Sosyal Medya

Ekonomi

Piyasa Fed ve BoJ’u bekliyor. Peki TCMB ne yapar?

TCMB 250'ye çıkacak mı?

Piyasa Fed ve BoJ’u bekliyor. Peki TCMB ne yapar?

Piyasalar yarın Fed ve BoJ’un toplantılarından çıkacak faiz kararları ve Yellen ile Kuroda’dan gelecek açıklamalara odaklandı.

Fed’in faiz kararı çok önemli. Ondan öncesinde sabah saatlerinde Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) açıklayacağı kararlar ise piyasaları daha fazla sarsabilir:

İLGİLİ HABERHerkes Fed'i bekliyor ama asıl darbe Japonya'dan gelebilirHerkes Fed’i bekliyor ama asıl darbe Japonya’dan gelebilir

Bunun ardından da gözler TCMB’de olacak.

Ekonomistlere göre son 6 ayda 225 baz puan faiz indiren TCMB, yüzde 8.50 olan koridorun üst bandında 25 baz puan daha indirim yapacak ve 250’ye çıkacak.

Reuters’ın 18 kurumun katılımıyla gerçekleştirdiği ankete göre katılımcıların tamamı koridorun üst bandında indirim bekliyor. İndirim beklentilerinden 17’si 25 baz puan, biri ise 50 baz puan seviyesinde yer alıyor. Katılımcıların tamamı politika faizinin ve faiz koridorunun alt bandının sabit tutulmasını bekliyor.

TCMB, darbe girişimi sonrası piyasalarda artan oynaklığa rağmen Temmuz ve Ağustos aylarında da koridorun üst bandında indirimlere devam etmiş ancak bu sefer “ölçülü ve temkinli” olarak nitelendirdiği adımlarla indirimleri 50 baz puandan 25 baz puana indirmişti. Bu yıl üst üste yapılan altı indirimle üst bantta yapılan indirimlerin toplamı 225 baz puana ulaştı.

İLGİLİ HABEREkonomistler Merkez'in faiz indirimini nasıl yorumladı?Ekonomistler Merkez’in faiz indirimini nasıl yorumladı?

TCMB politika faizini halen yüzde 7.5, faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borç alma faizini yüzde 7.25 seviyesinde tutarken, koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizi ise yüzde 8.50 seviyesinde bulunuyor.

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya 26 Temmuz’daki yılın üçüncü enflasyon raporuna yönelik toplantıda enflasyonu düşürmeye odaklı ve kararlı bir politika duruşu uygulamaya devam edeceklerini belirterek, “TCMB tarafından son dönemde alınan para politikası kararlarının sadeleşme süreci kapsamında değerlendirilmesi gerekmektedir. Sadeleşme ile nihai olarak amaçlanan, dar ve simetrik bir koridor uygulamasının hayata geçirilmesi ve fonlamanın tek bir faizden yapılmasıdır” demişti.

İLGİLİ HABERÇetinkaya'dan çok özel açıklamalar: İlk hedefimiz sadeleşmekÇetinkaya’dan çok özel açıklamalar: İlk hedefimiz sadeleşmek

Çetinkaya, sadeleşme adımlarını mümkün olduğunca kısa sürede tamamlamayı hedeflediklerini belirterek, “Makul zaman aralığıyla ilgili yaşanan süreçler üşünüldüğünde artık o noktaya yaklaşıyor olabiliriz” diye konuşmuştu.

Öte yandan enflasyonun Ağustos’ta gıda ve giyim öncülüğünde beklentilerin üzerinde düşüşle yıllık yüzde 8.05’e gerilemesi de TCMB’nin altı aydır üst üste devam ettirdiği koridorun üst bandındaki faiz indirimlerine devam etmesi için elini kuvvetlendiriyor.

İLGİLİ HABERAğustos ayı enflasyonu neden düştü?Ağustos ayı enflasyonu neden düştü?

Tüketici fiyatları Ağustos’ta gıda ve giyim kalemleri öncülüğünde beklentilerin üzerinde yüzde 0.29 gerilerken yıllık enflasyon da yüzde 8.79’dan yüzde 8.05’e geriledi.
Bugün açıklanan beklenti anketine göre ise yıl sonu TÜFE beklentisi bir önceki anketteki yüzde 8.21’den yüzde 8.07’ye geriledi.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler