Sosyal Medya

Ekonomi

Zeybekci: Ekonomide her şey ‘mucize’ gibi iyi bir noktada

Ekonomi Bakanı Zeybekci, 15 Temmuz sonrası ekonomik durumu değerlendirdi

Zeybekci: Ekonomide her şey ‘mucize’ gibi iyi bir noktada

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, New York’ta yaptığı bir konuşmada 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ekonominin ‘mucize’ denilebilecek kadar iyi bir durumda olduğunu söyledi.

“Darbe girişiminin ardından Türkiye’de her şey ‘mucize’ denilebilecek kadar iyi bir noktada.” diyen Zeybekci, “Bu başarı her şeyin halkın kontrolünde olmasındadır” dedi.

Darbe girişimine rağmen finans sisteminin sağlam kaldığına işaret eden Zeybekci, hem bankacılık sisteminin hiç aksamadığını hem de piyasaların normalleştiğine dikkat çekti.

Zeybekci, Türkiye’nin 2008 küresel finansal krizinden bugüne kadar yüzde 5’in üzerinde büyüme ortalamasına sahip dünyanın en önde gelen ülkelerden biri olduğuna değindi.

“Türkiye, 2008’den bugüne toplam istihdam sayısını yüzde 33 artırdı ve 7 milyon yeni vatandaşını iş sahibi yaptı.” diyen Zeybekci, Türkiye’nin tüm bunları yaparken mali ve bütçe disiplininden vazgeçmediğini bildirdi.

Türkiye’nin 2015 yılı sonu itibarıyla bütçe açığının yüzde 1,2 seviyesinde olduğunu hatırlatan Zeybekci, bu sene ağustos sonu itibarıyla da üst üste 8 ay bütçe fazlası verdiğini belirtti.

Bakan Zeybekci, Türkiye’de cari açığın milli gelire oranının yüzde 11 seviyesinden 2015 itibarıyla yüzde 4,4 seviyesine gerilediği bilgisini verdi.

Yabancı finansman ihtiyacı duyulan cari açığın ise yüzde 3,4 seviyesinde olduğunu ifade eden Zeybekci, söz konusu verilerin 2016’da daha iyi hale geleceğine inanıldığını vurguladı.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler