Sosyal Medya

Forex

Borsada 3 günlük kayıp %9.5’i aştı

BIST'te 3 günlük kayıp %9.5'i aşarken analistler alım fırsatı arayışında. 70.000 – 72.000 bandının kalabalık bir alıcı grubunu harekete geçirme potansiyeli olduğu konuşuluyor...

Borsada 3 günlük kayıp %9.5’i aştı

Borsa İstanbul, Cuma geç saatlerde yaşanan darbe girişiminden sonraki üçüncü günde de değer kaybetti.

Pazartesi seansa 80.000 üzerinde başlamasına rağmen soğukkanlılığını ilerleyen saatlere taşıyamayan endeks öğleye doğru hızlanan satışlarla birlikte günlük %9’a ulaşan kayıplar görmüş ve en düşük seviyeyi 75.427’de kaydetmişti. İlk işlem günü %7.08 düşüşle 76,957.61 puandan tamamlandı.

Salı günü ise ilk işlemlerde tepki alımları gözlendi. 78,338.21 seviyesine kadar yükselen endeks burada 2.500 puana yakın satışlar karşılaştı, 75,849.84’a kadar geriledi ve günü yüzde 1 düşüşle 76,177.82 puanda tamamladı.

BIST-100 endeksi bugün de yüzde 1.67 düşerek 74,902.84 puandan kapandı. Böylece ilk günkü panikte görülen dip seviyenin de altına gerilemiş oldu. Cuma kapanışına göre değer kaybı ise %9.57

Endeksteki satış baskısında kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen olumsuz açıklamalar, MGK ve Bakanlar Kurulu toplantısından çıkacak sonuca ilişkin belirsizlik ile artan politik tansiyon ve sayısı 70.000’e yakın görevden almalar etkili oluyor.

Darbe girişiminin ardından aralarında polis, öğretmen, yargı mensubu, bürokrat ve akademisyenlerin olduğu sayıları 70,000’e yaklaşan kamu çalışanı ya açığa alındı ya da görevden uzaklaştırıldı.

Piyasa kapanışında ise bu negatif tabloya Standard&Poor’s’un not indirimi eklendi.

İLGİLİ HABERS&P Türkiye'nin notunu indirdi, Dolar rekor kırdıS&P Türkiye’nin notunu indirdi, Dolar rekor kırdı

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu S&P Türkiye’nin kredi notunu BB+’dan BB’ye indirdi. Görünüm negatif olarak belirlendi. S&P kararı ardından Dolar/TL hızla yükseldi. 18:59’da 3.0833’den kotasyon geçti. Bu Dolar/TL’nin tarihte gördüğü en yüksek seviye.

Mevcut durumda Türkiye’nin yatırım yapılabilir notları Fitch Ratings ve Moody’s’ten.

Moody’s veya Fitch’in notu indirmesi halinde birçok global fon, “en az iki kredi derecelendirme kuruluşundan yatırım yapılabilir seviyede not alma” koşulunu kaybeden Türk eurobondlara yatırım yapamayacak. Üstelik, Türkiye’ye yönelik algı da olumsuz etkilenecek.

JP Morgan, Türkiye’nin kredi notunun yatırım yapılabilir seviyenin altına düşürülmesi halinde yatırımcıların Türk devlet ve şirket tahvillerinde yaklaşık 10 milyar dolar tutarında satış yapacağını tahmin ediyor.

İLGİLİ HABERJP Morgan: Türkiye'nin notunu kaybetmesi 10 milyar $ satış getirebilirJP Morgan: Türkiye’nin notunu kaybetmesi 10 milyar $ satış getirebilir

SATIŞLAR ALIM FIRSATI MI?

Bu noktada satışlar devam ederken S&P kararından önce yapılan analist değerlendirmelerinde alım fırsatı arayışı dikkat çekici. İş Yatırım, sabah da paylaştığımız üzere “Darbe girişiminin Türkiye ekonomisinin temel dengelerinde yapacağı tahribatın sınırlı olacağına ve piyasalardaki sert satışların alış fırsatı olduğuna” inanıyor.

Gedik Yatırım Portföy Yönetim Müdürü Eral Karayazıcı da negatif haber akışı sürse dahi 70.000 – 72.000 bandının kalabalık bir alıcı grubunu harekete geçirme potansiyeli olduğunu düşünüyor.

Reuters’a yaptığı değerlendirmede Borsa İstanbul’un yurtiçindeki haber akışına bağlı olarak değer kaybettiğini belirterek, “Satış dalgası ne kadar sürer sorusunun yanıtı yurtiçindeki hararetin hangi aşamada tepe noktaya ulaşmış olacağı sorusunun yanıtında saklı” dedi.

Bakanlar Kurulunda alınacak kararların belirleyici olma potansiyeli taşıdığını ifade eden Karayazıcı şunları söyledi:

“Bu hafta diğer ülke borsaları ılımlı yükselişlere imza atarken yüzde 9.5 değer kaybeden Borsa İstanbul pek çok uluslararası yatırımcının radarında. Gerilimin vites küçültmeye başladığına işaret eden sinyaller oluştuğunda geride kalan üç günün aksine bu kez alış ordinolarının baskınlığına şahit olabiliriz. Düşüş hangi seviyeye kadar sürerse bir aşırılaşmadan bahsedilebilir derseniz negatif haber akışı sürse dahi 70.000 – 72.000 bandının kalabalık bir alıcı grubunu harekete geçirme potansiyeli olduğunu düşünüyorum.”

İş Yatırım’ın değerlendirmeleri ise şöyle:

“Darbe girişiminin Türkiye ekonomisinin temel dengelerinde yapacağı tahribatın sınırlı olacağına ve piyasalardaki sert satışların alış fırsatı olduğuna inanmaya devam ediyoruz.

Haftanın ilk iki gününde gelen sert satışlarla Türkiye varlıklarında değerlemeler cazip seviyelere geldi. Borsa İstanbul’un gelişmekte olan ülkelere göre iskontosu dünkü %7’lik satışın ardından %31 ile son yılların en yüksek seviyesine ulaştı.

Yaşanan sert satışlar sonrasında bugün borsada toparlanma girişimleri görebiliriz. Ancak kısa vadede risk primi yüksek kalmaya devam edecek. Risk priminin kalıcı olarak gerilemesi için savaşı kazanan Türkiye’nin toplumsal barışı sağlamak ve güveni yeniden tesis etmek için somut adımlar atması gerekiyor.”

İLGİLİ HABERYerli 3 günde 7 milyar dolar bozdu, kur durmadı, CDS'ler fırladıYerli 3 günde 7 milyar dolar bozdu, kur durmadı, CDS’ler fırladı

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler