Sosyal Medya
**8*

2017 için kontra kehanetler

30 Aralık 2016

Zaman nasıl çabuk geçiyor.  Şu Johnny Walker Black Label’i açalı 2 saat olmuş bile, şimdi raftan yenisini alma zamanı. Bu arada Noel zamanını  Hristiyan diyarlarda geçirme adeti edinmiş olup da bu yıl kur yüzünden “içerde kalanlara” naçiz bir önerim olabilir mi?  Batı aleminin dünyaya en büyük hediyelerinden biri olan “eggnog” içkisi Türkiye’de bulunmuyor, hatta tercümesi dahi yok (yumurta ve sütten yapılan ve genelde rom veya şarap içeren içki).  Ben onun yerine bozayı ısıtıp içine Southern Comfort döküyorum,  Noel ağacının altında yudumlamanın keyfine doyum olmuyor.

Ama zamanda kastettiğim hayat. Daha dün gibiydi, ABD’den dönmüştüm ve bankalarda iş bulamamıştım. Bir dostumun tavsiyesi ile Global Menkul Kıymetler’in kapısından girdim, Araştırma Müdürü olarak işe aldılar.  Giriş o giriş, tam 26 yıl oluyor araştırma yapıyorum. Meslektaşlarımın büyük çoğunluğu ya kurumsal finansmana kaydı,  ya yönetici oldu, ya portföy yönetmeye başladılar. Akıllı olanlar ise bu sektörden kaçıp inşaata kaydı. Bende tık yok, 26 yıldır aynı otlaktayım ve klavyenin üstüne kaykılıncaya kadar da aynı şeyi yapmaya niyetliyim. Her ne kadar işimden sonsuz keyif alsam da, takdir edersiniz, insan ruhu ara-sıra değişik şeyler yapmak istiyor.   26 yıldır bir sonraki yılın politik ve ekonomik öngörülerini yazıyorum, artık sıkıldım. Bu kez Saxo Bank’ı taklit edeceğim.

Saxo Bank’ın “10 outrageous predictions” (10 inanılması güç tahmin) raporu artık bir endüstri geleneği haline geldi. Bakın, bunlar uçuk tahminler değil. Herkes “Bu sene yılan derili uzaylılar gelip hepinizi yiyecek” ya da “Üçüncü Dünya Savaşı çıkacak”türünden işkembe-i kübradan atabilir. Bu işin sanatı, tam kredibilite sınırında bulunan,  yine İngilizcesi ile “tail-risk” denen vakaları yakalayıp sahneye çıkartmak. İşte ben de böyle yaptım.

İLGİLİ HABERİşte 2017 için yapılmış en İşte 2017 için yapılmış en “çılgın” piyasa tahminleri

Küresel ticaret savaşları başlayacak Trump blöf yapmıyor. Çin ve Meksika gibi ülkelerin ABD’lilerin ekmeğini çalıp zengin olmasından çok rahatsız. Ona oy verenler de kızgın. Yıl içinde kademeli olarak Çin ve Meksika başta bir çok Gelişmekte Olan Ülkeden yapılan ithalata gümrük vergisi konulacak. Bu ülkeler de karşı tedbir alacak elbette. Küresel ticaret daralacak, Çin’de yuan krizi patlak verecek, para GOP’dan hızla kaçacak, ABD doları uzaya fırlayacak, ABD’de enflasyon %3’e yaklaşacak.

ABD uzayda ve sanal alemde Rusya’ya savaş açacak Görevi devralır devralmaz danışmanları Trump’ın önüne Putin dosyasını koyacaklar. Trump Rus devlet başkanının tüm dünyada ABD’nin altını oymak için yaptığı numaraları öğrenince hafiften altını ıslatacak. Putin’den son bir zirve talep edecek, ama Putin asla uzlaşmayacak. ABD Rusya’yı ekonomik olarak bitirmek için yüksek teknoloji malların ihracatına ambargo ile başlayacak. Ardından Reagan döneminde olduğu gibi uzayda silahlanma ve yansımaları bizim şebekeleri de çökertecek olan siber dünyada hacking ve sabotajlar başlayacak.

Fransa’da başkanlık seçimlerini Marin LePen kazanacak:  En taze ankete göre Fransa, Almanya ve İtalya’da vatandaşların %60’ı Euro-bölgesi’nde (EB) olmaktan memnun, ama %90’ı gidişatı beğenmiyor. LePen hem Trump, hem de Putin’den destek alıyor. LePen halkın karamsarlığını kullanarak ikinci turda merkez-sağ adayı eleyecek. Ama, EB’den çıkma referandumu istemeye cesaret edemeyecek.

Japonya’da BoJ kamu borcunu konsolide edecek Yani elindeki devlet kağıtlarının vadesini (örneğin) 100 yıla yayıp faizi de %0.1 gibi çok düşük bir seviyede fiksleyecek. Böylece bütçede faiz giderleri gözle görülür ölçüde azalacak ve Abe Trump gibi vergi indirimi ve harcama paketleri ile ülkeyi deflasyondan çıkartmayı becerecek.

AB de altyapı harcama paketi açıklayacak Trump’ın ABD’de düşük büyüme dönemini vergi indirimi ve altyapı harcamaları ile sonlandırması dünyaya örnek olacak. AB ülkeleri ortak bütçedeki altyapı harcamalarının payını artırarak, teknolojiye, eğitime ve AR-GE’ye daha fazla para akıtacaklar. 2017’den itibaren AB’de büyüme yıllık %2’yi geçecek.

Fethullah Gülen hapse girecek ABD yargı sistemi ağır çalışır ve Gülen’in de bol parası var avukat kiralayacak. Ama Trump yönetimi Gülen’i de sıradan bir “şeriatçı molla” olarak gördüğü için Ankara’nın önüne koyduğu delillerden ikna olacak ve  Hoca’yı önce hapse atacak, sonra da ev hapsine gönderecek. Gülen’in dışarısı ile irtibatı kesilecek. Türkiye’deki ağı çökecek, itiraflar ve ihbarlar çorap söküğü gibi birbirini takip edecek. Başkanlık referandumu ardından, AKP’de MV  arasında “büyük temizlik”  yapılacak.

Büyük Marmara depremi geliyor:  Bunca sismolojist yanılmış olamaz. Boğaz’da, ya Marmara Denizi’nin Kuzeyinde aktif fay hatları kırılmak üzere. Yine sayısız vatandaşımız telef olacak, devlet sorumluluk kabul etmeyecek ve bir 20 yıl dahaçaresizce Üçüncü Marmara Depremi’nibekleyceğiz.

AKP başkanlık referandumunu kaybedecek:  Vatandaş AKP’den memnun, ama ekonominin yavaşlaması, Suriye’de bitmeyen macera ve artan terör olaylarından dolayı partiye bir ihtar vermek isteyecek. “RTE nasıl olsa başkan” diye düşünerek referandumda “hayır” oyu kullanacak.  AKP karışacak. RTE istifa edip, ülkeyi erken seçime götürecek ve başbakan olarak geri dönecek. Yıldırım yeni cumhurbaşkanı olabilir.

Türkiye 2009’dan bu yana ilk kez resesyona girecek:  Bozulan küresel konjünktür finansal fon ve kredi akışını sınırlayacak. TCMB yılın ilk çeyreğinde 300 baz puan faiz artıracak.  Yaklaşan başkanlık referandumu esnasında iyice gerilen toplumda harcama ve sabit sermaye yatırımları donup kalacak. Ardından da erken seçim kararı gelecek ve ekonomik güven sıfırlanacak.

İstanbul BB Spor Süper Lig’de şampiyon olacak:  Ligin ikinci yarısında da İstanbul BB istikrarlı performansını sürdürürken, GS, FB, Bursa ve Osmanlıspor birbirlerine çelme takacaklar.

İLGİLİ HABER2017’de neler olmayacak?2017’de neler olmayacak?

FÖŞ

Facebook sayfalarımı ziyaret edin

https://www.facebook.com/ayesilada

Twitter: @AtillaYesilada1

 

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları