın sağlanmasına yönelik tek tedbirin kamu sözleşmelerinin spesifik bir durum olmadıkça döviz cinsinden yapılmaması olduğunu belirten JP Morgan, bu ortamda Türk Lirası üzerinde baskının devam etmesini beklediklerini ve kısa pozisyonda olmayı sürdürdüklerini vurguladı.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler