Sosyal Medya

Ekonomi

Rabobank: Faiz artışı tek silah, TCMB piyasaya mesaj vermeli

Rabobank'a göre döviz rezervi yetersiz olan TCMB'nin tek aracı faiz

Rabobank: Faiz artışı tek silah, TCMB piyasaya mesaj vermeli

Türk Lirası’ndaki hızlı değer kaybının ekonomiyi çok boyutlu şekilde zorlayacağını söyleyen Rabobank ekonomistleri, Merkez Bankası’nın 24 Kasım’daki toplantısında harekete geçmesini bekliyor.

Rabobank’a göre Merkez Bankası 1 haftalık repo yani politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 7.75’e çıkaracak. Faiz koridorunda ise bir değişiklik beklenmiyor.

24 Kasım’daki 25 baz puanlık artışın piyasalara bir uyarı sinyali olacağını kaydeden ekonomistler, “Merkez Bankası bu faiz artışı ile ‘TL’ye karşı bahse girenlere karşı harekete geçmeye hazırım’ mesajı verecek” ifadelerini kullandı.

Rabobank’a göre dövizin yükselişi sadece enflasyonu olumsuz etkilemekle kalmaz. Tüketici güveninin olumsuz etkilenmesi, iş dünyasının yatırımlarını ertelemesi, dolarizasyonun artması gibi başka yan etkileri de ortaya çıkabilir.

Rabobank ekonomistleri döviz rezervlerinin yetersiz olduğunu, bu olumsuzlukların ortaya çıkmasını engellemek için faiz artışının TCMB’nin elindeki tek araç olduğunu kaydetti.

Ekonomistler Donald Trump’ın uygulayacağı genişlemeci maliye politikalarının beklentilerin altında kalabileceğini ve bunun da dolar/TL’deki yükselişi önümüzdeki hafta ya da aylarda sınırlayabileceğini de belirttiler.

İLGİLİ HABERDeutsche Bank'tan detaylı analiz: TCMB için eylemsizlik seçenek değilDeutsche Bank’tan detaylı analiz: TCMB için eylemsizlik seçenek değil

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler