Sosyal Medya

Ekonomi

Piyasalar nasıl sakinleşir?

Yabancılar neden endişeli? Neler yapılmalı?

Piyasalar nasıl sakinleşir?

Zor bir dönemden geçiyoruz.

15 Temmuz Darbe girişiminin etkilerini bugün piyasalarda sert bir şekilde görüyoruz. Bu yazıyı yazmaya başladığımda borsada kayıplar yüzde 9’a ulaşmıştı. Dolar yeniden yükselişe geçti.

Satışlarda yabancılar etkili ve endişeli oldukları görülüyor. Bugün Türkiye piyasaları üzerine düzenlenen bir telekonferanstan notlar aktararak yabancıların neden endişelendiğini aktarayım.

Bugün TSİ 15:00’da TD Securities yetkilileri Türkiye piyasaları üzerine görüşlerini ve beklentilerini anlattılar. TD Securities Baş Stratejisti Cristian Maggio’nun açıklamalarını toplantıya katılanlardan edindim. Şunlar öne çıkıyor:

GELİŞMELERDEN ENDİŞELİYİZ

Maggio, son aylarda birçok fonun Türkiye’de büyük pozisyonlar açtığını, ortaya çıkan bu riskin ise hiç hesapta olmadığını söyledi. Maggio, mevcut riskler çerçevesinde bir fon çıkışının yaşanmasını bekliyor. Piyasalarda mevcut seviyelerin yeni giriş için uygun olmadığını, tahvil-bonoda 50 baz puan artış, dolar kurunda ise 3’ün üzerini beklediğini söyledi.

Maggio, demokrasiden geri adım yönünde atılacak adımların endişeleri artıracağını belirtiyor.

Aslına bakarsanız bütün yabancılar şunu anlamaya çalışıyor: Darbe önlendi ama Türkiye nereye gidiyor? Siyasi istikrar nasıl sağlanacak? Yaşananlar Türkiye demokrasisinin zayıflamasına neden olacak mı?

Bloomberg’e konuşan Wells Fargo Funds Management LLC (242 milyar dolar yönetiyor)  baş portföy stratejisti Brian Jacobson da bakın neler söylüyor:  “Herhalde yabancı sermayenin ülkeden kaçtığını göreceğiz, çünkü politik istikrarsızlık yatırımcıların almak istemediği ekstra riskler  yaratıyor”.

Key Private Bank of Cleveland (35 milyar dolar yönetiyor) baş stratejisti Bruce McCain de endişeli yorumcular arasında: “Başarısız darbe teşebbüsü Erdoğan’ın kritik eknonomi sektörleri üstünde kontrolünü pekiştirmesi  ve rakiplerinin üstüne demir  yumrukla saldırması anlamına gelecek. Tüm bunlar uzun vadeli bir süreç, fakat bir kaç yıl içinde Türkiye yatırımcılar için uçuşa yasak bölge haline gelecek”.

Ekonomik ve politik araştırmalar grubu Eurasia Grup uzmanları Naz Masraff and James Sawyer ise müşterilerine şu notu yolladı:

“Türkiye’in politik atmosferi artık daha baskıcı ve otoriter bir tarza evrilecek. Bu boyutta bir darbe girişiminden sonra yatırımcıların zaten geçmişteki krizlerden dolayı iyice şüpheyle baktıkları Türkiye karşısında pozitif olmaları zor, yatırım ortamı istikrarı ve ekonomik güveni tesis etmek kolay olmayacak.”

Bu örnekleri artırma mümkün ama genel görüşleri bunlar özetliyor.

İLGİLİ HABERŞimdi ne olacak?Şimdi ne olacak?

Tekrarlamak gerekirse, yabancıların geçtiği raporlarda ortak noktalar şunlar: Demokrasi zayıflayacak mı, baskı artacak mı?

Kısa vadede piyasanın satışını normal karşılayabiliriz. Ancak orta vade için yapılması gerekenler var. Dolayısıyla yabancının panik olmaması için yukarıdaki yorumların aksi yönünde, devlet yetkililerinden güçlü açıklamalar duyulmasına ihtiyaç var.

Bu endişenin giderilmesi için dün Mehmet Şimşek’in yabancı bankacılarla yaptığı toplantı çok olumlu geçti. Toplantıya katılan ekonomistler, görüşmenin çok olumlu geçtiğini ve Şimşek’in güven verici mesajlar verdiği söylemişti. Aşağıdaki linkten yazımın tamamını okuyabilirsiniz.

İLGİLİ HABERŞimşek ve Çetinkaya yabancılara hangi mesajları verdi?Şimşek ve Çetinkaya yabancılara hangi mesajları verdi?

Bugün yine Başbakan Binali Yıldırım’ın verdiği “birlik” mesajı içerideki tansiyonu düşürmek için çok faydalı bir adım.

Şimdi piyasaların gözü bu mesajların ne kadar güçlü bir şekilde vurgulanacağına çevrilmiş durumda. Hem içeriye hem de dışarıya, bugünkü karmaşanın demokrasi ve hukuk içerisinde çözüleceğine yönelik verilecek her mesaj, tansiyonun biraz daha düşmesine yardımcı olacaktır.

Bu sağlanırsa, piyasalarda gelinen seviyeleri fırsat olarak görecek birçok görüşün yakında ortaya çıktığına şahitlik edeceğiz!

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler