Sosyal Medya

Piyasalar

Not indirimi ardından borsayı ne bekliyor?

İşte, analistlerin S&P sonrası güne dair analizleri...

Not indirimi ardından borsayı ne bekliyor?

Borsa İstanbul, Cuma geç saatlerde yaşanan darbe girişiminden sonraki üçüncü günde de değer kaybetti.

BIST-100 endeksi dün yüzde 1.67 düşerek 74,902.84 puandan kapandı. Böylece ilk günkü panikte görülen dip seviyenin de altına gerilemiş oldu. Cuma kapanışına göre değer kaybı ise %9.57

Endeksteki satış baskısında kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen olumsuz açıklamalar, MGK ve Bakanlar Kurulu toplantısından çıkacak sonuca ilişkin belirsizlik ile artan politik tansiyon ve sayısı 70.000’e yakın görevden almalar etkili oluyor.

Darbe girişiminin ardından aralarında polis, öğretmen, yargı mensubu, bürokrat ve akademisyenlerin olduğu sayıları 70,000’e yaklaşan kamu çalışanı ya açığa alındı ya da görevden uzaklaştırıldı.

Piyasa kapanışında ise bu negatif tabloya Standard&Poor’s’un not indirimi eklendi.

İLGİLİ HABERS&P Türkiye'nin notunu indirdi, Dolar rekor kırdıS&P Türkiye’nin notunu indirdi, Dolar rekor kırdı

Reel Kapital FX Araştırma Uzmanı Enver Erkan, Standard&Poor’s kararına ilişkin şu değerlendirmelerde bulunuyor:

“Türkiye’nin anlaşması olan kredi derecelendirme kuruluşları Fitch ve Moody’s’dir, “yatırım yapılabilir” notumuzu vermiş olan kurumlar da bunlardır. Türkiye’nin bu kuruluşlar nezdindeki notunu kaybetmemesi daha önemlidir. Ancak S&P’nin global yatırımcılar üzerindeki etkisi nedeniyle kayda değer bir gelişme olduğunu belirtmek gereklidir. Kredi derecelendirme kuruluşlarının dayanakları, olumsuz yönde değerlendirmelerinde hemen hemen aynıdır. Türkiye’nin de oldukça sıra dışı gelişmelere sahne olduğunu aklımızdan çıkarmamamız gereklidir. Moody’s’in de Türkiye değerlendirmesinde not indirimi yapma ihtimali artmıştır.”

Peki borsada ne beklemeli?

İş Yatırım’ın yorumu şöyle:

“S&P’nin Türkiye’ye verdiği not yatırım yapılabilir seviyenin zaten altında olduğu için piyasalardaki doğrudan etki fazla olmayacak. Ancak Moody’s in 5 Ağustos’ta yayınlayacağı değerlemede benzer bir tutum izleyeceğinden endişe eden yatırımcıların satışlarıyla piyasalarda kan kaybı devam edebilir.

Yaşanan darbe girişimi nedeniyle Türkiye’nin notunun yatırım yapılabilir seviyesinin altına gerilemesini beklemiyoruz. Ancak olası bir not indiriminde yabancı yatırımcıların satışını hisse senedi piyasasında 1,0-1,5 milyar dolar, yerel tahvillerde 1,6-3,2 milyar dolar, eurotahvillerde 1,2-1,9 milyar dolar aralığında öngörüyoruz.

Piyasaların bugüne kadar fiyatlaması beklentimizden çok daha sert oldu. Haftanın ilk üç gününde Türkiye hisse senetleri dolar bazında %13 değer kaybetti. 10 yıllık Türk lirası devlet iç borçlanma senetlerinin faizleri 100 baz puan, 30 yıllık eurotahvil faizleri 60 baz puana yakın yükseldi.

Yaşanan satış dalgası sonrasında hisse senedi piyasasının cazip fiyatlara geldiğine, eurotahvil ve devlet iç borçlanma faizlerinin cazip seviyelere gelmesi için sırasıyla 50 baz puan ve 100 baz puan daha yükseliş olması gerektiğine inanıyoruz.”

Şeker Yatırım ise teknik seviyelere dikkat çekiyor:

“Teknik göstergelerdeki eğilim tepki yükselişleri oluşsa da henüz dip arayışının devam edeceğine işaret ediyor. Kısa vadede 74.700 altında73.500 daha önce oluşan fiyat boşluğu kısa vadeli güçlü destek olarak çalışması beklenir. Endeks 74.700 üzerinde tutunabilirse sırasıyla 76.500 -76.800 aralığına doğru hızlı tepki yükselişi gerçekleştirmesi beklenir. Endekste orta ve uzun vadede 65 aylık ortalama en güçlü destek konumunda ve yaklaşık olarak71.500’lerden geçiyor. Daha önce kısa süreli ihlaller olsa endeks aylık olarak bu ortalama altında son 7 yılda kapanış yapmadı. Saatlik teknik göstergelerde oluşan pozitif uyumsuzluklar oluşması endekste yeni dip denemeleri oluşsa da sonrasında hızlı bir tepki yükselişi oluşacağına işaret ediyor. Güne satıcılı başlaması beklenen endekste gün içinde volatilitenin devam etmesi ve kısa vadeli yeni dip denemesi sonrası hızlı tepki yükselişi oluşabilir.”

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler