Sosyal Medya

Ekonomi

Türkiye CDS’lerindeki gidişat bize ne anlatıyor?

Türkiye CDS'leri 5 ayın zirvesinde. Analistler bu gelişmeyi nasıl yorumluyor? Peki CDS nedir? Ne ifade eder?

Türkiye CDS’lerindeki gidişat bize ne anlatıyor?

TL varlıklarda satışlar devam ederken CDS piyasasındaki negatif fiyatlama da sertleşti.

Cuma günü 225 seviyelerindeki Türkiye’nin 5 yıllık CDS’leri bugün de yükselişini sürdürdü ve 298’i gördü.

Bu seviye 5 ayın zirvesine işaret ediyor. Yani, piyasa Türkiye’nin ülke iflas riskini 5 ayın en yüksek seviyesinde görüyor.  5 yıllık bir çerçeve içinde bakıldığında Türkiye,  Orta Doğu olayları ve Euro krizinin ortasında 2012 başında 300’ün üzerine çıkan bir CDS seviyesine ancak erişmişti. 2008 krizi sırasında ise Türkiye CDS’leri 500 ve üzerini görmüştü. 

image

ANALİST YORUMU

Ak Yatırım’a göre bu gidişat Türkiye’nin bir alt notunun üst seviyesine yakın fiyatlamalara işaret ediyor:

“Türkiye’nin kredi notu Moody’s tarafından gözden geçirilmeye devam ederken kredi riskini gösteren CDS (Credit Default Swap – Kredi İflas Takası) kontratlarında yükselişin devam ettiğini görüyoruz…

Mevcut durumda yatırım derecesinin en alt bölgesinde yer alan “Baa3” kredi derecesine sahip olan Türkiye Hindistan, Endonezya ve Slovenya ile aynı kredi notunu paylaşıyor. Notun düşürülmesi durumunda (“Ba1”) ise Rusya, Portekiz, Fas, Macaristan ve Kosta Rika ile aynı kredi notuna sahip olabilir.

CDS kontratları halihazırda “Ba1” derecesinde fiyatlama gösteriyor… Türkiye’nin yer aldığı “Baa3” kredi notuna sahip ülkeler grubu CDS primi ortalaması 140 baz puanda işlem görürken, “Ba1” grubu CDS primi ortalaması 232 baz puanda yer alıyor. “Ba1” grubunda yer alan ülkeler arasında en yüksek CDS primi 320 baz puan olarak göze çarpıyor. 296 seviyesinde işlem gören Türkiye 5 yıllık CDS priminin halihazırda “Ba1” grubunun üst seviyesine yaklaştığını görüyoruz. “

Buna karşın Ak Yatırım ülke kredi notları ve CDS seviyelerinin farklılaşma gösterebileceğini de belirtiyor:

“Kredi notları ve CDS seviyeleri farklılaşma gösterebiliyor… Yatırım derecesinin altı olan “Ba1” kredi notu grubunda en düşük CDS primiyle işlem gören Macaristan, “Baa3” kredi notuna sahip ülkeler grubunda yer alan Hindistan, Endonezya ve Türkiye’den daha düşük risk primine sahip görünüyor. Bu nedenle CDS primleri ile kredi notları arasında uyumsuzluk görülebilecekken, CDS primlerinin fiyatladığı kredi notlarının sağlıklı olarak tespit edilmesi için grup CDS ortalaması ve en yüksek-düşük CDS primleriyle karşılaştırma yapılması gerekiyor.”

CDS NEDİR? NE İFADE EDER?

CDS, Credit Default Swap deyiminin kısaltmasıdır. Türkçede tam bir karşılığı olmadığı için CDS olarak kullanılıyor. Kimisi “kredi risk primi” olarak adlandırılabiliyor; Kelime kelime tercüme etsek belki, Kredi İflas Takas (Primi) olarak söylenebilir. Piyasalarda her ülke veya şirketin  çıkardığı menkul kıymetler belli bir riskle değerlendirilir. Geri ödenememe (default) riskinden bahsediyoruz. Bunu  “swap” (takas) yöntemini kullanarak bir anlamda sigortalamak mümkündür. Bu durumda o riski bir 3. Kişiye satmış olursunuz. Tabii her sigortalamanın olduğu gibi bu wap’ın da bir primi, maliyeti, fiyatı vardır. İşte CDS’le bu fiyatı/primi gösterir. Bunu ne belirler? Elbette ülkenin/şirketin iflas etme/geri ödeyemememe ihtimali… CDS satanlar, ülkenin iflas etme ihtimali yüksekse daha yüksek prim talep edeceklerdir.

 

Bugün itibariyle bir Türk tahvili alan ve bunu CDS garantisine bağlamak isteyen kişi ya da kurumun tahvilin değerinin yaklaşık yüzde 2,98’i oranında risk primi ödemesi gerekmektedir.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler