Sosyal Medya

Teknoloji Haberleri

“Fed Eylül’de faiz artırımına hazırlanıyor”

Gazeteci Jon Hilsenrath Eylül'de faiz artışının gelebileceğini yazdı

“Fed Eylül’de faiz artırımına hazırlanıyor”

Fed’i en yakından takip eden gazetecilerden WSJ Yazarı Jon Hilsenrath, Fed’in Eylül ayında faiz artırımına hazırlandığını yazdı. Brexit sonrasında piyasaların stabilize olması ve ekonomideki toparlanma işaretlerinin bunda etkili olacağını kaydetti.

Fed yetkililerinin açıklamalarına göre 26-27 Temmuz’daki Açık Piyasa Komitesi’nde faizlerin sabit kalacağı anlaşılırken, FOMC sonrası yapılacak açıklamada ekonominin Haziran’a nazaran daha sağlam temellerde durduğu belirtilebilir. Bu açıklamanın da verilerde bozulma olmaması halinede faiz artırımının yaklaştığı anlamına gelmesi bekleniyor.

WSJ’nin haberine göre böyle bir mesajın verilmesi Fed’in Eylül’de harekete geçeceğine ihtimal vermeyen vadeli piyasalarındaki traderların dikkatini çekebilir. Haziran’ın başında Chicago Borsası’ndaki traderlar Fed’in Eylül’e kadar en azından çeyrek puan faiz artırma ihtimalini yüzde 60 olarak görüyordu. Mayıs’ta hayal kırıklığı yaratan istihdam verisi ve Brexit’in ardından ise bu ihtimal sert bir şekilde düştü. CME traderlarına göre bu ihtimal dün itibariyle yüzde 12’ye gerilemişti.

ABD borsaları Brexit’in ardından çakılırken, daha sonra yeniden yükselerek tüm zamanların zirvelerine çıktı ve dolar istikrar kazandı. İstihdam verisinin Haziran’da beklentiyi aşması sonrası ise Eylül yeniden masaya geldi.

Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, geçen hafta basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede Fed’in bu yıl bir faiz artışı gerçekleştirmesinin olası olduğunu, iki faiz artışı ihtimalini de göz ardı etmediğini belirtti.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester da ekonominin sağlam olduğuna işaret ederek tam istihdam seviyesinin sağlandığına dikkat çekti.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler