Sosyal Medya

Ekonomi

Fitch’ten Türkiye bankalarına “negatif” rapor

Fitch, Türkiye bankalarına ilişkin olumsuz değerlendirmelerde bulundu, sektörün 2017 görünümünü 'durağan'dan 'negatif'e indirdi

Fitch’ten Türkiye bankalarına “negatif” rapor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye bankacılık sektörü için 2017 görünümünü ‘durağan’dan ‘negatif’e revize etti.

Fitch yayınladığı raporda, siyasi istikrara ve faaliyet ortamına yönelik risklerin bankaların kredi temel göstergeleri üzerinde baskı yaratmasını beklediğini belirtti; daha yüksek kur ve faiz oynaklığı için potansiyelin arttığını vurguladı.

Fitch, kısa vadeli döviz fonlamasının yüksek seviyesine dikkat çekerek, bu durumun bankaları refinansman risklerine ciddi biçimde açık bıraktığını ve Türkiye’nin ülke riskine yönelik yatırımcı güvenini dalgalandırdığını vurguladı.

VERİ İZLENİMİ RAPORU

Fitch Ratings, dün itibarıyla “Türk Bankaları Veri İzlenimi” raporu da yayınlamaya başladı.

Üç ayda bir yayınlanacak raporun ilkinde, Türkiye’deki en büyük 10 bankaya yer verilirken, bu yılın ilk dokuz ayı ve üçüncü çeyreğine dair veriler değerlendirildi.

Raporda, Türkiye’deki bankaların yılın ilk üç çeyreğinde ılımlı büyüme gösterdiği, karlılık oranlarının arttığı ve sermaye miktarlarının sağlam olduğu vurgulandı. Yılın son çeyreğinde Türk Lirası’ndaki zayıflamanın bankaların finansal ölçütleri üzerinde baskı oluşturabileceği uyarısında bulunuldu.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler