Sosyal Medya

Ekonomi

Fitch: Not indirimleri furyasında sona gelinmiş olabilir

Fitch, gelişmekte olan piyasalarda not indirimi furyasının yeni yılda geride kalabileceğini yazdı. Bu yıl 20 ülkenin notunu indiren kuruluş Türkiye'nin notuna ise karışmış değil

Fitch: Not indirimleri furyasında sona gelinmiş olabilir

Gelişmekte olan ülkelerde bu yıl görülen not indirimi furyasında sona gelinmiş olabilir

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin de dahil olduğu gelişen piyasalarda bu yıl yaşanan rekor sayıda not indiriminin 2017 yılında azalacağını fakat tamamen durmayacağını tahmin ettiklerini belirtti.

Fitch tarafından açıklanan raporda, 2017’de gelişmekte olan piyasaların kredi notlarını etkileyebilecek iki olasılığa da dikkat çekildi: Hükümet borçlanma maliyetlerindeki ve dolardaki yükselişin devam etmesi ve ABD gibi ülkeler tarafından ticaret anlaşmalarında yapılabilecek değişiklikler.

20 ÜLKENİN NOTUNU İNDİRDİ

Fitch bu yıl 20 ülkenin notunu indirdi. 17 tanesi gelişmekte olan piyasaydı.

Kuruluşun Türkiye, Güney Afrika, Suudi Arabistan ve Sri Lanka gibi ülkeler de dahil olmak üzere 20 ülkeye yönelik negatif görünümü devam ediyor.

TÜRKİYE’NİN NOTUNU İNDİRMEDİ

Türkiye, “negatif görünüme karşın” Fitch’in kredi notunu indirdiği ülkeler arasında yer almadı. Halihzırda Fitch’in Türkiye notu BBB- ile “yatırım yapılabilir ülke” seviyesinde bulunuyor. Türkiye’nin notunu 2013’te yatırım yapılabilir seviyeye çıkaran Moody’s ise bu notu Eylül ayında Ba1’e indirmişti. S&P, Türkiye’yi yatırım yapılabilir seviyeye hiç çıkarmamış, Temmuz’da notu BB’ye indirmişti.

İLGİLİ HABERFitch, Türkiye için görece iyimserFitch, Türkiye için görece iyimser

Türkiye için 2017 yılının başlarında bir gözden geçirme raporu açıklayacak olan Fitch, son olarak Türkiye için 2016 ekonomik büyüme tahminini yüzde 3’ten yüzde 2.9’a indirdi. Fitch, “ABD’nin Çin gibi önemli ticaret ortaklarıyla daha kapalı bir ticari ilişki içerisine girebilecek olması tehdidi ve güçlü dolar kombinasyonu gelişen ülkeler için genel olarak negatif” dedi.

Fitch bu durumun özellikle zayıf dış finansman, yüksek döviz borcu yükü veya her ikisine de sahip ülkeler için geçerli olacağını belirtti.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler