Sosyal Medya

Ekonomi

TCMB kararında TL için en iyi senaryo hangisi?

TCMB kararı öncesi analistlerin "beklenti volatilitesi" dahi zirve yaptı. Kararda TL için hangi senaryo en iyisi olacak?

TCMB kararında TL için en iyi senaryo hangisi?

Saatler 14:00’a ilerlerken Cuma akşamı yaşanan darbe girişimi sonrası sert satışlarla karşılaşan TL varlıkları kritik bir sınav bekliyor.

Yaşanan olaylar hala gündemdeyken TCMB, Temmuz ayı Para Politikası Kurulu’ndan çıkacak kararlar piyasaya Merkez’in duruşunu yansıtacak.

BEKLENTİLER DEĞİŞTİ

Reuters’ın son anketine göre 19 kurumun katılımıyla gerçekleştirdiği ankette sekiz katılımcı koridorun üst bandında 25 baz puan, altı katılımcı 50 baz puan indirim beklerken, beş katılımcı ise değişim beklemiyor. Katılımcıların tamamı ise politika faizi ve koridorun alt bandının sabit kalacağını öngörüyor.

Cuma günü yayınlanan Reuters anketinde ise 18 kurumun 13’ü 50 baz puan, beşi ise 25 baz puan olmak üzere tamamı koridorun üst bandında indirim öngörüyordu. Ankete katılan kurumların tamamı politika faizin sabit tutulmasını, iki katılımcı ise koridorun alt bandında 25 baz puanlık indirim bekliyordu.

Bu noktada dün seans sırasında BIST’te %9’a ulaşan satış ve Dolardaki gevşemenin sınırlı kalmasının piyasanın TCMB’ye yönelik iyimser beklentilerini kırdığı görülüyor.

İLGİLİ HABERBorsada kayıplar %9'u gördü, kapanış 77.000 eşiğindeBorsada kayıplar %9’u gördü, kapanış 77.000 eşiğinde

Dün Moody’s’ten “çöp not” uyarısının yapılması da bu değişimde etkili.

İLGİLİ HABERMoody's: Türkiye'nin notu 'çöp' seviyesine düşürülebilirMoody’s: Türkiye’nin notu ‘çöp’ seviyesine düşürülebilir

Kaldı ki yabancı yatırımcıların Türkiye yorumları giderek sertleşiyor.

Londra’da GAM UK’den fon yöneticisi Paul McNamara, Bloomberg News’te yer alan ifadelerinde Türkiye için “muz cumhuriyeti olmaya yarışan bir ülke” benzetmesi yapıyor ve yatırımcıların bir gözünün çıkışta olacağını söylüyor.

ANALİST YORUMLARI

TCMB toplantısı öncesi analistlerin son değerlendirmeleri ise şöyle:

TEB Başekonomisti Selim Çakır bu sabahki notunda, Moody’s’ten gelen dünkü açıklama sonrası, bugün TCMB’den faiz indirimi beklemediklerini ifade ediyor:

”…. Moody’s kredi derecelendirme kurumu Türkiye’nin Baa3 olan notu üzerine yeniden değerlendirmeye gideceğini belirtti. Nisan 2014’den bu yana Moody’s Türkiye’nin görünümünü ‘Negatif’ korumaktadır. ‘Negatif’ görünüm ülkenin kredi notunun %50 olasılıkla düşürüleceğine dair bir göstergedir. Moody’s Türkiye’nin kredi notunu 5 Ağustos’ta yapacağı ülke görünüm raporu ile değerlendirecekti, ancak başarısız darbe girişimi sonrası Moody’s değerlendirmeyi öne çekti. Moody’s kurumundan gelen dünkü açıklama sonrası, bugün TCMB’den faiz indirimi beklemiyoruz.”

Ak Yatırım da benzer şekilde “Son gelişmelerin ışığında PPK’nın faizleri sabit bırakmasını bekliyoruz” diyor.

Garanti Yatırım Ekonomist Hilmi Yavaş,  Merkez’in bugün finansal istikrarı korumak adına faiz  indirimine gitmeme ihtimalinin oldukça yükseldiğini vurguluyor.

Gedik Yatırım Türev Ürünler Satış Grup Müdürü Halil Serkan Bulut, açıklanan likidite önlemlerinin ardından  toplantıda beklenmesinin daha makul olacağını düşünüyor.

Bir gün önce İş Yatırım ise üst bantta 50 baz puan indirim beklediklerini açıklamış ve TCMB’nin bu adımla ekonomide ve piyasalarda hayatın normale döneceği mesajı vereceğini belirtmişti:

“Yabancı yatırımcılara yönelik konferansta Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya yaşanan gelişmelerin Merkez Bankası’nın para politikasını değiştirmeyeceğini açıkladı. Salı günkü Para Politikası Kurulunda Merkez Bankası’nın faiz üst bandında 50 baz puan indirime gitmesini bekliyoruz. Merkez Bankası bu adımla ekonomide ve piyasalarda hayatın normale döneceği mesajını verecek.”

Cuma gecesi yaşanan gelişmelerin siyasi ve ekonomik yansımaları olacağını belirten JP Morgan da bu görüşüne rağmen PPK’da faiz koridoru üst bandında 25 baz puan indirim bekliyordu. JP Morgan analistlerine göre 50 baz puanlık bir indirime gidilmesi de sürpriz olmayacak.

TÜRK LİRASI İÇİN EN İYİ SENARYO

Ziraat Yatırım ise merkez bankacılığında “hiçbir şey yapmamak” da “bir şey yapmaya” karşılık gelir diyor ve ekliyor:

“Faizlerin sabit kalması piyasadaki soru işaretlerini arttırabileceği için kurun zayıflamasıyla sonuçlanabilir ve 3,00 direnci zorlanabilir.”

Ziraat Yatırım’a göre en iyi senaryo 25 baz puanlık faiz indirimi. Bu hamle sadeleşmede fren yapılacağı için kuru güçlendirebilir ve 2,95 seviyesinin altını mümkün kılabilir:

“Şu aşamada bugünkü fiyatlamalarda baktığımızda, dünkü satışlarda derecelendirme kuruluşları ile ilgili fiyatlama tam yapılmamış gözüküyor. Dolayısıyla söz konusu fiyatlama bugün TSİ 14:00’te açıklanacak TCMB faiz kararına kadar devam edebilir. Böyle bir fiyatlamada 3,00 direnci takip edilebilir. Olası düşüşlerde ise 2,95 desteği takip edilebilir. Diğer taraftan, bugünkü TCMB toplantısında 25 baz puanlık indirim bekleniyor. 25 baz puanlık faiz indirimi, sadeleşmede fren yapılacağı için kuru güçlendirebilir ve 2,95 seviyesinin altını mümkün kılabilir. Merkez bankacılığında “hiçbir şey yapmamak” da “bir şey yapmaya” karşılık geldiği için faizlerin sabit kalması piyasadaki soru işaretlerini arttırabileceği için kurun zayıflamasıyla sonuçlanabilir ve 3,00 direnci zorlanabilir.”

Ancak faiz indiriminde tüm beklentiler bu kadar iyimser değil. Piyasa kulislerinde üst bantta indirimin bu toplantıda da devam etmesinin TCMB’nin hiçbir riski dikkate almadan para politikasında gevşemeye sürdüreceği izlenimi oluşturacağı konuşuluyor. Bu da TL’ye satış baskısı olarak yansıyabilecek bir gelişme olarak görülüyor.

A1 Capital Yatırım Menkul Değerler ForexKoçu, ” TCMB’nin 50 baz puan faiz indirmesi 3.00 seviyelerine doğru bir yükselişe neden olabilir. Diğer yandan TCMB’nin faiz indirmemesi 2.95’lere doğru bir düşüşe neden olabilir.” diyor.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler