Sosyal Medya

Ekonomi

Commerzbank: TCMB 50-100 baz puan faiz artırabilir

Commerzbank, EKK toplantısından edinilen izlenim doğrultusunda PPK'dan 50-100 baz puan faiz artışı çıkabileceğini yazdı. Bankaya göre "gelişmeler PPK toplantısını çok ilginç hale getirdi"

Commerzbank: TCMB 50-100 baz puan faiz artırabilir

Commerzbank, TL’deki yüksek değer kaybı nedeniyle yapılan geçen haftaki Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısı sonrası basına yansıyan haberleri ele alarak, TCMB’nin bu hafta 50-100 baz puan arasında faiz artışına gidebileceğini yazdı. Banka hükümetin TCMB’yi destekleyeceğini, fazi artışının kabinenin alacağı önlemler birleşeceği bir ortak politika yürütüleceği tahmininde bulundu.

“BİRLEŞİK POLİTİK ADIMLAR GELECEK”

Commerzbank, günlük para piyasası analizinde, Türkiye’deki gelişmeleri ele aldı.

EKK sonrası resmi bir açıklamada bulunulmadığını belirten banka, bununla birlikte basına yansıyan haberlerde EKK’nın TL’deki hareketi dış kaynaklı gördüğü, tüm politika opsiyonlarının değerlendirdiği ve TCMB’nin gelişmeleri yakından takip ederek fiyat istikrarı temelinde gerekli her önleme başvuracağı sonucunun çıktığını yazdı.

Commerzbank EKK sonrası yorumunda, hükümetten ve TCMB’den faiz artışının da içinde olduğu birleşik politik adımlar beklediğini, olası faiz artışını hükümetin destekleyeceğini ifade etti.

İLGİLİ HABERKritik PPK'ya doğru... Teknik faiz artışı beklentisi gündemdeKritik PPK’ya doğru… Teknik faiz artışı beklentisi gündemde

“SONUÇ ÖNGÖRÜLEMEZ DURUMDA”

Yorumda şöyle denildi: “Bize göre EKK sonrası fiyat istikrarı hedefine dönük vurgu, TCMB’nin, oluşan enflasyon-kur spiralini kıracak türden bir yüksek faiz hamlesinde hükümetten destek alacağını gösteriyor. Öte yandan, yeni reformlara ve reel ekonominin krediyle desteklenmesine dönük açıklamalar, hükümetin yüksek faiz hamlesinden fazla mutlu olmayacağına işaret ediyor. Bu durum, parasal sıkılaştırma ile bir dizi farklı önlemin bir arada götürüleceği birleşik bir politika karışımına işaret ediyor. Sonuç, tamamen öngörülemez durumda… Ve tüm bunlar TCMB’nin bu haftaki toplantısını çok ilginç hale getiriyor. Ana senaryomuz TCMB’nin yüksek faiz hamlesi pozisyonu almayacağı yönündeydi. Ama şimdi bu PPK’da faizlerin 50-100 baz puan artırılmasını olası görüyoruz. 300-400 baz puanlık yüksek hamleleri ise hâlâ beklemiyoruz.”

İLGİLİ HABERJP Morgan'dan flaş Türkiye tavsiyesi: Ağırlığı azaltınJP Morgan’dan flaş Türkiye tavsiyesi: Ağırlığı azaltın

MÜŞTERİ ZİYARETLERİNİ YAZMIŞTI

Commerzbank geçen hafta da, Türkiye’deki müşteri ziyaretlerinin ardından kaleme alınan raporu yayınlamıştı. Raporda, “Müşteriler TL’de zayıflama, TCMB’den kademeli faiz artırımları ve büyüme beklentilerinde düşüş bekliyor” denilmiş, kötümserliğin yayıldığı belirtilmişti.

İLGİLİ HABERCommerzbank'ın Türkiye notları: Kötümserlik yayılıyorCommerzbank’ın Türkiye notları: Kötümserlik yayılıyor

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler