Sosyal Medya

Ekonomi

Mehmet Şimşek yabancı yatırım bankalarıyla ne konuştu?

Dün akşam Şimşek, BGC Partners, Credit Suisse, Goldman Sachs, HSBC ve JP Morgan tarafından ortaklaşa şekilde organize edilen uluslararası bir yatırımcı telekonferansında önemli açıklamalarda bulundu...

Mehmet Şimşek yabancı yatırım bankalarıyla ne konuştu?

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, büyümenin ikinci çeyrekte biraz zayıflamakla birlikte geçekleşmenin yine güçlü olacağını, farklı bir trend görülmesi halinde gerekli önlemleri alarak bu duruma müdahale edecek mali alanlarının bulunduğunu söyledi.

İLGİLİ HABERAli Babacan: Piyasadaki dalgalanma normalAli Babacan: Piyasadaki dalgalanma normal

Dün akşam BGC Partners, Credit Suisse, Goldman Sachs, HSBC ve JP Morgan tarafından ortaklaşa şekilde organize edilen uluslararası bir yatırımcı telekonferansında konuşan Şimşek, OHAL’in tek amacının devlet kurumlarını darbe yanlılarından ve paralel yapı unsurlarından arındırmak olduğunu, bunu yaparken de hükümetin elindeki gücü ölçülü bir şekilde kullanacağını söyleyerek, “OHAL’in günlük hayat ve iş dünyası üzerinde hiçbir etkisi olmayacaktır. Hükümetimizin piyasa ekonomisine olan bağlılığı sürmektedir” dedi.

Söz konusu olayların Türkiye ekonomisine etkilerinin sınırlı ve kısa süreli olmasını beklediklerini söyleyen Şimşek, “Piyasa ekonomisi işlemeye ve Türk finansal varlıkları sağlıklı bir şekilde işlem görmeye devam etmektedir. Türkiye’nin ekonomik politikalarında bir değişikliğe gitmesi beklenmemelidir. Mali disiplin önceliklerimiz arasında olmaya devam edecektir” dedi.

Ekonomik reform gündemini kararlılıkla uygulamaya devam edeceklerini söyleyen Şimşek, tasarrufların artırılması için gereken adımları hızlıca atmaya kararlı olduklarını belirtti.

İlk çeyrek büyümesinin yüzde 4.8 olarak gerçekleştiğini hatırlatan Şimşek, “Büyüme ikinci çeyrekte biraz zayıflamakla birlikte geçekleşmenin yine güçlü olacağını öngörüyoruz. Büyümede farklı bir trend görülmesi halinde gerekli önlemleri alarak bu duruma müdahale edecek mali alanımız bulunmaktadır” dedi.

Yatırım yapılabilir seviyede ülke kredi notunun korunmasının önemli olduğunu söyleyen Şimşek, “Kredi derecelendirme kuruluşları tarafından son dönemde yayımlanan raporlarda yer alan kurumsal yapının zayıfladığına yönelik değerlendirmelere katılmıyoruz. Aslında tam tersine bu süreçten kurumlarımız daha güçlenmiş olarak çıkacak. Kredi derecelendirme kuruluşlarını en iyi şekilde bilgilendirmek için gerekli temasları sağlıyoruz” dedi.

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler