Sosyal Medya

Ekonomi

Morgan Stanley: Dolar/TL’de 3.70 seviyesi TCMB’ye politika değiştirtir

Morgan Stanley gelişen ülkeler raporunda Türkiye ile ilgili tahmin ve öngörülerini yazdı

Morgan Stanley: Dolar/TL’de 3.70 seviyesi TCMB’ye politika değiştirtir

Morgan stanley, 4. çeyrekte büyümenin yüzde 2’nin altında kalmasını, cari açığın milli gelire oranının 2017 sonunda yüzde 4.9’a çıkmasını bekliyor. Kuruluş, dolar/TL’de 3.70 seviyesinin geçilmesi halinde Merkez Bankası’nın politika sadeleştirme adımını geri almasına neden olabileceği düşüncesinde…

TÜİK REVİZYONUYLA DEĞİŞENLER

Morgan Stanley, 2017 Orta Doğu Avrupa, Ortadoğu, Afrika raporunu yayınladı. Raporda, Türkiye ile ilgili analizde TÜİK’in büyüme revizyonuyla yaşanan değişimlere dikkat çekilerek şu özet bilgiler verildi:

– Nominal GSYH yüzde 19 yükselişle 850 milyar dolara çıktı.

– GSYH artışıyla cari açığın, bütçe açığının, kamu borcunun milli gelire oranları sırasıyla 0.4, 0.2, 5.5 puan azaldı.

– 2012-2015 arası ortalama büyüme yüzde 3.3’ten yüzde 6.1’e yükseldi.

-Ar-ge ve askeri harcamaların yatırımlar kalemine alınmasıyla, yatırım oranı yüzde 20.5’ten yüzde 30’a yükseldi.

-Tasarruf oranları da bu nedenle 9 puan artışla yüzde 24.8’e yükseldi.

Raporda, “Üçüncü çeyrekteki yüzde 1.8’lik keskin daralma darbe girişimine bağlı belirsizlik ortamından kaynaklansa ve otoriteler karşı mali ve parasal önlemlerle hızlı tedbirler alsa da dördüncü çeyrekte büyümenin yüzde 2’nin altında kalmasını bekliyoruz” denildi.

“CARİ AÇIK ORANI YÜZDE 4.9’A YÜKSELİR”

Durgunluğa karşı hükümetin aldığı tedbir ve teşvikler doğrultusunda harcama artışının etkin olacağını belirten Morgan Stanley, yeni milli gelir hesabıyla 0.2 puan azalan bütçe açığı / milli gelir oranını, artan hacamaları göz önüne alarak yukarı yönlü güncellediğini duyurdu ve 2017 için yüzde 2.1 tahminini yaptı.

250 milyar liralık Kredi Garanti Fonu teminat olanağının etkisiyle, bütçe açığının milli gelire oranında 0.4’lük bir artış olabileceği ifade edildi.

Morgan Stanley, petrol fiyatlarının 2017 sonunda 51 dolar seviyesinde olacağı ve turizmde sadece yüzde 10’luk büyüme yaşanacağı varsayımı altında cari açığın milli gelire oranının 2017 sonunda yüzde 4.9’a yükseleceği tahmininde bulundu. Kuruluşun 2016 sonu için tahmini ise yüzde 4.2 seviyesinde.

TCMB POLİTİKA DURUŞUNDA KRİTİK SEVİYE: 3.7

Raporda, TCMB’nin 0.5 puanlık son faiz artışına karşın, reel faiz seviyesinin 127 baz puan ile 243 baz puanlık gelişen piyasalar ortalamasının çok altında bulunduğuna dikkat çekilerek, Merkez Bankası’nın para politikası duruşunun hala gevşek olduğu belirtildi.

Son ekonomik adımların genişlemeci etkisine de dikkat çeken Morgan Stanley, “TCMB’nin politika duruşunda değişiklik yaşanmazsa TL’de değer kaybının sürmesini bekliyoruz” tespitinde bulundu.

TL’deki kaybı yükselen enflasyon, düşen tüketici güveni ve özel sektörün 213 milyar dolarlık borcu nedeniyle finansal istikrarla ilgili artan endişelere bağlayan Morgan Stanley, gelecek dönemde hükümetin özel sektör borçlanmasıyla ilgili yeni tedbirler ortaya koyacağı tahmininde bulundu.

Morgan Stanley, TCMB’nin 2017’nin ilk çeyreğinde politika faizinde ve günlük repoda 25 baz puanlık bir artış daha yapacağı beklentisini sundu.

Bununla birlikte, raporda, dolar/TL’nin 3.70 seviyesini aşması halinde Merkez Bankası’nın daha belirgin adımlar atacağı öngörüsü yer aldı. Morgan Stanley, bu durumda TCMB’nin politika sadeleştirme uygulamasından vazgeçme ve faiz koridorunu genişletme olasılığını düşünebileceğini yazdı.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler