Sosyal Medya

Ekonomi

Goldman Sachs faiz artışı beklemiyor

Faizde 25 baz puanlık artış yönündeki piyasa beklentilerine karşın, Goldman Sachs, "TCMB'nin mümkün olduğunca gevşek politika" yürüteceği ve bu ay faiz artırmayacağı düşüncesinde

Goldman Sachs faiz artışı beklemiyor

Goldman Sachs, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından faiz artışı kararı çıkmayacağını düşünüyor.

Kuruluşun yayınladığı raporda, “Gecelik borç verme faizinde 25 baz puanlık artış yönündeki piyasa beklentilerine karşın, TCMB’nin hiçbir faizde artışa gitmeyeceğini düşünüyoruz” denildi.

Goldman Sachs raporda, enflasyonun aşağı yönlü bir sürprizle hem manşet hem de çekirdekte yüzde 7’ye gerilediği, öte yandan üçüncü çeyrekte ekonominin yüzde 1.8’le beklentilerden yüksek daraldığına dikkat çekilerek, “Dördüncü çeyrekte ekonomi istikrara kavuşuyor görünse de TL’deki dalgalanma, faiz yükselişi ve artan borçlanma maliyeti büyüme üzerinde yani bir baskı oluşturacak gibi görünüyor” denildi.

Ekonomiye desteğin büyük oranda mali tedbirlerle verileceği düşüncesini ileten kuruluş, TCMB’nin de TL’de zayıflama ve geçici olarak daha yüksek enflasyon pahasına da olsa finansal koşulları olabildiğince gevşek tutacağı tahmininde bulundu.

Goldman notunda, “Türkiye’nin zayıf noktası dış denge ve düşük tasarruf oranı olmaya devam ediyor. Döviz kurundaki değer kaybı bu meselelere hitap etmekte bir nebze yol katedebilir. Bu stratejinin bir riski, para birimi uyumsuzlukları varlık kalitesinde sert bir düşüşe ve bankaların kredi vermekte isteksiz davranmalarına neden olabilir” denildi.

Raporda, bankaların kredi vermekte isteksiz davranma riskine hükümetin Aralık ayı başında kredi garantisi paketiyle cevap verme girişiminde bulunduğu belirtildi.

PPK Aralık ayı toplantısı Salı günü (yarın) yapılacak.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler