Sosyal Medya

Ekonomi

Goldman Sachs: TCMB’nin yeni hamlesi “likidite” olacak

Goldman Sachs, TCMB'nin para politikasını gevşetme yönünde gelecekte atacağı adımların faiz oranlarını indirmeden çok likiditeyi gevşetme şeklinde gelmesini bekliyor...

Goldman Sachs: TCMB’nin yeni hamlesi “likidite” olacak

TCMB Para Politikası Kurulu’nun dün yaptığı toplantıda faiz koridoruüst bandını oluşturan gecelik borç verme faizini 25 baz puan indirmesini değerlendiren Goldman Sachs, TCMB’nin beklentilere paralel bir adım attığını belirtti.

TCMB’nin yüzde 7,50 olan haftalık repo faiz oranı ile yüzde 8,5 seviyesinde gecelik borç verme faizi civarında bir simetrik koridor hedeflediğini düşünmeye devam ettiklerini belirten Goldman Sachs, gecelik borç verme faizinin bu seviyenin sadece 25 baz puan ötesinde olduğuna işaret etti.

Gelinen bu noktadan sonra TCMB’nin para politikasını gevşetme yönünde gelecekte atacağı adımların faiz oranlarını indirmeden çok likiditeyi gevşetme şeklinde gelmesini beklediklerini ifade eden Goldman Sachs, bununla birlikte TCMB’nin enflasyon ve enflasyon bekleyişleri daha da düşene kadar likiditeyi sıkı tutma niyetini teyit ettiğini de vurguladı.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler