Sosyal Medya

Forex

Dolar/TL’de kar satışları devam edecek mi?

İşte, analist beklentileri...

Dolar/TL’de kar satışları devam edecek mi?

Darbe girişimi, S&P’nin Türkiye’nin kredi notunu düşürmesi ve Türkiye genelinde olağanüstü hal (OHAL) ilan edilmesi ardından kur ve faizlerde sert yükselişler görülürken, son günlerdeki yoğun haber akışının azalması halinde piyasaların bir miktar sakinleşebileceği ve kurda tepki alımı görülebileceği belirtiliyor.

Bankacılar Pazartesi çok yoğun olan döviz satışlarının dün de yavaşlayarak da olsa devam ettiğini ve dört günlük süreçte lokallerin satışlarının 8 milyar doları aştığını belirtiyor.

Piyasada darbe girişimi sonrası yoğun yabancı çıkışları gözlenirken, hükümet yetkililerinin arka arkaya ekonomiye güven mesajları vermesine rağmen ikna olmayan piyasalarda tansiyon henüz düşmüş değil.

Bankacılar hafta başından bu yana sadece yurtiçi gelişmelere odaklanan kur ve faiz tarafında yoğun satış eğilimi olduğunu ancak dün itibariyle piyasaların da hafif de olsa sakinleştiğini belirtiyor. Bu çerçevede politik gelişmelere yönelik haberler izlenirken, haber akışının sakinleşmesinin piyasalara da yansıyabileceği belirtiliyor.

Okan Aybar, FinansonlineFX’e özel hazırladığı bülteninde “Dolar kurunun düşüşleri oldukça sınırlı olur” diyor ve düşüşlerin alım fırsatı olacağını belirtiyor:

“Türkiye’de olağan üstü hal durumu, SP’nin dışında Moody’s’in de not indirimi yapabilecek olması devamlılık gösterdikçe kurdaki düşüşlerin beklenmesi için bu gündemin dışında TL olumlu gelişmelerin gerçekleşmesi gerekiyor. Onca ciddi olay sonrasındaysa bunun olması pek kolay olmadığından Dolar kurunun düşüşleri alım fırsatı olabilir. Öte yandan ABD’den açıklanan ekonomik velilerin Dolar olumlu görüntüsüyse Dolar/TL kurundaki kar maçlı geri çekilmelerin sınırlı kakmasına neden olur. Buna göre strateji belirlemek gerekir.

3,0310 desteği kırılmadığı sürece, 3,0370 seviyesinden 3,0750 hedefiyle çok ölçülü miktarda alım yapmak üzere beklenebilir.”

İnfo Yatırım’ın değerlendirmeleri şöyle:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın OHAL açıklaması sonrasında gördüğü 3.10 seviyesinden başlayan kar satışları USDTL’de gün boyu devam ederken 3.06 seviyesine kadar gerileme yaşandı. TL varlıklarda bu süreçte değer kayıpları devam etse de hem USD endeksinin zayıflaması hem de rekor seviyenin verdiği baskı piyasada hissediliyor. Diğer taraftan hafta sonu yapılacak CHP mitingine AK Parti’li milletvekillerinin de katılacağını belirtmesi yurt içinde birliğin güçlendiğini gösteriyor. Dün ayrıca OHAL durumu meclisten yetkiyi alırken, yetkililerin yaptığı iyimser açıklamaların da önümüzdeki günlerde TL varlıklara pozitif yansıması beklenebilir. SPK ise dün şirketlere limitsiz hisse geri alım imkanı sağlarken, BİST100’deki düşüşün önüne geçilmesi durumunda TL varlıklarda nefes alınması muhtemel görülüyor. Bugün yurt içinde önemli veri akışı bulunmazken, Amerika’da ise üretim PMI izlenebilir. Teknik olarak 3.0670 seviyesinde tutunan paritede alımların devam etmesi durumunda 3.0800 ve 3.0920 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 3.0570 ve 3.0470 seviyeleri izlenebilir.”

NoorCM analistleri ise şu değerlendirmelerde bulunuyor:

“Yoğun siyasi gündemin devam etmesi ve artan riskler ve belirsizlik ortanı faizlerde ve CDS priminde sert yükselişe neden olurken, TL’deki kırılganlıkla birlikte değer kaybını da desteklemeyi sürdürüyor. Asya senasında da 3.07 seviyelerinde dengeli bir seyir izleyen DolarTL kurunun günlük periyotta gelişmeleri 3.0400 – 3.10 bant aralığında fiyatlayarak yukarı yönde eğilimini koruması beklenmektedir. Aşağı yönde sert geri çekilmelerde ise 3.00 – 2.9660 bant aralığı takip edilmeli kurun bu aralığının üzerinde kaldığı sürece yukarı yönde ataklarını sürdürmesi ve yeni zirve kademelerinin test edebileceği unutulmamalı ve her iki yönde de sert fiyat hareketlerine karşı tedbirli davranılarak piyasa yönünde kalmaya özen gösterilmelidir.”

Diğer taraftan S&P’nin kredi notunu düşürmesinin, Türkiye’nin yatırım yapılabilir seviyede tuttukları kredi notunu izlemeye alan Moody’s ve Fitch’in de not indirimini tetikleyebileceği endişesi piyasaları rahatsız eden ana unsurlardan biri.

Dün saat 1753 itibariyle 3.0756/3.0770 seviyesinde olan dolar/TL , bu sabah saat 0909’da 3.0645/3.0666 seviyesinde.

Dün aynı saatte 3.2283/3.2309 seviyesinde olan sepet bazında TL bu sabah 3.2198/3.2220, 3.3810/3.3874 seviyesinde olan euro/TL ise 3.3764/3.3806 seviyesinde bulunuyor.

Tahvil bono piyasasında da faizlerde yükseliş sürüyor.

Buna göre 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde ortalama bileşik faiz spot kapanışta ortalama yüzde 10.25, valörde son işlemde yüzde 10.25 seviyesindeydi. Dün en yüksek yüzde 10.33 seviyesini gören 10 yıllık tahvil faizinde Cuma günkü kapanışa göre yükseliş 124 baz puana ulaştı.

Öte yandan iki yıllık gösterge olan 11 Temmuz 2018 itfalı tahvilde dün spot kapanışta ortalama yüzde 9.60, valörde son işlemde yüzde 9.60 seviyesindeydi.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler