Sosyal Medya
**8*

Milli Piyango ihalesi yine mi uzatılacak?

12 Ekim 2016

Şans oyunları şirketi Milli Piyango’nun özelleştirme sürecinde pek şanslı olduğunu söyleyemeyiz.

Şirket, bu yıl üçüncü kez ihaleye çıkmaya hazırlanıyor ancak piyasa koşulları önceki iki ihalede olduğu gibi yine kötü.

Hatırlayalım; Milli Piyango ilk kez 2009 yılında satılmaya çalışılmış, ancak küresel krizin etkileri ile teklif aşamasında hiçbir firma teklif yükseltmeyince ihale iptal edilmişti. Ardından 3 kez uzatılan ihale nihayet Aralık 2015’te yapılmış ve 2 milyar 755 milyon dolar+KDV ile Net Şans-Hitay OGG kazanmıştı.

Milli Piyango’nun satışına bu kez de darbeyi döviz kurunun yükselişi vurmuş, Net Şans-Hitay OGG finansmanı sağlayamayınca sıra en iyi ikinci teklifi veren Ahlatçı-Erg OGG’ye geçmişti. Ancak onlar da finansmanı sağlayamayınca ihale iptal edilmişti.

Özelleştirme İdaresi bunun üzerine şartları değiştirdi ve şirketler için daha cazip koşullarla ihaleyi bu yıl yeniden düzenlemeye karar verdi. Ancak bu kez de 5 Ağustos olarak belirlenen teklif verme tarihi yine 3 ay uzatıldı. Son olarak 14 Ekim’de ön yeterlilik başvuruları alınmasının ardından 8 Kasım’da ihaleye çıkılması planlandı.

Ancak benim katılmayı planlayan şirketlerden edindiğim izlenim piyasa koşullarının ihaleye çıkmak için yine zor olduğu yönünde.

Şu anda ihalenin en güçlü adaylar Net Holding, Taş Yapı, Ahlatçı Grubu, Bilyoner.com…Türk Jokey Kulübü sürpriz yapabilir. Bu şirketlerin ihaleye kimlerle gireceği konusu ise hala netleşmedi. Yani ortak girişim grubu kurmak için hangi partnerlerin seçileceği belirsiz. Geçmiş yıllarda katılan yabancı ortakların bir bölümü ise artık yok. Bu nedenle katılmayı planlayan güçlü adaylar ortaklık için birbirleriyle nabız yoklamaya devam ediyor.

Hafta içinde konuştuğum Ahlatçı Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatçı, kendilerinin ihalenin uzatılmasını talep etmediklerini ve tek başlarına katılmayı planladıklarını söyledi. Ama bana sorarsanız Türkiye’de hiç bir şirket şu anda bu büyüklükte bir ihaleyi hem finansman hem de teknik gerekçelerle karşılayabilecek düzeyde değil.

Özelleştirme İdaresi Başkanı Mehmet Bostan bugün bir süredir olduğu katılmayı planlayan şirket yöneticileri ile işte bu konuyu görüşüyor. Amacı, geniş tabanlı ortak girişim grupları kurmak ve böylece finansmanı kolaylaştırmak.

Şirket yöneticileri ise ihalenin ve ön yeterlilik başvuru süresinin uzatılmasını istiyor. Gerekçeleri, Moodys’in not indirimi sonrası artan finansman maliyetleri, dövizin yükselişi ve henüz ihaleye girilecek ortakların bulunamaması…

Talepleri alan Bostan, şimdi ihalenin uzatılıp uzatılmaması gerektiğini değerlendiriyor.

Bu konu bugün netleşebilir!

Yorumlar

Banner

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları