Sosyal Medya

Forex

2. GÜN: Borsada tepki alımları yeniden satışa döndü

Tek sayfada Borsa İstanbul'da son iki günün özeti!

2. GÜN: Borsada tepki alımları yeniden satışa döndü

Borsa İstanbul, Cuma geç saatlerde yaşanan darbe girişiminden sonraki ikinci günü de değer kaybetti.

Pazartesi seansa 80.000 üzerinde başlamasına rağmen soğukkanlılığını ilerleyen saatlere taşıyamayan endeks öğleye doğru hızlanan satışlarla birlikte günlük %9’a ulaşan kayıplar görmüş ve en düşük seviyeyi 75.427’de kaydetmişti. İlk işlem günü %7.08 düşüşle 76,957.61 puandan tamamlandı.

İLGİLİ HABERBorsada kayıplar %9'u gördü, kapanış 77.000 eşiğindeBorsada kayıplar %9’u gördü, kapanış 77.000 eşiğinde

Hisse senedi piyasası ikinci güne Moody’s’in Türkiye kredi notunu çöp seviyesine düşürebileceği açıklamasıyla başladı.

İLGİLİ HABERBarclays'tan Moody's kehaneti: 3.2 milyar dolar satış gelebilirBarclays’tan Moody’s kehaneti: 3.2 milyar dolar satış gelebilir

Saatler 14:00’ü gösterdiğinde ise TCMB’nin üst bantta 25 baz puanlık faiz indirim kararı takip edildi.

İLGİLİ HABERMerkez Bankası faiz koridorunu indirdiMerkez Bankası faiz koridorunu indirdi

Gün sonuna doğru Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) tüm devlet ve vakıf üniversitesi dekanlarının istifa etmesini istediği açıklandı.

TRT Haber’e göre bu çerçevede 1,577 dekanın istifa etmesinin beklendiği belirtildi.  Bununla birlikte haber kanalları, Milli Eğitim Bakanlığı’nda 15,200 personelin açığa alındığını bildirdi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda görev yapan çeşitli unvanlardaki 393 personel de görevden uzaklaştırıldı.

Borsa İstanbul’da da 51 kişinin işine son verildiği belirtildi.

GÜN İÇİ ZİRVEDEN 2.500 PUANLIK SATIŞ GELDİ

Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu olası bir indirim için gözden geçirmeye almasının yarattığı baskı ve ikinci yarıda dolar/TL’nin 3 seviyesini aşmasının ardından yeniden eksiye dönen BIST-100 endeksinde geri çekilme YÖK açıklamasıyla birlikte derinleşti. Gün içi zirveden yaklaşık 2.500 puan satış yaşandı.

Endeks 75,849.84’a kadar geriledi ve günü yüzde 1 düşüşle 76,177.82 puanda tamamladı. Daha önce yaşanan alımlarla 78,338.21 seviyesi görülmüştü. 

Dolar/TL ise BIST kapanışından sonra da yükselişini sürdürdü ve 3.0530’u test etti. Perşembe akşamına göre kayıp %6’ya ulaştı.

İLGİLİ HABERDolar 3,0530'u gördüDolar 3,0530’u gördü

ANALİST YORUMU

Piyasanın çok fazla sayıda haberi aynı anda fiyatlamaya çalıştığını, bu nedenle hareketin tek bir nedene bağlanamayacağını belirten Destek Menkul Değerler Araştırma Müdür Yardımcısı Adnan Çekçen, “Dün çok fazla sayıda olumsuz haberi fiyatlamıştık. Sabah dünkü satışın bir miktar daha devam ettiği bir durum gördük. Brexit kararı sonrası görülen dip seviyelere doğru yaklaştıkça gün içinde tepki alımları geldi” dedi ve ekledi:
“Piyasa çok fazla haber akışını aynı anda fiyatlamaya çalışıyor. Bugün siyasi kanattan muhalefet lideriyle birlikte  gelen ortak açıklamalar olumlu algılandı. Ayrıca TCMB’nin piyasa beklentisine paralel faiz kararı ve buna ek olarak ihtiyaç olduğunda likidite desteği sağlayacağı açıklaması da çok olumlu algılandı.”

09.00

SABAH YORUMLARI

Peki analistler sabah BIST seyrine dair ne söylemişti?

 

Halk Yatırım’ın değerlendirmeleri şöyleydi:

“Haftanın ilk işlem gününde TL cinsi varlıklarda yaşanan sert değer kayıplarının ardından bugün gerçekleşecek TCMB toplantısının önemi arttı. TCMB’nin tüm politika araçlarıyla finansal istikrarı sağlamaya yönelik proaktif yaklaşımı karşısında, kalıcı istikrar ortamı oluşana kadar faiz indirim sürecine ara vermesini bekliyoruz. Bu çerçevede, bugünkü PPK toplantısında faiz göstergelerinde herhangi bir değişikliğe gitmesini beklemiyoruz. Finansal istikrarın yeniden tesis edilmesi ve volatilitenin tekrar eski seviyelere geri dönme süreci içerisinde de gereken tüm TL ve döviz enstrümanlarını kullanma konusundaki kararlılığın kırılganlığın kontrol altında tutulmasında önemli bir unsur olacağını düşünüyoruz. ”

İLGİLİ HABERMoody's: Türkiye'nin notu 'çöp' seviyesine düşürülebilirMoody’s: Türkiye’nin notu ‘çöp’ seviyesine düşürülebilir

VIOP

97,500 altındaki fiyatlamalar kısa pozisyon fırsatı

Ata Yatırım VİOP Müdürü Ergün Tekgül, 97,500 97,500 altında short side trade öneriyor:

“Haftaya son yılların en sert satışlarından biriyle başlayan endeks sözleşmesinde iki hafta sonra yeniden tüm önemli ortalamalarının altında uzlaşma oluşmuştur.90,150 – 103,275 yükseliş bandının %61 düzeltmesini tamamlayan endekste kapanış düzeltme desteğinin hemen üstünde gerçekleşmiştir. Bu anlamda ilk hamlede 95,000 bölgesi önem taşımaktadır. Tepki halinde ise 97,500 yukarı yönlü kırılabilirse 98,500 – 99,300 kısa vadeli hedef olarak izlenebilir.95,500 altında ise 95,000 – 94,400 ve 93,800 destek seviyeleri olarak karşımıza çıkmaktadır.”

BIST

Yukarı denemeler yaşanabilir, Moody’s yükselişi sınırlayabilir

Vakıf Yatırım, BIST tarafında PPK kararı beklenerek yukarı yönlü denemeler görülebileceğini belirtiyor:

“Sert düşüş ardından bugüne daha pozitif başlamasını beklediğimiz BIST tarafında PPK kararı beklenerek yukarı yönlü denemeler görebiliriz. Ancak, dün piyasa kapanışı ardından Moody’s’den gelen ve Türkiye’nin ülke notunun indirim için izlemeye alındığı açıklaması, bugün içi yukarı yönlü hareketleri sınırlayabilir. Hatırlatmak gerekirse Moody’s’in Türkiye’nin kredi notuna ilişkin değerlendirmesini 5 Ağustos tarihinde yayınlaması beklenmekte.”

YÜKSEK VOLATİLİTE

Ak Yatırım, dip oluşumu sürecinin uzun ve yüksek oynaklığa sahip bir görünüme işaret edebileceğini ifade ediyor:

“Moody’s Türkiye’nin “Baa3” olan kredi notunu indirim için izlemeye aldı… Başarısız darbe girişiminin ekonomik büyüme ve kurumlar üzerindeki etkisini değerlendirmeye alacağını belirten Moody’s in Türkiye’nin kredi notunu düşürmesi halinde Türk varlıkları yatırım yapılabilir seviyeden çıkıyor. Bu haberin de etkisiyle açılışta 2,98 üzerinde seyreden Dolar/TL’de TCMB’nin aldığı önlemler, TL’nin faiz avantajının devam etmesi, yurtiçi yerleşiklerin döviz satışı nedeniyle halen 3,00 TL altında işlem görülmeye devam ediliyor. Dün açılışta belirttiğimiz 2,90-2,93 hedef bölgesinden yukarı yönlü tepki verildiğini gözlemlerken 2,99 seviyesinin üzerinde kapanış yapılması durumunda yeniden 3,05 zirvesi denenebilir. İç siyasi gelişmeler nedeniyle yurtdışındaki olumlu havadan etkilenemeyen BIST100’de sert ve hacimli düşüşün 79200’de yer alan zarar-kes seviyesinin altına gelinmesiyle hızlandığını gözlemlerken, dip oluşumu süreci uzun ve yüksek oynaklığa sahip bir görünüme işaret edebilir”

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler