Sosyal Medya

Ekonomi

Moody’s not indirimini rafa mı kaldırdı?

Kurum, darbe şokunun atlatıldığını açıkladı

Moody’s not indirimini rafa mı kaldırdı?

Derecelendirme Kuruluşu Moody’s Türkiye’ye ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye ekonomisinin darbe girişiminden sonra yaşadığı şokun büyük ölçüde kaybolduğunu kaydetti.

Kurum bir ay içinde bir not kararı verileceğini de ekledi.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasından Türkiye’nin kredi notunu negatif izlemeye alan kurum, “gelişmelere bakacağım” mesajı vermişti. Gelen son açıklama, kısa vadede bir not indirim olasılığını önemli ölçüde azaltacak nitelikte.

6 Ağustos’ta kurum Türkiye’ye yönelik olarak “Darbe girişimi Türkiye’deki zorlukları alevlendirecek” açıklamasında bulunmuştu. Darbe girişimin orta vadeli etkilerini ise şöyle sıralamıştı:

– Türkiye’nin politika yapıcı kurumlarını ve iş ortamını

– Olası şokları absorbe edecek dış tamponları, Türkiye’nin yüksek derecede bağlı olduğu zarar görmüş yatırımcı beklentisi

– Büyüme beklentileri

18 Temmuz’da notu negatif izlemeye alan kurum şu açıklamayı yapmıştı: “Eğer Türkiye ekonomisi, kurumları, dışsal pozisyonu artan politik riskten kaynaklı baskıya karşı durabilir, güven ve büyümeyi koruyabilirse, ekonomik reformlarını artırabilir, döviz rezervi ve ödemeler dengesinde daha fazla bozulmanın önüne geçebilirse, Moody’s Türkiye’nin Baa3 olan kredi notunu teyit etmeyi değerlendirebilir.

Türkiye’yi Fitch ve Moody’s yatırım yapılabilir seviyede derecelendiriyor.

İLGİLİ HABERBloomberg: Türkiye için not indirimi fiyatlanmaya başlandıBloomberg: Türkiye için not indirimi fiyatlanmaya başlandı

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler