TL’nin maliyeti 500 gün sonra yeniden %8’in altında. Bu gelişme ne ifade ediyor?

TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti Nisan 2015’ten bu yana ilk kez %8’in altına geriledi...
17:2026 Temmuz 2016
TL’nin maliyeti 500 gün sonra yeniden %8’in altında. Bu gelişme ne ifade ediyor?
TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti Nisan 2015’ten bu yana ilk kez %8’in altına geriledi...

TCMB’nin piyasaya sağladığı TL likiditesinin maliyeti hızla düşüyor.

Merkez Bankası’nın piyasada oluşan faizlere yön vermekte kullandığı asıl araç olarak öne çıkan ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti Nisan 2015’ten bu yana ilk kez %8’in altına geriledi.

Efektif faiz oranı olarak da bilinen “ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti” dünkü kapanışta %7.99 seviyesinde gerçekleşti.

Ağırlıklı Ortalama Fonlama Maliyeti, TCMB gecelik borç verme faizi ile politika faizi olan haftalık repo faizinin ağırlıklı ortalamasıyla hesaplanıyor ve her gün sonunda TCMB internet sitesinde ilan ediliyor.

Ekonomist Mahfi Eğilmez, bu oranın çalışma dinamiğini kişisel blogunda şu ifadelerle tanımlıyor:

“TCMB, faizin yukarı gitmesini istediğinde piyasadaki likidite ihtiyacını daha çok gecelik fonlamayla karşılıyor, faizin aşağı gitmesini istediğinde ise likidite ihtiyacını haftalık fonlamayı artırarak karşılıyor.”

Bu da TCMB’nin TL likiditesini artırarak faizi aşağı çekme eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Çetinkaya, bugün gerçekleştirdiği 2016 yılının üçüncü enflasyon raporu sunumunda ikinci çeyrekte fonlamanın ağırlıklı olarak 1 haftalık repo faizi ile yapıldığını ve Temmuz ortası itibariyle fonlama oranının %8.2’ye düştüğünü belirtmişti.

Peki bu düşüş devam edecek mi?

Çetinkaya, “sadeleştirme” sürecinin “makul” bir sürede sonlandırılacağını, dar ve simetrik bir faiz koridoru ile fonlamanın gecelik borç verme ve haftalık repo ihale faizi yerine tek faizden yapılacağı hedefini bugün de vurguladı.

İLGİLİ HABERÇetinkaya ne söyledi? Ekonomistler nasıl yorumladı?Çetinkaya ne söyledi? Ekonomistler nasıl yorumladı?

HSBC Portföy Yönetimi Stratejisti İbrahim Aksoy, bu açıklamaları Merkez Bankası’nın gecelik borç verme faizinde 100 baz puan indirim hedeflediğini yansıttığı şeklinde yorumluyor.

Aksoy’un değerlendirmeleri şöyle:

“…sadeleştirmenin sonuna yakın olunduğu Merkez Bankası’nın son iki faiz indirimi sonrasında da ifade ettiği bir unsurdu. Merkez Bankası’nın sadeleştirme kapsamında sırasıyla yüzde 7,25 ve 7,50 seviyesindeki gecelik borçlanma ve haftalık repo ihale faizinde olası bir artıştan bahsetmemesi TCMB’nin dar ve simetrik faiz koridoru olarak yüzde 7,25 (gecelik borçlanma faizi) – yüzde 7,75 (gecelik borç verme faizi) bandını hedeflemiş olabileceğine işaret ediyor.

Merkez Bankası’nın gecelik borç verme faizinde 100 baz puan indirim hedefliyor olduğu görüşündeyiz. Tabi Merkez Bankası’nın gecelik borç verme faizinde 100 baz puan daha indirimi yapabilecek olması kesinlikle liranın seyrine bağlı olacak”

İş Yatırım ise fonlama maliyetinin %7.5’e gerilemesini bekliyor:

“Bizim görüşümüz yurtiçi belirsizliklerin son bulması durumunda TCMB’nin Ağustos toplantısı (23 Ağustos) ile birlikte 50baz puanlık indirim patikasına geri dönmesi ve Eylül toplantısındaki ek 50baz puan indirim ile üst bandı %7.75’e taşıması. Bu bağlamda alt bandın %7,25, haftalık reponun %7,5 olduğu dar bir koridor ve fonlamanın %7,5’ten yapıldığı bir likidite yönetimi etkin olabilir.”

Yorumlar

Son güncelleme: 17:3626 Temmuz 2016
Paylaş Tweet