Sosyal Medya

Ekonomi

Şimşek ve Çetinkaya yabancılara hangi mesajları verdi?

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya bir grup yabancı bankanın temsilcisiyle görüştü. Telekonferansa, 560 bankacı katıldı.…

Şimşek ve Çetinkaya yabancılara hangi mesajları verdi?

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya bir grup yabancı bankanın temsilcisiyle görüştü.

Telekonferansa, 560 bankacı katıldı. 1 saat olarak planlanan görüşme 2 saat 15 dakika sürdü.

Toplantıya katılanlarla konuşma fırsatı buldum Katılımcılar Şimşek ve Çetinkaya’nın çok soğuk kanlı olduklarını ve bütün merak edilenleri açıkladıklarını söylüyorlar.

Öne çıkan çok önemli mesajlar var.

ERKEN SEÇİM YOK

Şimşek kesin olarak  bir erken seçimin gündemde olmadığını söyledi. Partili cumhurbaşkanlığı konusunun ise Meclis’i ilgilendiği mesajını verdi.

DARBE İHTİMALİ ÇOK AZALDI

Şimşek, mevcut görevden almalar ile Türkiye’de darbe olasılığının “çok, çok” azaldığını söyledi.

DARBEYİ CEMAAT Mİ YAPTI?

Yabancılardan darbe girişimini Cemaat’in mi yapıp yapmadığı konusunda birçok soru soruldu. Şimşek, bu konuda şüphe olmadığını belirtirken, bir tankta Para Yapı soruşturmasında görevden alınan bir emniyet müdürünün yakalandığını söyledi.

BÜTÇEDE ALAN VAR

Şimşek bütçenin güçlü olduğunu ve mali genişleme için alanları olduğunu kaydetti. Bu aynı zamanda gerekirse büyümenin destekleneceği yönünde önemli bir mesaj.

BÜYÜMEDE KALICI ETKİSİ OLMAZ

Şimşek darbe girişiminin büyüme üzerine kalıcı bir etkisinin olmayacağını vurguladı.

İLGİLİ HABERMerkez Bankası'ndan acil önlem planlarıMerkez Bankası’ndan acil önlem planları

TURİZMDE YENİ TEŞVİK GELEBİLİR

Yabancılar olumsuz etkilenecek turizm sektörü konusunda adım atılıp atılmayacağını sordu. Şimşek, şu ana kadar bazı adımların atıldığını, gerekirse yeni teşviklerin gündeme geleceğini kaydetti.

FAİZ KONUSUNDA MESAJ YOK

Bu salı günü Merkez Bankası faiz kararını verecek. Çetinkaya faiz kararı konusunda net bir mesaj vermedi.

ÇEKİRDEK ENFLASYON İZLENİYOR

Faiz kararı konusunda özellikle çekirdek enflasyonun izlendiği, buradaki gelişmelerin etkili olacağı mesajı verildi.

GÜLEN KRİZ YARATIR MI?

Bankacılar, Gülen’in ABD’den iadesi konusunun Türkiye-ABD ilişkilerinde krize neden olup olmadığı sıkça soruldu. Şimşek gerekli başvuruların yapıldığını ve bir kriz ihtimali görmediklerini söyledi.

DIŞTA VE İÇTE YUMUŞAMA

Şimşek hem dış politikada hem de içerideki kutuplaşmaya karşı olumlu adımların atıldığını, bunun devam edeceğini söyledi.

Toplantıya katılan ekonomistlerden edindiğim bilgiler, toplantının oldukça faydalı geçtiği yönünde. Renaissance Capital Stratejisti Michael Harris de Şimşek ve Çetinkaya’nın çok iyi performans gösterdiğini söylüyor.

 

İLGİLİ HABERMehmet Şimşek: Tüm tedbirleri aldık, işimizin başındayızMehmet Şimşek: Tüm tedbirleri aldık, işimizin başındayız

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler