Sosyal Medya

Piyasalar

BIST’te iskonto %30’u aştı. Satışlar alım fırsatı mı?

Analistlerden BIST'te yeni güne dair değerlendirmeler...

BIST’te iskonto %30’u aştı. Satışlar alım fırsatı mı?

Dün hisse senedi piyasası Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu olası bir indirim için gözden geçirmeye almasının yarattığı baskı ve dolar/TL’nin 3 seviyesini aşmasıyla bir kez daha satışa döndü. BIST-100 endeksinde geri çekilme YÖK açıklamasıyla birlikte derinleşti. Gün içi zirveden yaklaşık 2.500 puan satış yaşandı.

Endeks 75,849.84’a kadar geriledi ve günü yüzde 1 düşüşle 76,177.82 puanda tamamladı. Günün ilk işlemlerinde yaşanan alımlarla 78,338.21 seviyesi görülmüştü. Endeksin gelişen piyasalara iskontosu %31 oldu.

Dolar/TL ise BIST kapanışından sonra da yükselişini sürdürdü ve 3.0530’u test etti. Perşembe akşamına göre kayıp %6’ya ulaştı. Kurda yükseliş bu sabah da devam ediyor. Şu ana kadar görülen en yüksek seviye 3.0621

İLGİLİ HABER3. GÜN: Dolar/TL'de gerilim devam ediyor3. GÜN: Dolar/TL’de gerilim devam ediyor

Yeni günde ise VİOP’ta BIST-30 endeksinin Ağustos sonu vadeli kontratları ilk işlemlerde yüzde 0.16 düşüşle 94.9750 seviyesinde işlem görüyor.

Dolar/TL Temmuz sonu kontratları ise yüzde 0.16 yükselişle 3.0325 seviyesinde seyrediyor.

Ata Yatırım VİOP Müdürü Ergün Tekgül, 96,500 altında short side trade öneriyor.

SATIŞLAR ALIM FIRSATI MI?

İş Yatırım ise yaşanan satışları alım fırsatı olarak görüyor:

“Darbe girişiminin Türkiye ekonomisinin temel dengelerinde yapacağı tahribatın sınırlı olacağına ve piyasalardaki sert satışların alış fırsatı olduğuna inanmaya devam ediyoruz.

Haftanın ilk iki gününde gelen sert satışlarla Türkiye varlıklarında değerlemeler cazip seviyelere geldi. Borsa İstanbul’un gelişmekte olan ülkelere göre iskontosu dünkü %7’lik satışın ardından %31 ile son yılların en yüksek seviyesine ulaştı.

Yaşanan sert satışlar sonrasında bugün borsada toparlanma girişimleri görebiliriz. Ancak kısa vadede risk primi yüksek kalmaya devam edecek. Risk priminin kalıcı olarak gerilemesi için savaşı kazanan Türkiye’nin toplumsal barışı sağlamak ve güveni yeniden tesis etmek için somut adımlar atması gerekiyor.”

RİSK İŞTAHINI DÜŞÜREN 4 OLAY

Dün 4 tane olayın risk iştahını düşürdüğüne dikkat çeken Ziraat Yatırım’ın değerlendirmeleri ise şöyle:

“İki gündür ABD seansında kur atağı gözlemliyoruz ve iki gündür Moody’s konuşuyor. BİST şu anda ETF’in yaklaşık %1 gerisinde. Bu nedenle güne yine satıcılı başlayabiliriz. Diğer taraftan, IMF’in küresel büyümeye ilişkin beklentilerini aşağı yönde güncellemesiyle bu sabah risk iştahı küresel bazda zayıf seyrediyor. Dün 4 tane olayın risk iştahını düşürdüğünü gözlemledik:

1) Gelişmekte Olan Ülke rallisi mola verdi.

2) Kuzey Kore füze fırlattı.

3) ZEW endeksi Brexit’in ardından kötü geldi

4) ABD’de konut verisi güçlü açıklandı.

Sabah TSİ 10:00’da açıklanacak Tüketici Güveni’nin piyasaya etkisinin olmayacağını düşünüyoruz. Çünkü başarısız darbe girişiminden önceki döneme ait. Bugün Bakanlar Kurulu ve MKG’yı takip edeceğiz ve siyasi başlıkların piyasa etkisini gözlemleyeceğiz.”

VOLATİLİTE UYARISI

Gedik Yatırım, yüksek volatiliteye karşı uyarıyor:

“Borsa İstanbul: Bugün yurtiçinde MGK ve Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklanacak kararlar yatırımcıların odağında olacak. Yurtdışında ise Almanya’da ÜFE, Euro Bölgesi’nde Cari İşlemler ve Tüketici Güven Endeksi, İngiltere’de İşsizlik Oranı ve ABD’de Ham Petrol Stokları öne çıkacak verileriler olacak.Dün günün ikinci yarısındaki satışlarla pazartesi gördüğü dip seviyelere yaklaşan endekste bugün en önemli destek noktası da pazartesi günü görülen dip seviyenin de bulunduğu 75,400 olacaktır. Bugün hafif düşüşle açılmasını beklediğimiz endekste gün içinde bu seviyenin altında kapanış olacağı anlaşılırsa panik satışlar artabilir. En azından önümüzdeki birkaç gün daha volatilitenin yüksek seyretmeye devam edeceği göz önünde bulundurulmalı. “

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler