Sosyal Medya

Ekonomi

Sürpriz enflasyon sonrası 3 yabancı kurumdan rapor: Geçici soluklanma sizinkisi…

JP Morgan, Nomura ve Goldman Sachs enflasyonda kur baskısının süreceği görüşünde... Nomura hala 3 puana yakın faiz artışının şart olduğunu düşünüyor. Goldman Sachs 2017 ikinci çeyrekte yüzde 7.5, JP Morgan ise 2016 sonunda yüzde 7.8 enflasyon bekliyor

Sürpriz enflasyon sonrası 3 yabancı kurumdan rapor: Geçici soluklanma sizinkisi…

Tüketici enflasyonundaki sürpriz sınırlı artış, analistlere TL’deki değer kaybını unutturmadı. Yabancı kurumların analistleri gelecek aylarda yükselen enflasyon ve Merkez Bankası’ndan faiz artışı bekliyor. Nomura, TCMB’nin 3 puana varan faiz artışı yapması gerekeceği konusunda ısrarcı. Goldman Sachs, 2017’nin ikinci çeyreğinden itibaren TCMB’nin faiz artışı politikasına yöneleceği ve yıl sonunda politika faizinin yüzde 9.5 olacağı düşüncesinde. JP Morgan 2017 ikinci çeyrewkte yüzde 9, yıl sonunda yüzde 8.2 yıllık enflasyon bekliyor.

İşte 3 kurumun enflasyon ve faiz politikası beklentilerinden başlıklar:

NOMURA: 3 PUANA KADAR FAİZ ARTIŞI ŞART

– TÜFE artışı yüzde 0.52 ile yüzde 0.9’luk beklentilerin altında kaldı. Sürprizin ana nedeni gıda fiyatlarında görülen aylık yüzde 0.6’lık düşüş oldu.

– Kur zayıflığı devam ettiği için, Kasım ayı enflasyonunun soluğu geçici olacak. TL’deki kaybın gelecek 12 ayda manşet enflasyona 2 puan etkide bulunması bekleniyor.

– Çekirdek enflasyon, lehteki baz etkisine karşın düşük miktarda iyileşme gösterdi.

– TL’deki kayba TCMB tepkisinin faizlerde 300 baz puana kadar artış yönünde olması gerektiği, ancak bu şekilde kur zayıflamasını durdurma ve enflasyonu aşağı çekme şansı yakalanacağına inanmaya devam ediyoruz.

– Öte yandan TCMB’nin bu tepkiyi verme ihtimalini zayıf görüyoruz. Ekonomi Koordinasyton Kurulu (EKK) toplantısı kararları Perşembe günü açıklanacak. Öncesinde ise TCMB’nin fiyat istikrarı doğrultusunda gerekli önlemleri almaya devam edeceği vurgulansa da bir önceki açıklamadan farklı olarak TCMB’nin önlemlerine atıfta bulunulmadı.

GOLDMAN SACHS: 2017 İKİNCİ ÇEYREĞİNE BAKMALI

– Manşet enflasyon yıllık yüzde 7 ile piyasayı şaşırtsa da bizim yüzde 7.1’lik beklentimizin hafif altında kaldı. Çekirdek enflasyon ise beklentimizin 0.1 puan üstünde oluştu.

– Enflasyonun Aralık’ta yüzde 7’nin altına ineceği, Ocak’ta yatay kalacağı, ikinci çeyrekte yükselişini netleştirerek yüzde 7.5’e çıkacağı beklentisi içindeyiz.

– Politika faizinde artışın 2017 ikinci çeyrekten itibaren başlayacağı ve 2017 sonunda yüzde 9.5 seviyesinin görüleceği düşüncesindeyiz. Bu alanda ani faiz artışı riski bulunuyor.

JP MORGAN: YİNE DE 2016 SONU ENFLASYONU YÜZDE 7.8 OLUR

– Yıllık TÜFE, düşen gıda fiyatları ve baz etkisi sayesinde yüzde 7’ye kadar geriledi.

– Fakat çekirdek enflasyon verisi ve özellikle üretici enflasyonundaki (Yİ-ÜFE) keskin sıçrama, zayıflayan kurla birlikte gelecek aylarda enflasyonist baskının kuvvetleneceğine işaret ediyor.

– Sürpriz Kasım ayı verisine karşın 2016 sonu enflasyon tahminimizi yüzde 7.8’de tutmaya devam ediyoruz. Zira son içki ve tütün zammı, kur ve enerji fiyatlarındaki etkinin enflasyon verisine dahil olmaya başlayacağı Aralık ayında TÜFE artışına 0.2-0.3 puan katkıda bulunacak.

– Yıllık enflasyonun ikinci çeyrekte yüzde 9’un üzerine çıkacağı, 2017 sonunda yüzde 8.2 olacağını tahmin ediyoruz.

– Enflasyonda aşağı yönlü sürpriz, TCMB’ye soluk aldırmamalı. Banka keskin bir kredibilite erozyonu içinde. TCMB, zayıflayan kur ve enflasyonda yarattığı baskıyla ilgileniyor görünse de ekonomik aktivitedeki zayıflamanın ve siyasilerden gelen düşük faiz talebinin baskısı altında.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler