Sosyal Medya

Ekonomi

Barclays ve BNP ısrarcı: Fed bugün şok faiz artışı yapabilir

İki banka piyasanın aksine bugün Fed'den faiz artışı gelebileceğini tahmin ediyor

Barclays ve BNP ısrarcı: Fed bugün şok faiz artışı yapabilir

Çoğunluk Fed’den bugün bir faiz artışı beklemiyor.

Piyasa da beklemiyor olacak ki Eylül’de faiz artış ihtimalini yüzde 20’den fiyatlıyor.

Ancak Barclays ve BNP, rakiplerinin tersine Fed’in yarın faizleri artıracağı yönündeki görüşlerini savunmaya devam ediyor.

Bloomberg’e konuşan BNP Ekonomisti Laura Rosner, “Mükemmel zamanlama yoktur. Verilerde her zaman belirsizlikler olacak. Fed’in önünde parasal normalleşme için bir fırsat penceresi aralandı. Ve bizce Fed bunu kullanacak” ifadelerini kullandı.

Fed 2007’de faiz indirimlerine başlayan Fed, bu tarihten sonra ilk faiz artışını Aralık’ta 0,25 puanla yapmıştı.

Bono piyasası ise henüz faiz artışı fiyatlamıyor. Eylül’de 0.25 puan faiz artışına gidilme ihtimali hala yüzde 20. Ağustos’ta bu oran yüzde 40 seviyesindeydi.

İLGİLİ HABERKritik Fed kararı öncesinde bilmeniz gereken her şeyKritik Fed kararı öncesinde bilmeniz gereken her şey

 

BNP bu yıl Şubat ayında ekonomideki zayıflama sinyallerinin piyasalarda çalkantı yaratması üzerine faiz artırma ihtimalinin kalktığını yazmıştı. Ancak Brexit sonrası toz dağılıp piyasalar ralli yapınca yeniden Eylül’de faiz artış beklentisi tahmin etti.

Barclays ise Haziran’da da faiz artışı bekliyordu. Banka, Haziran’da faiz artışına gidilmesini beklerken Mayıs’taki kötü işgücü verisi sonrasında bunu geri çekmişti. Barclays, bu tarihten bu yana ilk kez yeniden faiz artışına gidilebileceğini öngörüyor.

İki bankanın aksine birçok yatırımcı Eylül’de değil Aralık’ta bir artış olması ihtimali üzerinde duruyor.

İLGİLİ HABERHerkes Fed'i bekliyor ama asıl darbe Japonya'dan gelebilirHerkes Fed’i bekliyor ama asıl darbe Japonya’dan gelebilir

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler