Sosyal Medya

Ekonomi

Deutsche Bank’tan detaylı analiz: TCMB için eylemsizlik seçenek değil

Deutsche Bank Kasım ayı PPK öncesi detaylı bir analize imza atarak TCMB'ye "Eylemsizlik seçenek değil" uyarısında bulundu

Deutsche Bank’tan detaylı analiz: TCMB için eylemsizlik seçenek değil

Türkiye piyasalarında gözler Merkez Bankası’nın (TCMB) Perşembe günkü faiz kararına çevrilmişken, yurtiçi ve yurtdışında analistlerin beklenti ve raporları ön plana çıkmaya başladı.

Son rapor Deutsche Bank’tan geldi. Deutsche Bank Londra ofisi ekonomistlerinden Kubilay Öztürk, Kasım ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı öncesi detaylı bir analize imza atarak TCMB’ye “Eylemsizlik seçenek değil” uyarısında bulundu.

Küresel koşullarda gelişmekte olan ülke varlıkları aleyhine belirgin bir kayma görülürken, TL’deki ve ekonomik büyümedeki zayıflamaya TCMB’nin kayıtsız kalamayacağını belirten Deutsche Bank, “TCMB politikası aynı patikada yürütülemez. TCMB geçen ay faizleri sabit tutarak ve sadeleştirme sürecinde yukarı yönlü esneklik ortaya koyarak zaten (geçici) bir değişimin sinyallerini verdi. Geçen haftaki Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında TCMB’nin fiyat istikrarı doğrultusunda gereken önlemleri alacağı vurgusunun yapılması ve TL’deki düşüşle ilgili iç tartışmalara bakıldığında, TCMB’nin politika duruşunda yeniden değerleme görüşü öne çıkıyor” dedi.

ANA SENARYO: 25 BAZ PUAN ARTIŞ, TEDBİR VURGUSU

Raporda, “Ana senaryomuz, yüzde 55 olasılıkla TCMB’nin Kasım ayı toplantısında yüzde 7.50’lik ana politika faizini 25 baz puan yükselterek sadeleştirme politikasını tamamlayacağı, koridorun alt ve üst bantlarını yüzde 7.25-8.25 seviyesinde sabit tutacağı, Fed’in Aralık ayı faiz kararına öncesinde açıklamanın gerektiğinde yeni tedbirler alınacağına ilişkin bir vurguyla destekleneceği yönünde” değerlendirmesi yapıldı.

“BRÜT REZERV SEÇENEK, DOĞRUDAN MÜDAHALE BEKLENMİYOR”

Deutsche Bank, TCMB’nin piyasada döviz likiditesini artırmak için bundan sonra Rezerv Opsiyon Mekanizması (ROM) kapsamında katsayı değişikliği yapmakla yetinmeyebileceğini belirterek, ek tedbir olarak zorunlu karşılıklar ve rezerv oranı araçlarına başvurulabileceğini yazdı. “Bu durumda TCMB’nin 101.6 milyar dolar düzeyindeki brüt döviz rezervi azalırken, 32 milyar dolarlık net rezervi sabit tutulabilir” denilen raporda, TCMB’nin piyasaya doğrudan müdahalesinin beklenmediği belirtildi.

EYLEMSİZLİK DURUMUNDA NE OLUR?

TCMB’nin piyasa hareketini dış etkenlere bağlama, herhangi bir adım atmama ve marjinal kantitatif önlemlerle tepki vermeyi sürdürmesine yüzde 40 olasılık veren Deutsche Bank, raporu “eylemsizlik” durumu için uyarıda bulunarak tamamladı: “Kasım PPK toplantısında güçlü bir mesaj bulunmaması, piyasa duyarlılığındaki bozulmayı kötüleştirecek, gelecek aylarda fiyatlama davranışlarını, enflasyon ve büyümeyi etkileyecektir.”

Döviz piyasasında yurtiçi aktörlerin hareketinin azaldığı, politik ve jeo-politik risklerin perakendeyi etkilediği, TL ve döviz cinsi mevduat faizlerinde ayrışmanın TL aleyhine çalıştığı bilgisini de aktaran Deutsche Bank, “Bu ay bu tehlikeli döngüyü kıracak güçte bir sinyal vermek, TCMB’nin yararına olacaktır” tavsiyesinde bulundu.

İLGİLİ HABERCommerzbank: TCMB 50-100 baz puan faiz artırabilirCommerzbank: TCMB 50-100 baz puan faiz artırabilir

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler