Sosyal Medya

Ekonomi

Kredi kartı taksit sayısı arttırıldı, bireysel kredi borçlularına vade uzatıldı

Bir zamanlar enflasyon yükseldi diye Ak Parti hükümeti kredi kartı taksit sayısını düşürmüş, kredi borçlanma şartlarını ağırlaştırmıştı. enflasyon düşmedi ama ekonominin büyüme hızı düştü. İhracat da yavaş seyredince hükümet iç talebi canlandırmak için borçlanma şartlarını gevşeten kararlar açıkladı.

Kredi kartı taksit sayısı arttırıldı, bireysel kredi borçlularına vade uzatıldı

Hükümetten ekonomiyi canlandırma paketi: Borçlanma kolaylaştırılıyor! Daha önce yine Ak Parti hükümeti tarafından düşürülen kredi kartı taksit sayısı ve borçlanma oranları ekonomideki durgun gidişat ve büyüme oranının düşmesi sonucu yeniden gevşetildi.

Ekonomiyi canlandırmak için iç tüketimi arttıracak önlemleri Başbakan Binali Yıldırım açıkladı. Başbakan’ın açıkladığı bu kararlar herhalde en çok kredi kartı ödemelerinde zorlananları ve bireysel kredi borçlularını sevindirecek. Zira borç bakiyeleri bir defaya mahsus 72 aya kadar yapılandırılabilecek.

Benzer bir diğer karar da tüketici kredilerinin azami vadesinin uzatılması… Bu vade 36 aydan 48 aya çıkıyor.

Ayrıca kredi kartıyla taksitlendirmede azami taksit sayısı 9’dan 12’ye çıktı.

Yeni konut kredilerinin şartlarında da kredi alacaklar için kolaylaştırıcı düzenlemeler var. Artık bankalar konut bedelinin daha büyük bölümünü kredilendirebilecek.

İLGİLİ HABERTüketici kredisinde Tüketici kredisinde “48 ay” geri dönüyor, cep telefonuna taksit yasağı kalkıyor

İşte bu ve başka önemli kararların ayrıntıları…

Başbakan Binali Yıldırım özetle şunları söyledi:

Kredi kartı taksit genel sınırını 9’dan 12’ye çıkarttık. Ancak gıdada kredi kartında taksitlendirme yok.

Borç bakiyelerinin yeniden yapılandırma imkanı getiriyoruz. Bu ne demektir? Yani ödüyorsunuz, baştan yapmışsınız taksitleri sonra ödeme zorluğu içine girdiniz. Değiştirebiliyorsunuz, yeniden yapılandırma yapıyorsunuz. Bir defaya mahsus olmak üzere 72 aya kadar yeniden yapılandırma imkanı getiriyoruz. Bu ihtiyaç kredileriyle ilgili bir düzenleme.

Ayrıca tüketici kredilerindeki vade azami 36 aydı, bunu 48 aya çıkarıyoruz.

KONUT KREDİLERİNDE DE ÖNEMLİ DÜZENLEMELER VAR

Konut kredilerinde öz kaynak kredi diye iki bölüm vardı. Yani 100 bin liraya bir ev alacaksınız 75 binini kredilendiriyor, 25 binini de siz veriyordunuz. Burada 5 puan artırdık. Bankalar 80 bine kadar, yüzde 80’e kadar kredilendirebilecek yüzde 20’sini de alıcı karşılamış olacak.

“Bir başka düzenleme kalkınma bankası, katılım bankaların finansal kiralamaları. Diğer adıyla leasing işlemlerinde kredi teminat oranı uygulamasından istisna getiriyoruz ve yüzde yüzünü kredilendirebilecekler. Diyelim ki finansal kiralama yoluyla bir araç alacaksınız yüzde 100’üne kadar kredilendirme mümkün olacak.

KATILIM BANKALARI

“Bankaların verdiği kredilerde sermaye yeterlilik oranı diye bir şey var. Sermaye yeterlilik oranının bozulmaması lazım. Burada katılım bankalarıyla diğer bankalar arasında farklılıklar vardı. O farkı aradan kaldırıyoruz, aynı kural kriter katılım bankalarına da uygulanacak. Böylece bankalarla katılım bankaları arasındaki fark tamamen kalkmış olacak.

“Bu konudaki son düzenleme de şudur. Malum kredi kartı gelirinin 4 katıyla sınırlı, kredili alışveriş. Diyelim 1000 lira geliriniz varsa 4000 bin lira. Malum asgari ücret 1300 lira olduğu için 5200 en az kredi kullanma limiti, kredi kartı için. Bu birinci düzenleme.

GIDA FİYATLARINA SIKI DENETİM GELİYOR

“İkinci konu da enflasyon artıyor. Artış sebebine baktığımız zaman gıda fiyatlarındaki ani dalgalanmaların genel anlamda enflasyonun artmasına sebep olduğunu görüyoruz. Bunun için bu artışlar niye durup dururken bir ay sivri biber, bir ay karpuz artıyor ve bu artış enflasyonun o ayki enflasyonun üçte birini teşkil ediyor.

“Bu durumun dikkatle incelenmesi lazım kanaatine vardık. Bu amaca yönelik olarak da gıda komitesi zaten vardı, gıda komitesinin yeniden yapılandırılmasını kararlaştırdık. Buna göre başbakan yardımcısı Mehmet şimşek başkanlığında ekonomi bakanı gıda tarım hayvancılık bakanı gümrük bakanı, kalkınma bakanı ve maliye bakanından oluşan gıda komitesi bu ani dalgalanmaları mercek altına alacak ve burada alınması gereken tedbirleri vakit geciktirmeden anında alacak. Bu komitenin sekretaryasında merkez bankası yürütecek.

Peki bu komite ne zaman ne iş yapacak? Bir kere gıda fiyatları üreticiden tüketiciye giderken takip altına alınacak. Yıllardan beri şikayet vardır, tarlada 1 lira olan mal tezgahta 10 liraya 5 liraya çıkıyor. Üretici ben üretiyorum kazanamıyorum diyor, tüketici ben mağdur oluyorum diyor. Bu aradaki fark nereye gidiyor? Bunun ortaya çıkarılması konusunda bu gıda komitesi ciddi bir çalışma yapılacak. Bunun için eğer kötü amaçlı fiyatlarla oynama varsa, gerekirse etle yaptığımız gibi geçici ithalat yapmak suretiyle piyasa dengesini sağlayabilecek bu komite.

HAL YASASININ UYGULAMASINDAKİ AKSAKLIKLAR GİDERİLECEK

“Hal yasasının uygulanmasından kaynaklanan bazı sorunlar var. Fiyatların şişmesine sebep olan konular var. Aksaklıkları giderecek. Desteklerin üreticiye doğrudan yansıması için doğrudan kararlar alacak. Lisanslı depoculuk yaygınlaştırılacak. Ürünlerdeki fire oranının azaltılması sağlanacak.

“Tarım bankacılığı teşvik edilecek. Kısacası gıda komitesinin işi, sebzede meyvede temel gıda maddelerinde yaşanan ani fiyat artışlarının olmaması için gereken her türlü tedbiri almak, müdahaleyi yapmak ve piyasada rekabeti bozan uygulamaları denetlemek kontrol altına alma şeklinde bir faaliyet altına girmiş olacak. Haksız yere enflasyonun yükselmesinin önüne geçilecek.”

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler