Sosyal Medya

Ekonomi

Yabancılar faiz artışını nasıl değerlendirdi?

Yabancı kurumların Merkez Bankası'nın faiz artışı kararına yorumu

Yabancılar faiz artışını nasıl değerlendirdi?

Merkez Bankası faizleri artırdı ama doların yükselişini durduramadı. Peki yabancı yatırımcılar kararı nasıl yorumladı?

İşte hızlı bir özet:

NOMURA: DOLARIN YÜKSELİŞİNİ ÖNLEYEMEZ

Yatırım Bankası Nomura Merkez Bankası’nın faiz artışının kurdaki gidişi değiştirmeyeceğini kaydetti.

Nomura ekonomistleri, “Merkez Bankası piyasa beklentisinin üzerinde faiz artışına gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın retoriği üzerine gelen karar beklentileri aştı. Ancak likidite yönetimine bakıldığında bu aslında ufak bir sıkılaşma anlamına geliyor. Ortalama fonlama maliyeti yüzde 7.9 düzeyinde. Bizce ılımlı daha fazla artış mümkün ancak kurun gidişatını değiştirecek ölçüde büyük bir faiz artışı beklemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Nomura bu nedenle 12 sonrası dolar/TL hedefini 3.65 olarak koruduğunu kaydetti.

GOLDMAN SACHS: PİYASA İÇİN POZİTİF

Goldman Sachs ise faiz artış kararının Merkez Bankası’nın veri bağımlı karar vermesi ve faiz artırmaması gerektiği yönündeki bütün önerilere karşı gerekeni yapması açısından önemli olduğunu belirtti. Alınan zorunlu karşılık kararı ile birlikte Goldman Sachs, TL’nin üzerindeki baskıların bir miktar hafifleyebileceğini belirtti.

JP MORGAN: PİYASA YENİDEN TEST EDEBİLİR

JP Morgan ekonomistleri kendilerinin de faiz artışı beklemediğini ve alınan kararın piyasalar için pozitif olduğunu kaydetti. Büyük bir faiz artışı olmamasına rağmen alınan kararın Merkez Bankası’nın faiz artırabileceğini göstermesi açısından önemli olduğu vurgulandı. JP Morgan ekonomistleri, alınan kararın pozitif olmasına karşın devam eden politik belirsizlikler, mevsimsel olarak gerileyen döviz arzının etkisiyle piyasanın yeniden Merkez Bankası’nı test edebileceğini belirttiler.

CAPITAL ECONOMICS: FAİZLER ARTMAYA DEVAM EDER

Merkez Bankası’nın bugünkü faiz artışı değerlendiren Capital Economics Ekonomisti William Jackson, faiz artışlarının önümüzdeki yıl devam edeceğini ve gecelik borç verme faizinin 2017 sonunda yüzde 10’a yükselmesini beklediklerini belirtti.

Merkez Bankası’nın TL’deki değer kaybına karşı harekete geçtiğini kaydeden Jackson, “TL dolar karşısında bu ay yüzde 9 değer kaybetti. Bu gelişmekte olan para birimleri arasındaki en büyük değer kaybı. Hatta Meksika Pesosu’ndan bile kötü. TL’nin gelecek yıl da baskı altında kalmaya devam edeceğini düşünüyoruz.

Zayıf büyüme ve hükümet baskısı nedeniyle sıkılaşmanın durup tekrar devam edeceğini vurgulayan Jackson, sonuç olarak yıl sonunda gecelik borç verme faizinin yüzde 10’a çıkmasını beklediğini vurguladı.

DOLAR BAŞDÖNDÜRDÜ

Merkez Bankası politika faizini 50 baz puan, koridorun üst bandını ise 25 baz puan artırdı. Piyasanın ilk tepkisi pozitif olsa da dolar ilerleyen saatler de yeniden hareketlendi ve dolar/TL kuru 3.45’i aştı.

İLGİLİ HABERMerkez Bankası politika faizini 50 baz puan artırdı, koridoru yükselttiMerkez Bankası politika faizini 50 baz puan artırdı, koridoru yükseltti

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler