Sosyal Medya

Ekonomi

Erdoğan’dan S&P’ye: “Bunu neye göre söylüyorsun?”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan: "Yani Türkiye'de bir darbe olduğu anda Türkiye'nin sen nasıl olur da yatırım yapılabilir yapılamaz diye bunu neye göre söylüyorsun?"

Erdoğan’dan S&P’ye: “Bunu neye göre söylüyorsun?”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin kredi notunu bir kademe düşüren kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin açıklamasının tamamen “siyasi” olduğunu söylerken, diğer derecelendirme kuruluşu Moody’s’in de böyle bir açıklama yapması durumunda bunun objektif bir açıklama olmayacağını kaydetti.

Standard & Poor’s darbe girişiminin ardından siyasi kutuplaşmanın arttığı ve kurumsal denetim mekanizmalarının zayıfladığı şeklinde kanaat belirterek Türkiye’nin kredi notunu dün bir kademe düşürdüğünü ve BB+’dan BB’ye indirdiğini açıkladı.

İLGİLİ HABERS&P Türkiye'nin notunu indirdi, Dolar rekor kırdıS&P Türkiye’nin notunu indirdi, Dolar rekor kırdı

OHAL kararının ardından gerçekleştirdiği ilk söyleşiyi Reuters’a veren ve ekonomiye dair değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, “Biz ekonomide çok zor şartlardan bugünlere geldik. Türkiye şu anda S&P’nin açıklamış olduğu şartlarda olan bir ülke değildir. Şu anda biz S&P’nin üyesi değiliz. Üyesi olmadığımız bir kurum nasıl olur da hakkımızda böyle bir açıklama yapabilir?” dedi.

“S&P’nin bu açıklaması tamamen siyasi; bu açıklama tamamen kendilerinin bir yere kiralandığının göstergesidir; Moody’s de böyle bir açıklama yapıyorsa, bu da bir defa kesinlikle şu anda dürüst olarak objektif açıklama yapmamaktadır” diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yani Türkiye’de bir darbe olduğu anda Türkiye’nin sen nasıl olur da yatırım yapılabilir yapılamaz diye bunu neye göre söylüyorsun?”

Moody’s de bu hafta darbe girişimin ardından Türkiye’nin kredi notunu indirim için gözden geçirmeye aldığını duyurdu. Gözden geçirmede darbe girişiminin ekonomik büyüme, politika üreten kurumlara yönelik orta vadeli etkileri değerlendirilecek.

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler