Sosyal Medya

Ekonomi

Konutta faiz indi, çelik talebi patladı

Konutta faiz indirimi yan sektörleri de hareketlendirdi...

Konutta faiz indi, çelik talebi patladı

Konutta faiz indirimi çelilk sektörüne de yaradı.

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Genel Sekreteri Veysel Yayan, konut kredisi faizlerinin düşürülmesiyle inşaat sektöründe canlılığın hissedilmeye başladığını söyledi. Yayan’a göre yılın 7 ayını yüzde 3,4 üretim artışıyla kapatan sektörü yeni taleplerin etkisiyle bu yükselişini sürdürecek.

Yayan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çelik sektörünün konut kredisi faizlerindeki düşüş ve indirim kampanyalarıyla hareketlenen inşaat sektörünü desteklemek için azami gayret gösterdiğini, bu sürecin iç talebin yanında ihracat konusunda da sektöre destek vereceğine inandıklarını kaydetti.

TÜKETİCİLER DAHA FAZLA İNDİRİM İSTİYOR

Tüketici örgütleri ve gayrimenkul sektörü temsilcileri ise bankaların konut kredisi faiz oranlarında yaptığı indirimin yeterli olmadığını ve devam etmesi gerektiğini belirtirken, faizlerin yüzde 0,70’lere inmesi halinde vatandaşların konut alımı için harekete geçeceği görüşünü taşıyor.

0-24 vadelerde faiz oranlarının düşük olmasına karşın, halihazırda 10 yıl vadeli en düşük faiz oranı yüzde 0,95 civarında bulunuyor. Yıllık bazda yüzde 11,4 gibi gözükse de vergi ve diğer giderlerle yüzde 12’nin üzerine çıkan oran, tüketicinin beklentisini karşılamaktan uzak görünüyor.

İLGİLİ HABERBDDK Başkanı: Bankaların binaları çok lüks, faiz daha da inerBDDK Başkanı: Bankaların binaları çok lüks, faiz daha da iner

Emlak Konut ile GYODER’in başlattığı kampanyaların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, bankalara, konut kredilerinde yıllık faiz oranlarını yüzde 9’a doğru çekmesi çağrısı ve Başbakan Binali Yıldırım’ın da konut kredilerinde faizi düşürmek için çalışmalara başladıklarını duyurmasıyla bankalar, geçen haftadan başlayarak en düşüğü yüzde 0,80 olmak üzere birbiri ardına kredi faizlerini yüzde 1’in altına çekmişti.

İLGİLİ HABERErdoğan: Türkiye'deki faizler zulümdür, bankalar sürümden kazansınErdoğan: Türkiye’deki faizler zulümdür, bankalar sürümden kazansın

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler