Sosyal Medya

Piyasalar

Borsada alım fırsatı arayanlar için kritik seviyeler

Endeks bugün 72.000’in de altına geriledi ve 71.822’yi gördü. Peki bundan sonra ne olacak? Alım yeri geldi mi?

Borsada alım fırsatı arayanlar için kritik seviyeler

Güne olağanüstü hal (OHAL) ilanı ve kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s tarafından not indirimi sonrası düşüşle başlayan BIST-100’de kayıplar yüzde 4.42’ye ulaştı.

Endeks 72.000’in de altına geriledi ve 71.537’ye kadar geriledi. 71.594’ten gerçekleşen kapanışla geçen haftaya göre kayıp ise %13.56 oldu.

Peki bundan sonra ne olacak?

Alım yeri geldi mi?

Analistler 72.000-71.500-70.000 ve daha aşağıda 68.500 seviyelerine yoğunlaşıyor.

Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdür Yardımcısı Adnan Çekcen, “geri çekilme 70000-68.500 aralığına kadar sürebilir” diyor. Çekçen, endekste ilk tepki alımlarının da bu bölgelerden gelebileceğini düşünüyor:

“Özellikle kredi derecelendirme kuruluşlarının olumsuz değerlendirmeleri endeksteki kayıpları artırıyor. Hafta başından bu yana alınan kararlar sektörel endekslerde en çok madencilik endeksini etkiledi. Haftalık bazda baktığımızda %28 kayıpla madencilik en çok düşen endeks grubu olarak karşımıza çıkarken, Bist Turizm %19, Bist Ulaştırma %17 düşüşle ilk üçte yer alıyor. Bankacılık endeksinin ise kaybı şuan itibariyle haftalık bazda %15 olarak görülüyor.

Bist100 endeksi ise bu sabahki açılışın ardından şuanda 74000 kritik desteğini aşağı yönlü kırarak son 5 ayın en düşük seviyesine geriledi. 72.900’ün altında dengelenen endeks tarafında düşüşler 70000-68.500 aralığına kadar sürebilir. Şuan ki ilk şokla beraber satışlar derinleşse de haber akışıyla beraber endekste ilk tepki alımları bu bölgelerden gelebilir. Bist100 endeksi Moody’s’in 5 Ağustosta yapacağı kararı bu destek bölgelerinde bekleyebilir.”

Şeker Yatırım’ın seviyesi ise daha yukarıda. Analistler Endekste orta ve uzun vadede 65 aylık ortalama en güçlü destek konumunda olduğunu ve yaklaşık olarak 71.500’lerden geçtiğini belirtiyor:

“Endekste orta ve uzun vadede 65 aylık ortalama en güçlü destek konumunda ve yaklaşık olarak 71.500’lerden geçiyor. Daha önce kısa süreli ihlaller olsa endeks aylık olarak bu ortalama altında son 7 yılda kapanış yapmadı. Saatlik teknik göstergelerde oluşan pozitif uyumsuzluklar oluşması endekste yeni dip denemeleri oluşsa da sonrasında hızlı bir tepki yükselişi oluşacağına işaret ediyor. Eendekste gün içinde volatilitenin devam etmesi ve kısa vadeli yeni dip denemesi sonrası hızlı tepki yükselişi oluşabilir.””

Gedik Yatırım Portföy Yönetim Müdürü Eral Karayazıcı negatif haber akışı sürse dahi 70.000 – 72.000 bandının kalabalık bir alıcı grubunu harekete geçirme potansiyeli olduğunu düşünüyor.

Reuters’a yaptığı değerlendirmede Borsa İstanbul’un yurtiçindeki haber akışına bağlı olarak değer kaybettiğini belirterek, “Satış dalgası ne kadar sürer sorusunun yanıtı yurtiçindeki hararetin hangi aşamada tepe noktaya ulaşmış olacağı sorusunun yanıtında saklı” dedi.

Bakanlar Kurulunda alınacak kararların belirleyici olma potansiyeli taşıdığını ifade eden Karayazıcı şunları söyledi:

“Bu hafta diğer ülke borsaları ılımlı yükselişlere imza atarken yüzde 9.5 değer kaybeden Borsa İstanbul pek çok uluslararası yatırımcının radarında. Gerilimin vites küçültmeye başladığına işaret eden sinyaller oluştuğunda geride kalan üç günün aksine bu kez alış ordinolarının baskınlığına şahit olabiliriz. Düşüş hangi seviyeye kadar sürerse bir aşırılaşmadan bahsedilebilir derseniz negatif haber akışı sürse dahi 70.000 – 72.000 bandının kalabalık bir alıcı grubunu harekete geçirme potansiyeli olduğunu düşünüyorum.”

İş Yatırım analistleri de alım fırsatı arayanların arasında:

“Darbe girişiminin Türkiye ekonomisinin temel dengelerinde yapacağı tahribatın sınırlı olacağına ve piyasalardaki sert satışların alış fırsatı olduğuna inanmaya devam ediyoruz.

Haftanın ilk iki gününde gelen sert satışlarla Türkiye varlıklarında değerlemeler cazip seviyelere geldi. Borsa İstanbul’un gelişmekte olan ülkelere göre iskontosu dünkü %7’lik satışın ardından %31 ile son yılların en yüksek seviyesine ulaştı.

Yaşanan sert satışlar sonrasında bugün borsada toparlanma girişimleri görebiliriz. Ancak kısa vadede risk primi yüksek kalmaya devam edecek. Risk priminin kalıcı olarak gerilemesi için savaşı kazanan Türkiye’nin toplumsal barışı sağlamak ve güveni yeniden tesis etmek için somut adımlar atması gerekiyor.”

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler