Sosyal Medya

Ekonomi

Futbolculardan ‘melek yatırımcı’ olur mu?

Baştan söyleyeyim çok güzel olur. Borsa İstanbul’da melek yatırımcılarla sermaye arayan girişimci şirketleri bir araya getirmek amacıyla kurulmuş olan Özel…

Futbolculardan ‘melek yatırımcı’ olur mu?

Baştan söyleyeyim çok güzel olur. Borsa İstanbul’da melek yatırımcılarla sermaye arayan girişimci şirketleri bir araya getirmek amacıyla kurulmuş olan Özel Pazar, Genel Müdür Yardımcılığımın yaklaşık son 6 aylık döneminde bana bağlanmıştı.  BİST Özel Pazar’a ilişkin önemli projelerimden birisi ünlü futbolcuları, diğer profesyonel spor dallarındaki ünlü sporcuları, sanatçıları melek yatırımcı yapmaktı. Bu birimin bana bağlı olduğu o kısa süre içinde bu projeyi hayata geçirmek mümkün olmadı, hayırlısı olsun diyelim artık bu aşamada, inşallah bizden sonraki yönetim bu konuda inisiyatif alır.

Ülkemizde melek yatırımcı kavramının çok bilindiğini, ne tür avantajlar sağlandığına ilişkin yatırımcı farkındalığının yeterince yüksek olduğunu sanmıyorum. Çok iyi fikirlere ve teknik bilgiye sahip girişimciler ile yatırımcıların buluşması fikrine dayanan melek yatırım konsepti gelişmenin, kalkınmanın, inovasyonun anahtar unsuru, bunun örneklerini özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde Avrupa Birliği ülkelerinde ve bazı gelişmekte olan ülke ekonomilerinde görmek mümkün.

Bu noktada ünlü figürlerin melek yatırımcı olmasının hem kendilerine, hem de kamuoyu ilgisinin artması anlamında sermaye piyasalarımıza son derece faydalı olacağını düşünüyorum.  Dolayısıyla topluma mal olmuş ünlü sanatçılar, profesyonel futbolcular, teknik direktörler melek yatırımcı olmaya teşvik edilmeli. Kendi alanlarında başarılı olmuş ünlüler, zaten son derece yoğun yaşayan, yoğun çalışan, son derece rekabetçi ortamlarda ayakta kalma mücadelesi veren insanlar. Neredeyse bunlardan hiçbirinin kendiliklerinden  “bu melek yatırımcılık da neymiş dur bir inceleyeyim” diyeceğini sanmıyorum. Dolayısıyla burada inisiyatif bana göre sermaye piyasası aktörlerine düşüyor.

Halen faal olarak  futbol oynayan profesyonel futbolcuları düşünün, bunlar genç insanlar, özellikle süper lig kulüplerinde oynayanlar iyi para kazanıyorlar. Kazandıkları paraları nasıl değerlendiriyorlar diye baktığınızda bir kısmının aldıkları paraları hızlı bir şekilde harcadıklarını, çoğunluğunun parasını bankada mevduatta tuttuğunu, bir kısmının da yatırım amaçlı gayrimenkuller aldığını görürsünüz. Futbolcular genç denecek yaşlarda futbolculuktan para kazanamaz hale geliyorlar.

Süper Lig’de 35 yaşın üzerinde kaç futbolcu var bakın anlarsınız zaten. Futbolculuk hayatı bittikten sonra çok az bir kısmı spor yorumcusu, ya da köşe yazarı oluyor, bir kısmı teknk direktörlük yapıyor ama büyük bir bölümü erken emeklilik moduna geçiyor. Futbolcu mühendislik diploması sahibi olsa ne olacak, mezun olduktan sonra mesleğini yapmamış olduğundan mühendis olarak iş bulacak hali de yok. Dolayısıyla genç aktif ve para kazandığı dönemde bu insanları melek yatırımcı yaparsak hem onlara faydası olur, hem de ülkemiz ekonomisi bu potansiyelden yararlanır.

Ünlü sanatçılardan bazılarının çok sayıda taksi plakası sahibi olduğu söylenir bazen.  Taksi plakasını yatırım aracı yaparsan olacağı bu. Sanatçı kendine göre doğruyu yapmış, para kazanırken biriktirmiş, bakmış ne var etrafında yatırım yapacağı araç, sermaye piyasasından, melek yatırımcılıktan da çok fazla haberi yok, gitmiş  fiyatı artar ayrıca kira geliri de kazanır mantığıyla taksi plakası almış.

Sermaye piyasamız alternatif sunmuş mu? Gel yatırımcı ol, melek yatırımcı ol şöyle avantajları var, şöyle potansiyeli var demiş mi? Bunun yerine ne olmuş onu da söyleyeyim. Hasbelkader bir şekilde Borsaya ilgisi olan ünlü futbolcu ya da sanatçılar, piyasa konusunda yeterli bilgiye sahip olmadan, zaten yüksek adrenalinli rekabetçi ortamlarda yaşamalarının da etkisiyle çoğu kısa vadeli alım satım yapan spekülatör olmuş, bir kısmı manipülasyona karışmış, ceza almış.  Yazık çok yazık, bu potansiyeli değerlendiremiyoruz.

Melek yatırımcı olunması ve Hazine Müsteşarlığı’ndan Bireysel Katılım Yatırımcısı belgesi alınması halinde yapılan yatırımın en az % 75’inin gelir vergisi matrahından indirilebilmesi imkanı tanınmış durumda biliyorsunuz.  Hal böyleyken geliri yüksek olan sanatçıları, futbolcuları vergi yüklerini de azaltacak olan bu alana çekmeliyiz. Özellikle profesyonel sporcuları, sadece onlara özel tasarlanmış gruplar halinde kısa eğitimlere alıp, melek yatırımcılık nedir, mali tablolar nasıl okunur, iş planı nasıl yapılır, yapılmış iş planı nasıl değerlendirilir vb. konularda aydınlatmalıyız.

Kendi alanlarında son derece rekabetçi ortamlarda başarılı olmuş bu insanlardan  çok ama çok iyi yatırımcılar çıkacağına ben eminim. Ayrıca bu yolla, faal sporu bıraktıklarında da onlara yeni iş alanları açmış olacağız, onlardan yararlanmaya devam edeceğiz. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor ve isimlerini tek tek saymadığım hepsi de saygıdeğer olan kulüplerde oynayan ünlü futbolcuların, Cem Yılmaz, Kıvanç Tatlıtuğ, Çağatay Ulusoy, Beren Saat, Hazal Kaya, Tuba Büyüküstün gibi son derece geniş hayran kitlesine sahip sanatçıların melek yatırımcı olduğunu, girişimcilerle zaman zaman buluştuğunu, onların yönetim kurullarında olduğunu düşünün. Bu insanlar sadece kazandıkları paralar ile girişimcilere katkıda bulunmakla kalmaz, ortak oldukları şirketlere yeni vizyon kazandırırlar, daha rekabetçi hale getirirler, yeni satış kanalları açarlar.

Hem ülkemiz hem de sermaye piyasalarımız bunun çok faydasını görür inanın bana.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler