Sosyal Medya

Ekonomi

Fitch, Türkiye için görece iyimser

Fitch Türkiye için yüzde 2.9 büyüme tahmini yaptı. Dolar/TL yılsonu beklentisi 3.35

Fitch, Türkiye için görece iyimser

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye ekonomisiyle ilgili son dönemde yayınlanan raporlara kıyasla görece iyimser tahminler yayınladı.

İLGİLİ HABERÖnce JP Morgan sonra Credit Agricole: Dolar/TL'de yılsonu tahmini 3.5Önce JP Morgan sonra Credit Agricole: Dolar/TL’de yılsonu tahmini 3.5

Fitch, Global Ekonomik Görünüm raporunda, Türkiye’de 2016’da yüzde 2.9, 2017’de yüzde 3.1 büyüme öngördü.

Kuruluş dolar/TL tahminini yılsonu için 3.35, 2017 sonu için 3.43, 2018 sonu için 3.50 olarak belirledi.

Fitch, enflasyonda da görece düşük eşikler belirledi: 2016 sonu TÜFE tahmini yüzde 7.3, 2017 sonu TÜFE tahmini yüzde 7.7.

İLGİLİ HABERDolar/TL yine hareketlendi. Yapılan son tahmin ise çarpıcı: Dolar/TL yine hareketlendi. Yapılan son tahmin ise çarpıcı: “3.70”

İLGİLİ HABERJP Morgan: Türkiye % 2.8 büyür, dolar/TL 3.5 olurJP Morgan: Türkiye % 2.8 büyür, dolar/TL 3.5 olur

“SİYASİ İSTİKRARA SAĞLANIRSA…”

Türkiye’de süren siyasi gerginliklerin Türk Lirası üzerinde baskı yarattı belirtilen açıklamada, “Türkiye’de siyasi ortamda istikrar sağlanırsa, gelecek yıl ılımlı bir büyüme bekliyoruz” denildi.

ARALIK’TA FAİZ ARTIŞI BEKLENTİSİ

Fitch, raporunda Merkez Bankası’nın (TCMB) 20 Aralık’ta politika faizinde 25 baz puan arttırım yapmasını beklediğini de açıkladı.

TRUMP VURGUSU: KREDİBİLİTEYİ OLUMSUZ ETKİLEYECEK

Raporda, dünya ekonomisi ve siyasetiyle ilgili çarpıcı değerlendirmelerde de bulunuldu.

“Ülkelerin kredi notları 2017’de yüksek seviyede siyasi risk ve belirsizlikle karşı karşıya kalacaklar” diyen Fitch, beklenmedik seçim sonuçlarının 2017’de gelişmiş ekonomilerde siyasi tutuculuktan uzaklaşmaya ve politika yönünün öngörülebilirliğinin azalmasına yol açacağını belirtti.

Kuruluş, ticarette korumacılığın ve daha gevşek bütçe politikalarının bir araya gelmesinin hem gelişmiş hem de gelişmekte olan piyasalarda ülke kredibilitelerini azaltma riski taşıdığını belirtti.

Kurumdan yapılan açıklamada, “Brezilya ve Rusya’da krizlerin hafiflemesiyle,  büyük gelişmekte olan ekonomilerde toparlanma 2017’de ivme kazanabilir. Çin, yüzde 6.5 civarında büyüme hedefine bağlı olmaya devam edecek. Trump’ın planının ABD’nin kredibilitesine etkisi orta vadede büyük olasılıkla negatif olacak” denildi.

EKONOMİK MİLLİYETÇİLİK RİSKİ

Fitch Rating, İngiltere’deki AB referandumu ve ABD’de Trump’ın seçim zaferinde şahit olunan populizmde artış ve düzen karşıtı havanın yapısal politikaları ekonomik milliyetçiliğe doğru itmesinin, ticarette serbestlikte ve uluslararası iş gücün göçünde bir azalmayı icap ettirmesinin muhtemel göründüğünü bildirdi. Seçimlerde hoşnutsuzlukların ifade edilmesinin gelişmiş ekonomilerde liderlerin daha gevşek mali politikaları sahiplenmelerine yol açtığını da vurguladı.

Fitch, ABD ekonomisi için 2017 büyüme tahminini 0.2 puan artırarak yüzde 2.2’ye, 2018 tahminini 0.1 puan yükselterek yüzde 2.3’e çıkardı.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler