Sosyal Medya
**8*

Simyacı adaylarına: Yoktan para var etmeyi öğretiyorum

19 Ekim 2016

Eğer evrensel fizik kurallarının işlemediği, sihir ve büyünün gerçek olduğu bir yer varsa orası finans dünyasıdır. Ve her zaman olduğu gibi Türkiye’de durum daha da acayiptir.

Fizik bilgimiz maddenin ve enerjinin yoktan var edilemeyeceğini öğretir. Şimdi ben size tüm hayatınız boyunca kandırıldığınızı, aslında maddenin yoktan nasıl var edileceğini ispatlayacağım.

Geçenlerde Bloomberg News’tan Fercan Yalınkılıç Twitter hesabından anlatacağım ‘sihirli formülün’ ipuçlarını vermişti. Onu biraz geliştirmek istedim.

Nisan ayına geri dönelim. Nisan ayının son günü herhangi bir kamu bankasına gittiniz. 6 ay vadeli 50 bin lira ihtiyaç kredisine ihtiyacınız olduğunu belirtip, parayı cebinize attınız.

Alım-satım makası düşük olan bir banka ve ya döviz bürosundan liranızı dolara çevirdiniz. Şu anda elinizde $17885 var.

Mayıs ayının son günü kredinizin ilk ödemesi geldi. Ödemeniz gereken 8805 lira karşılığı için gereken 2986 doları o günkü kurdan (2,9494) bozdurup ödemeyi yaptınız. Şu anda elinizde $14.900 kaldı.

Haziran ayında da aynı şekilde gene kredi taksidi olan 8805 lira için 3059 dolar bozdurdunuz. Taksidi ödediniz. Elinizde kaldı $11.841.

Kredinizin son taksidinin olduğu Ekim ayına kadar böyle devam etti. Taksidiniz geldiğinizde sadece yeter miktarda dolarınızı bozdurup liraya çevirdiniz.

Ekim ayında ise dolar kuru rekor kırınca gaza geldiniz. Kur 3.10 iken dolarınızın kalan kısmını bozdurup, taksidi erken ödeyip krediyi kapattınız.

Şu anda elinizde yaklaşık $150 dolar kaldı. Gidip bankadan bu parayı çektiniz. Şu anda elinizde tuttuğunuz bir 100 dolarlık ve bir 50 dolarlık banknota bakıyorsunuz.

Bravo size, fizik kurallarını altüst ettiniz. Yoktan var ettiniz. Hatta alelade bir taş, bir tahta parçası değil bildiğiniz parayı sıfırdan yarattınız. Tüm dünyayı döndüren bu kağıt parçalarını tamamen siz meydana getirdiniz. Kendinizi tanrı gibi hissediyor musunuz?

Artık siz de neden piyasacılara, hedge fon müdürlerine, bankerlere ‘Everenin Hakimleri’ dendiğini biliyorsunuz. Siz de onlardan biri oldunuz.

Ama işiniz burada bitmedi. Sonuçta 150 dolar kime yeter?

Bu daha başlangıç. Şimdi tekrar başa saralım. Çektiğiniz 50 bin kredi vardı ya şimdi onu döviz bürosunu götürmüyoruz. Bir aracı kuruma yatırıyoruz.

Ne kadar çok kaldıraç veren bir kurumsa o kadar iyi. Hadi çok hırsa kapılmayalım ve 1’e 50 kaldıraç ile yetinelim. Şimdi paramızla 18 bin dolar değil, tam 900 bin dolar alabildik. Ve bu 6 ayın sonunda elimizde kalan 150 dolar değil, tam 7500 dolar oldu.

Damarlarınızda akan kanın ısınmaya başladığını görür gibiyim. Artık yoktan 7500 dolar yaratmak da size yetmiyor di mi? Sonuçta siz ufak heykelleri yapılan tarih öncesi bir Hitit tanrı/tanrıçası değilsiniz. Siz milyonların tapındığı üstün varlık olmalısınız.

Hemen gidip paranızı 1’e 200 kaldıraç veren bir aracı kuruma yatırdınız. Türkiye’de bulmanız zor değil. Bu kaldıraçla tam 6 ayın sonunda $30.000’a sahip olduğunuz. Dünyada bu kadar kısa sürede bu kadar para kazanan insan o kadar az ki.

Şimdi artık başlangıç için borç aldığınız 50 bin liraya değil, 150 bin liradan fazlasına sahipsiniz. Bu kapitalle başlarsanız karınız daha da  büyüyecek ve siz bu galaksiye hükmeden bir tanrı olacaksınız. Gerçekte olmasanız bile size söz veriyorum egonuz o kadar büyük olacak.

Konferanslara çağrılacak, kötü espirilerinize herkes gülecek, servet avcısı sevgililer size dünyanın en güzel varlığıymışçasına davrancaklar. Tapınma bu değil de nedir. Kitaplarınız basılacak, hayatınız film olacak, şöhretinize şöhret, paranıza para katacaksınız.

Yukarıdaki olaylar saçma mı geldi? FX piyasasına hoş geldiniz.

Sadece ufak bir not, borç para ile 1’e 200 kaldıraç demek, piyasa yarım puan sizin pozisyonun tersine giderse sizi siler demek. Sonra 10 saniyede kaybettiğiniz krediyi öderken, yıllarınızı kaybedebilirsiniz.

Yorumlar

Banner

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları