Sosyal Medya

Ekonomi

Japonya Başbakanın 3 önceliği var: Ekonomi, ekonomi ve ekonomi

Shinzo Abe'nin çarpıcı açıklamalar

Japonya Başbakanın 3 önceliği var: Ekonomi, ekonomi ve ekonomi

Nasıl ekonomi önceliği olmasın ki!

Japonya hem mali hem de parasal genişleme politikalarına rağmen yıllardır süren durgunluktan bir türlü çıkamıyor. Japonya Merkez Bankası, bugün para politikasının çerçevesini değiştirerek bu politikalarına devam etme kararı aldı.

Reuters’a konuşan Japonya Başbakanı Shinzo Abe, bundan sonra üç önceliği olduğunu belirterek, “Ekonomi, ekonomi ve ekonomi” dedi.

İLGİLİ HABERJaponya Merkez Bankası'nda Japonya Merkez Bankası’nda “yeni dönem” hakkında bilmeniz gerekenler

Kendisinin Super Mario (ECB Başkanı Mario Draghi) olmadığını söyleyen Abe, “Ben Shinzo Abe’yim, Mario değil. Ama tıpkı onun gibi ekonomiyi güçlendirmek için savaşacağım” ifadelerini kullandı.

Ekonomi canlandırmak için hayata geçirdiği kararların (Abenomics) işe yaradığının savunan Abe, merkez bankasının da bu politikaya destek verdiğini söyledi. “Merkez Bankası başkanımız beni telefonla doğum günümde aradı” diyen Abe, “Ardından da Abenamomics’i hızlandıracak niteliksel gevşemeye gitti” ifadelerini kullandı. Abe bundan sonra da aynı doğrultuda merkez bankası ile çalışmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Yaşlanan ve azalan nüfusun kendileri için bir yük değil, ‘bonus’ olduğunu kaydeden Abe, bu sayede verimliliği artırmak üzerine kafa yorduklarını belirtti. Abe, kadınların işgücüne katılımlarının artması gerektiğini ancak uzun çalışma saatlerinin doğum oranını düşürdüğünü kaydetti.

İLGİLİ HABERKuroda açıklamalarında kritik Kuroda açıklamalarında kritik “6 madde”

 

 

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler