Sosyal Medya

Ekonomi

Moody’s Türkiye’nin kredi notunu çöp seviyesine indirdi

Moodys'ten sürpriz karar

Moody’s Türkiye’nin kredi notunu çöp seviyesine indirdi

Derecelendirme Kuruluşu Moody’s Türkiye’nin kredi notunu kırdı. Ba1 ile Türkiye’nin notu yatırım yapılabilir seviyenin altına indirildi. Görünüm ise durağan olarak belirlendi.

Açıklamanın ardından dolar/TL kuru 2.97’ye dayandı.

Kuruluş not indiriminde iki nedenin etkili olduğunu açıkladı:

  • Ülkenin artan dış finansman ihtiyacı
  • Önceden desteleyici olan kredi temelleri, büyüme ve kurumsal yapıların zayıflaması

Moody’s yetkilileri 21 Eylül’de yaptıkları açıklamada Türkiye ekonomisinin 15 Temmuz darbe girişimi şokunu atlattığını açıklamıştı. Bu açıklamayı birçok analist, not indirim riskinin azaldığı şeklinde yorumlamıştı.

Moody’s büyüme konusunda karanlık bir tablo çiziyor. Kurum, Türkiye’nin 2016-2019 arasında ortalama yüzde 2.7 büyüyebileceğini bunun da 2010-2014 arasında yakalanan yüzde 5.5 ortalamanın çok altında kaldığını belirtti. Moody’s Türkiye’nin notunu Mayıs 2013’te Baa3 ile yatırım yapılabilir seviyeye yükselttiğinde büyümenin bu kadar yavaşlayacağını tahmin etmediklerini kaydetti.

GRAFİK: DOLAR/TL’NİN TEPKİSİ

dolar

Moody’s, görünümün durağan olmasını ise bir tarafta ekonomik direçte görülen erozyon sebebiyle artan riskler ve artan cari açık risklerine rağmen pozitif büyüme ve hükümetin güçlü mali performansıyle açıkladı.

Moody’s’in de not indirmesi ile beraber Türkiye’yi yatırım yapılabilir seviyede notlayan tek kurum Fitch kaldı.

Kurum Türkiye’nin kredi notunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2013’te ABD ziyaretleri sırasında artırmıştı. Bugün Erdoğan yine ABD iken bu kez not indirimine gitti.

İLGİLİ HABERMehmet Şimşek'ten Moody's'e: Onlara vereceğimiz en iyi cevap...Mehmet Şimşek’ten Moody’s’e: Onlara vereceğimiz en iyi cevap…

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler