Sosyal Medya

Forex

Dolar/TL’de yükselişler satış fırsatı mı?

Fatih Keresteci ve Okan Aybar'dan TL boğalarına iyi haber...

Dolar/TL’de yükselişler satış fırsatı mı?

S&P’nin dün Türkiye’nin kredi notunu düşürmesi sonrası sert yükselen dolar/TL, Türkiye genelinde olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmesinin ardından tarihi zirveyi gördü.

TL gelişmekte olan ülkeler arasında en kötü performansı gösteren para birimlerinden biri olurken; bu sabah itibariyle tarihi zirveden gerilese de, belirsizliklerin yoğun oluşu ve politik istikrara dair endişelerin korunması nedeniyle dolar/TL’de yukarı yönlü baskının sürmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün MGK ve Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyerek üç ay süreyle olağanüstü hal ilan edildiğini açıkladı.

Ekonominin yurt içi ve dışındaki unsurlarının OHAL’den en küçük çekinceleri olmaması gerektiğini söyleyen Erdoğan, “Bu süreçte Türkiye başta tasarrufların artırılmasındaki teşvikler olmak üzere reformlarını kesintisiz sürdürecek” dedi.

İLGİLİ HABERCumhurbaşkanı Erdoğan: 3 ay OHAL ilan edildiCumhurbaşkanı Erdoğan: 3 ay OHAL ilan edildi

“TCMB’nin bundan sonra da kararlı şekilde yürüyeceğine inanıyorum” diyen Erdoğan, “Piyasada herhangi bir likidite sıkıntısı söz konusu olmayacak. Mali disipline aynı şekilde devam edeceğiz” dedi.

Öncesinde ise kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s darbe girişiminin ardından siyasi kutuplaşmanın arttığı ve kurumsal denetim mekanizmalarının zayıfladığı şeklinde kanaat belirterek Türkiye’nin kredi notunu bir kademe düşürdü ve BB+’dan BB’ye indirdi.

İLGİLİ HABERS&P Türkiye'nin notunu indirdi, Dolar rekor kırdıS&P Türkiye’nin notunu indirdi, Dolar rekor kırdı

Kredi notunun durağan olan görünümü ise negatife çevrildi.

Moody’s de geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin kredi notunu negatif izlemeye aldığını, Fitch ise notu değerlendirmeye aldığını açıklamıştı.

TL’de Cuma günü gerçekleşen darbe girişimi ardından politik tansiyonun artmasıyla dolar karşısındaki değer kaybederken, S&P’nin kararı ve OHAL açıklaması kayıpları hızlandırarak dolar/TL’nin tarihi zirve olan 3.0970’e kadar yükselmesine neden oldu.

Darbe girişimi öncesi 2.90’ın altında işlem gören, dün saat 1816’da 3.0472/3.0480 seviyesinde olan dolar/TL , bu sabah saat 0912’de 3.0565/3.0590 seviyesinde.

Bankacılar dün darbe girişiminin ardından dolar/TL’de görülen sert yükselişle hafta başından itibaren bireysel yatırımcıların yoğun döviz satışlarının görüldüğünü ve bu satışların kurda daha fazla yükselişi engellediğini, üç günlük süreçte bu satışların 6-7 milyar dolar aralığına yükseldiğini belirtmişti.

İLGİLİ HABERYerliler 3 günde 7 milyar dolar bozduruYerliler 3 günde 7 milyar dolar bozduru

DOLARDA YÜKSELİŞLER SATIŞ FIRSATI MI?

HSBC Hazine Grup Başkanı Fatih Keresteci, Reuters’a yaptığı değerlendirmede piyasaların OHAL uygulamasına temkinli bir şekilde yaklaşmasının temel nedeninin tam olarak ne anlam ifade ettiğini bilmemesinden ve bunun da belirsizliklere neden olmasından kaynaklandığını söyleyerek, “OHAL uygulaması sürerken yarattığı belirsizliklerin düzeyine göre bir piyasa hareketi göreceğiz. Bunun illa olumsuz olması da şart değil” dedi.

Keresteci, dolar/TL’nin dün gece saatlerinde tarihi zirvesini görmesinin teknik açıdan zayıf bir duruma işaret ettiğini söyleyerek, “Ancak, birçok yatırımcının dolar/TL’de uzun pozisyonda olduğu da unutulmamalı. Gerek TCMB kaynaklı bir adım, gerekse de başka taraftan gelebilecek olumlu bir haber bu uzun pozisyonların hızla kapatılmasını beraberinde getirebilir” dedi.

FinansonlineFX için hazırladığı bülteninde Okan Aybar da “Dolar kurunun yükselişleri satış fırsatı verir” diyor.

“Dün SP’nin Türkiye’nin kredi notunu düşürmesi ve ardından gece geç saatlerde hükûmetin tün ülkeyi kapsayan olağan üstü hal ilanı Dolar kurunun yeniden yükselmesine nenden oldu. Siyasi gelişmelere bağlı olarak kredi notundaki düşüş aslında bir noktada TL’nin başına gelebilecek olumsuzlukların gerçekleşmesine ve bir olumsuz beklentinin ortadan kalkmasına neden oldu. Dolar Türkiye’nin basabildiği bir para birimi olmamasından dolayı hükûmetin Dolar’ın yükselişine karşı koyabilecek pek az önlemi var Tek yapılabilecek bu aşamadan sonra TCMB ve Hazinenin Ortak hareket ederek Dolar’a olan iç talebin azalmasını sağlamak. Bu dair bir takım girişimler bu hafta ya da haftaya görülebilir. Bu eklentiyle kurdaki yükselişin şimdilik sınırlanması mümkün olduğundan yükselişlerde ölçülü miktarda satış denemeleri yapmak uygun olabilir.”

Aybar, 3,1350 direnci kırılmadığı sürece, 3,1230 seviyesinden 3,0710 hedefiyle çok ölçülü miktarda satış yapmak üzere beklenilmesini öneriyor.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler