Sosyal Medya

Ekonomi

TCMB tarihin en dar faiz koridoruna girdi

TCMB faiz koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizinde 25 baz puan daha indirime gitti...

TCMB tarihin en dar faiz koridoruna girdi

TCMB faiz koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizinde 25 baz puan daha indirime gitti. Böylece Merkez son 7 toplantının tamamında faiz indirimi yapmış oldu ve bu indirimler 250 baz puana ulaştı. Faiz koridorunda üst ve alt bant arasındaki fark da 100 baz puana indi. Böylece faiz koridoru gelmiş geçmiş en dar aralığa sıkıştı.

Son anketler ekonomistlerin ağırlıklı olarak, yüzde 8.50 olan koridorun üst bandında 25 baz puanlık indirim öngördüğünü ortaya koymaktaydı:

İLGİLİ HABERVe gözler TCMB'deVe gözler TCMB’de

 

Reuters’ın 18 kurumun katılımıyla gerçekleştirdiği ankete göre katılımcıların tamamı koridorun üst bandında indirim bekliyor. İndirim beklentilerinden 17’si 25 baz puan, biri ise 50 baz puan seviyesinde yer alıyor. Katılımcıların tamamı politika faizinin ve faiz koridorunun alt bandının sabit tutulmasını bekliyor.

HSBC Portföy Yönetimi Stratejisti İbrahim Aksoy, “Fed kararı sonrası TCMB gecelik borç verme faizinde bu ay ve gelecek ay 25’er baz puan indirimle yoluna devam eder.” demişti.

Aksoy, TCMB kararlarına ilişkin isabetli tahminleriyle biliniyor:

İLGİLİ HABERHSBC Portföy/Aksoy: Karar bize sürpriz olmasa da piyasaya sürprizHSBC Portföy/Aksoy: Karar bize sürpriz olmasa da piyasaya sürpriz

IKON Menkul Değerler de Fed kararı sonrası değerlendirmelerinde Eylül anketindeki beklentilere de dikkat çekerek TCMB’nin faiz koridorunun üst bandında 25 bps daha indirime gidebileceğini ifade etmişti:

“TCMB faiz koridorunun üst bandında 25 bps daha indirime gidebilir. Fed’in risk algısı için pozitif duruşu bunun için Merkez’e alan veriyor. Ayrıca TCMB’nin dün açıkladığı Eylül ayı beklenti anketi de katılımcılarının daha düşük faiz beklentisinde olduğunu göstermişti. Temmuz’da %8.16 olan bu beklenti Ağustos’ta %8’e geriledikten sonra Eylül anketinde ise %7.86 olarak kaydedildi. Bu da piyasanın üst bantta 25 baz puan daha indirime hazır olduğunu yansıtarak TCMB’nin elini ayrıca güçlendiriyor.”

TCMB politika faizini halen yüzde 7.5, faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borç alma faizini yüzde 7.25 seviyesinde tutarken, koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizi ise yüzde 8.25 seviyesine indirilmiş oldu.

PİYASA ETKİSİ

Dolar/TL, TCMB’nin koridorun üst bandında beklentilere paralel 25 baz puanlık indirimi ardından ilk aşamada sınırlı geriledi.Karar öncesi 2.9509 seviyesinde olan dolar/TL, 2.9475’e geriledikten sonra saat 1410’da 2.9485 seviyesinde bulunuyor.

Daha sonra ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faizleri sabit tutması ve artırımlara yavaş devam edeceği beklentisinin global olarak yarattığı iyimserliğin devam etmesiyle dolar/TL iki  haftanın en düşük seviyelerine geriledi ve 2,94’ün altından kotasyon geçti.

NE DEĞİŞTİ?

Karar metninde ne değişti?

TCMB, çekirdek enflasyonda düşüşün devam edeceği konusunda iyimserliğini koruyor.

Ancak, akarakıtta vergi artışının enflasyondaki iyileşmeyi sınırlayacağı vurgusu eklenmiş:

“Toplam talepteki yavaşlama çekirdek enflasyondaki kademeli düşüşü desteklerken gıda fiyatlarındaki aşağı yönlü seyrin de etkisiyle kısa vadede enflasyonda düşüş öngörülmektedir. Bununla birlikte, akaryakıt ürünlerindeki vergi ayarlaması ve diğer maliyet unsurlarındaki gelişmeler enflasyondaki iyileşmeyi sınırlamakta ve para politikasındaki temkinli duruşun korunmasını gerektirmektedir.””

Eylül ayına ilişkin PPK metinde ayrıca likidite politikasındaki sıkı duruşun korunması gerektiğine yönelik görüş de yer almadı yerine “para politikasındaki temkinli duruş sürdürülecektir” ifadesi getirildi.

YORUMLAR

Kapital FX’ten Enver Erkan’ın yorumu şöyle:

Kısa vade için durum olumlu. Bugün için konuşacak olursak TL’yi kontrol etmek gibi bir endişe yok. Fed beklentilerin ötesinde faiz artırımı yapmadığı sürece yüksek faizli para birimlerine olan ilgi devam eder. Yani, gelişmekte olan ülkelere olan dış finansman girişi şimdilik olumlu. Yakın dönem için riskler ötelendi, ancak küresel piyasada sonrası için risk var. Daha uzun vade için, faiz koridorunun daraltılması gerekliliğinden emin değiliz. Piyasa ABD’de Trump’ın seçilmesi ihtimalini beğenmiyor. Para politikasında hareket alanı olması gerektiğini düşünüyoruz.

Bu noktada bizim beklentimiz; faiz indirimlerinde hareket alanının sonuna kadar kullanılacağı yönünde. Gecelik borç verme faizi %7,75’e kadar düşürülüp, koridor en dar noktada simetrikleştikten sonra, hali hazırdaki 1 haftalık repo faizi %7,50 tek faiz olacaktır. Faizin o noktadan sonra daha fazla düşmesi için bir alan olduğunu düşünmüyoruz.

 

Oyak Yatırım Başekonomisti Mehmet Besimoğlu, “PPK metninde önceki metinlerden farklı olarak  büyümeye yapılan önemli bir vurgu var. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in de sabah yaptığı açıklamalardaki görüşleri de benzer nitelikteydi. TCMB enflayonda ise daha iyimser bir tablo görüyor” dedi ve ekledi:

“Ekomomik aktivite yavaşladığı için küresel gelişmeler de desteklediği için TCMB faiz indirimleri veya zorunlu karşılık gibi adımlarla ekonomik ativiteyi destekleyeceği izlenimi
veriliyor. TCMB Aralık ayına kadar Fed başta olmak üzere küresel koşullar izin verdiği sürece gerek faiz, gerek likidite politikasındaki ölçülü gevşeme adımlarına devam ettirebilir.”

İş Yatırım Ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu ise”Bugünkü not TCMB’nin büyüme konusunda daha endişeli olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca para politikasının eskisi kadar sıkı olmadığını belirten TCMB buna rağmen finansal koşulların sıkı olduğunu not ediyor” dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Bu bağlamda finansal koşullardaki gevşemeyi desteklemek ve iktisadi faaliyette canlanmaya katkı sağlamak adına önümüzdeki toplantılarda faiz indirimlerine ek olarak munzam karşılık ve rezerv opsiyon katsayılarına yönelik ayarlamalarının devamı ile ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin aşağı çekilmeye devam edeceğini düşünüyoruz. Üst bandın yüzde 7.75’e kadar çekileceği yönündeki beklentimizi koruyoruz.”


 

İŞTE, TCMB’NİN EYLÜL AYI PPK TOPLANTISI KARAR METNİ:

Para Politikası Kurulu (Kurul), Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve Borsa İstanbul Repo–Ters Repo Pazarlarında uygulanmakta olan faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının aşağıdaki gibi belirlenmesine karar vermiştir:

a)  Gecelik faiz oranları: Marjinal fonlama oranı yüzde 8,5’ten yüzde 8,25’e indirilmiş, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,25 düzeyinde sabit tutulmuş,

b)  Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 7,5 düzeyinde sabit tutulmuş,

c)  Geç Likidite Penceresi faiz oranları: Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0 düzeyinde sabit tutulmuş, borç verme faiz oranı yüzde 10’dan yüzde 9,75’e indirilmiştir.

Son dönemde açıklanan veriler ve yılın üçüncü çeyreğine dair göstergeler iktisadi faaliyetin ivme kaybettiğine işaret etmektedir. Mevcut durumda genel finansal koşulların sıkı olduğu değerlendirilmektedir. Turizm sektöründeki gelişmelerin cari denge üzerinde kısa süreli olumsuz bir etki yapması beklenmekle beraber, dış ticaret hadlerindeki gelişmelerin gecikmeli yansımaları ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari dengedeki iyileşmeyi desteklemektedir. Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürmektedir. Alınan destekleyici teşvik ve tedbirlerin katkısıyla son çeyrekten itibaren iç talepte toparlanma eğiliminin başlaması beklenmektedir. Kurul, yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir.

Toplam talepteki yavaşlama çekirdek enflasyondaki kademeli düşüşü desteklerken gıda fiyatlarındaki aşağı yönlü seyrin de etkisiyle kısa vadede enflasyonda düşüş öngörülmektedir. Bununla birlikte, akaryakıt ürünlerindeki vergi ayarlaması ve diğer maliyet unsurlarındaki gelişmeler enflasyondaki iyileşmeyi sınırlamakta ve para politikasındaki temkinli duruşun korunmasını gerektirmektedir.

Bu değerlendirmeler çerçevesinde Kurul, para politikası etkinliğine sağladığı katkı da dikkate alınarak, sadeleşme yönünde ölçülü ve temkinli bir adım atılmasına karar vermiştir.

Önümüzdeki dönemde para politikası kararları enflasyon görünümüne bağlı olacaktır. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler dikkate alınarak para politikasındaki temkinli duruş sürdürülecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler