Sosyal Medya

Ekonomi

Goldman Sachs: Ekonomik aktivite Türkiye hariç yükseldi

Goldman Sachs, kasım ayı Cari Aktivite İndikatörü (CAI) raporunu yayınladı. CEEMEA bökgesinde Türkiye hariç CAI'de yükseliş var. Türkiye'nin PMI verisi de düşük kaldı

Goldman Sachs: Ekonomik aktivite Türkiye hariç yükseldi

Goldman Sachs Cari Aktivite İndikatörü (CAI), Türkiye hariç tüm CEEMEA bölgesinde yükseldi. Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) Kasım ayı verileri ise Türkiye, Çekya ve Macaristan’da düşüş, diğer ülkelerde yükseliş gösteriyor. Türkiye endeksin 50’nin altında bulunduğu ve yeniden düşüşe yöneldiği tek ülke konumunda…

Goldman Sachs, Orta Doğu Avrupa, Ortadoğu, Afrika (CEEMEA) bölgesi Kasım ayı ekonomik aktivite raporunu yayınladı.

KASIM AYI PMI VERİLERİ

Rapora göre, PMI’lar bölgede karışık bir seyir izlerken ortalama PMI seviyesi 51.2’den 52.0’ye yükseldi. Türkiye’de Kasım ayı PMI’yı ise 49.8’den 48.8’e geriledi. PMI’yı düşen diğer ülkeler Çekya (53.3’ten 52.2’ye) ve Macaristan (57.1’den 56.6’ya) oldu. PMI Polonya (50.2’den 51.9’a), Güney Afrika (45.9’dan 48.3’e) ve Rusya’da (52.4’ten 53.6’ya) yükseldi.

50’den düşük değerlerin satınalma yöneticilerinin geleceğe dair “aktivitede düşüş” beklentisini ortaya koyduğu PMI’da, Türkiye, Güney Afrika ile birlikte bölgede PMI’yı 50’nin altına bulunan iki ülkeden biri. Öte yandan Güney Afrika’da Kasım’da PMI yükselişi sürerken Türkiye’de yön yine aşağı oldu.

“TÜRKİYE HARİÇ AKTİVİTE ARTIŞI”

Goldman Sachs’ın “Cari Aktivite İndikatörü” (CAI) verisi Kasım ayında CEEMEA bölgesinde yüzde 3.1’lik yıllık büyümeye işaret etti. Tek tek ülkelere bakıldığında Türkiye hariç tüm CAI verilerinde yükseliş ya da stabilite görüldü. Rusya’da yüzde 2.5, Macaristan’da yüzde 5.4, Çekya’da yüzde 4, Rmanya’da yüzde 3.7, İsrail’de yüzde 4.1 değerlerine ulaştı. Güney aAfrika (%1.4) ve Polonya (%4.2) sabit kaldı. Türkiye’de ise zayıf PMI verilerini takiben CAI yüzde 3.4 ile geriledi.

FİNANSAL SIKILAŞMA HAKİM

Bölgede finansal koşullarda daralma eğilimi öne çıktı. Ortalama faiz seviyesi Rusya’da 79 baz puan, İsrail’de 50 baz puan, Güney Afrika’da 26 baz puan, Türkiye’de 14 baz puan yükseldi. TÜrkiye’deki yükselişte 3 aylık reel faizlerdeki artış etkin oldu.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler