Sosyal Medya

Raporlar

HSBC gübre hisseleri için negatif: Fiyatları aşağı revize ettik

Zayıf TL, düşük gübre fiyatları nedeniyle HSBC 3 hissenin hedef fiyatını aşağı revize etti

HSBC gübre hisseleri için negatif: Fiyatları aşağı revize ettik

HSBC, gübre ve kimyasal tarım alanında faaliyet gösteren şirket hisseleri için negatif…

Gübre fiyatlarının küresel olarak düşüşte olduğunu kaydeden HSBC, yapılan yatırımlar, TL’nin zayıflaması ve faiz artışı gibi nedenlerle sektörün yılın zayıf kapatacağını belirtiyor. “Türk gübre üreticileri için 2016 yılı zayıf satış fiyatları ve zayıf TL gibi olumsuzluklar altında kapanıyor” diyen analistler, “Küresel fiyatlar hala düşük seviyede. Buna ilaveten karlılık için önemli olan azotlu gübrelerde 1. çeyrekteki ana sezona yaklaşırken satış yasağının devam ediyor oluşu şirketlerin 2017 performanslarını olumsuz etkileyebilir” ifadelerini kullandı.

HSBC’nin Bagfaş, Gübretaş ve Tekfen Holding’e yönelik değerlendirmesi şöyle:

TEKFEN

Tekfen’in 2017’de beklediğimiz marj performansı hem tarımsal sanayi/gübre hem de inşaat/taahhüte daha temkinli yaklaşım tavsiye ediyoruz. Projelerde gecikme riski ve birinci çeyrek yaklaşırken marjlı azotlu gübre satışlarında yasağın devam ediyor oluşu risk ve belirsizlik oluşturuyor. Tahminlerimizi aşağı revize ettik, hede fiyatımızı 8.8 TL’den 8 TL’yer indirdik. Önerimizi Al’dan Tut’a revize ettik.

GÜBRETAŞ

Azotlu gübre satışlarındaki yasağa daha az duyarlı olmasına rağmen düşük fiyatlar ve zayıf TL karlılığı açısından riskli. Düşük amonyak fiyatları Razi (İran) tesislerindeki operasyonel marjı olumsuz etkilerken, kanımızca olumlu görüş için fiyatlarda toparlanma gerekiyor. Hede fiyatımızı 7 TL’den 5.3 TL’ye revize ettik. Önerimizi Al’dan Tut’a indirdik.

BAGFAŞ

Bagfaş’ın yeni AN/CAN yatırımına ilişkin devam eden dava Türkiye’de azotlu gübre satış yasağı başlıca olumsuzluklar olarak öne çıkıyor. Temkinli bir görünüm tercih ediyoruz. Hedef fiyatımızı 11.3’ten 11.1’e indiriyoruz. Tut tavsiyemizi sürdürüyoruz.

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler