Sosyal Medya

Ekonomi

Greenspan: Tahvil faizlerinin yükselmesi an meselesi

Fed'in patronu tahvil piyasasına dikkat çekti

Greenspan: Tahvil faizlerinin yükselmesi an meselesi

Eski Fed Başkanı Alan Greenspan, tahvil piyasasındaki yükselişin süresiz olarak süremeyeceğini ve tarihi verilere bakılırsa uzun vadeli tahvil faizlerinin yükselmek zorunda olduğunu ifade etti.

Bloomberg Television’daki konuşmasında “Bu tip bir tahvil piyasasını fiyat/kazanç rasyosuna göre değerlendirmek isterim” diyen Greenspan, “Eğer bu bir hisse senedi piyasası olsaydı, insanlar kaçarak saklanırdı” şeklinde görüş bildirdi.

İLGİLİ HABERGundlach: Tahvil piyasasında bu olanı hayatımda görmedimGundlach: Tahvil piyasasında bu olanı hayatımda görmedim

Eski Fed Başkanı, bu durumun piyasada sürdürülemez bir spekülatif unsur bulunduğunu gösterdiğini ifade etti. Greenspan, 5 yıl vadeli hazine tahvillerinin sonsuza dek bu seviyelerde kalamayacağını belirtti.

Tahvil piyasanın yüzlerce yıldır “önemli ölçüde istikrarlı” olduğunun altını çizen Greenspan, “Bence, uzun vadeli tahvil faizlerinin yükselmesi sadece an meselesi” dedi.

Greenspan ayrıca enflasyonun işgücü maliyetlerinin fiyatlara yansımasıyla birlikte enflasyonun yükselişe geçmesini beklediğini belirtti. Fiyatların işgücü maliyetleri beraberinde yükselmemesinin sebebi olarak azalan kar marjlarına dikkat çeken eski Fed başkanı, “Birim başına düşen işgücü maliyetleri yükselmeye devam ederse, ozaman fiyatlarda gerçekten bir miktar yukarı yönlü baskı görülmeye başlanır” dedi.

İLGİLİ HABERGreenspan: Gördüğüm en kötü ABD, çılgınlar ülkeyi yıkabilirGreenspan: Gördüğüm en kötü ABD, çılgınlar ülkeyi yıkabilir

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler