Sosyal Medya

Ekonomi

S&P Türkiye’nin notunu indirdi, Dolar rekor kırdı

S&P Türkiye'nin kredi notunu BB+'dan BB'ye indirdi. Dolar/TL 3.0833'ü gördü...

S&P Türkiye’nin notunu indirdi, Dolar rekor kırdı

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu S&P Türkiye’nin kredi notunu BB+’dan BB’ye indirdi. Görünüm negatif olarak belirlendi.

Kuruluş bu kararını Türkiye’nin siyasi yapısının daha da parçalnamış görüntüsüne bağladı ve “Darbe girişimiyle artan belirsizlik Türkiye’nin dış finansmana ihtiyacı olan ekonomisinde sermaye akışını kısıtlayabilir” dedi.

PİYASA ETKİSİ

S&P kararı ardından Dolar/TL hızla yükseldi. 19:40’da 3.09’un üzerinde kotasyon geçti. Bu Dolar/TL’nin tarihte gördüğü en yüksek seviye.

Standard&Poor’s BB+ notu ile de Türkiye’yi yatırım yapılabilir seviyenin altında derecelendirmekteydi.

Mevcut durumda Türkiye’nin yatırım yapılabilir notları Fitch Ratings ve Moody’s’ten.

Moody’s hafta başında Türkiye’nin notunu çöp seviyesine düşürebileceğini açıklamıştı. Kuruluş bugün de buna paralel 17 Türk bankasının notlarını da olası bir indirim için izlemeye aldığını duyurmuştu.

İLGİLİ HABERMoody's: Türkiye'nin notu 'çöp' seviyesine düşürülebilirMoody’s: Türkiye’nin notu ‘çöp’ seviyesine düşürülebilir

Fitch Ratings ise Türk bankalarda risk uyarısı yaptı.

İLGİLİ HABERFitch Ratings uyardı: Türk bankalarda riskler artıyorFitch Ratings uyardı: Türk bankalarda riskler artıyor

Moody’s veya Fitch’in notu indirmesi halinde birçok global fon, “en az iki kredi derecelendirme kuruluşundan yatırım yapılabilir seviyede not alma” koşulunu kaybeden Türk eurobondlara yatırım yapamayacak. Üstelik, Türkiye’ye yönelik algı da olumsuz etkilenecek.

JP Morgan, Türkiye’nin kredi notunun yatırım yapılabilir seviyenin altına düşürülmesi halinde yatırımcıların Türk devlet ve şirket tahvillerinde yaklaşık 10 milyar dolar tutarında satış yapacağını tahmin ediyor.

İLGİLİ HABERJP Morgan: Türkiye'nin notunu kaybetmesi 10 milyar $ satış getirebilirJP Morgan: Türkiye’nin notunu kaybetmesi 10 milyar $ satış getirebilir

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler